Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…
Są w naszym życiu chwile, zapisane złotymi zgłoskami…
Dla Polaków w Bielcach 9 listopada był takim wyjątkowym dniem, splatającym przeszłość zachowaną w pamięci z teraźniejszością.
Uroczyście świętowaliśmy jubileusz 30-lecia Stowarzyszenia Kultury Polskiej "Dom Polski” i 25-lecia Domu Polskiego w Bielcach.
Prezes stowarzyszenia, Pani Janina Kazak, z wielką radością i rozrzewnieniem powitała licznie zebranych gości, szczególnie z Polski i Rumunii.
Jubileuszowe spotkanie odbywające się w przededniu Dnia Niepodległości Polski swoją obecnością zaszczycili:
- Pan Jacek Kasprzyk - radca minister Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kiszyniowie
- Pan Aleksandr Pietkow - mer Bielc
- Pani Magda Arsenicz - konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Kiszyniowie
- Pan prof. Józef Wróbel - wiceprezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”
- Pani dr Danuta Gałyga - członek Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska”
- Pani Magdalena Kostecka - wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
- Pani Małgorzata Kamińska, wicedyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą
- Pan Jan Sroka - były konsul RP w Kiszyniowie
- delegacja z Płocka, miasta partnerskiego Bielc
- Pani Elżbieta Wieruszewska - redaktor naczelny czasopisma "Polonus”
- Pani Teresa Biała - nauczycielka skierowana do pracy w Rumunii przez ORPEG
- Pani Anna Zielonka - kierownik artystyczny zespołu polonijnego "Sołonczanka”
- zespół "Sołonczanka” z Rumunii
Uroczysta akademia "Od niepodległości do wolności”, rozpoczęła się w patriotycznym klimacie od odśpiewania hymnu mołdawskiego oraz "Mazurka Dąbrowskiego”.
W barwnym i bogatym we wzruszające treści montażu muzyczno-poetyckim zaprezentowanym według scenariusza opracowanego przez Panią Hannę Gałęcką, nauczycielkę skierowaną przez ORPEG, z oprawą muzyczną Pani Malwiny Rusu i Pani Olesji Górskiej, przedstawiono długą drogę Polaków od roku 1918, aż do czasu przemian ustrojowych, kiedy można było bez obaw przejawiać polskość i rozpoczynać działalność w organizacjach polonijnych, także w Mołdawii.
Widownia z ogromnym entuzjazmem i zaciekawieniem reagowała na brawurowe występy młodych artystów: patriotyczne i biesiadne pieśni, tańce, recytacje.
Następnie na scenie ożyły wspomnienia sprzed trzydziestu lat…
Pani Olesja Górska, dyrektor Domu Polskiego, wyraziła serdeczne podziękowanie wszystkim, którzy pozostawili niezatarty ślad na kartach historii polskiej diaspory w Bielcach i sprawili, że Dom Polski stał się nieodłącznym elementem krajobrazu miasta.
Jak podkreślił konsul, Pan Jan Sroka, zawsze z wielkim sentymentem odwiedzający Bielce i wspominający pierwsze niełatwe kroki stowarzyszenia dzięki wielu oddanym sprawie ludziom, pasjonatom takim jak: Pan Walery Buzut, Pani Eleonora Kimakowska, Ksiądz Jacek Puć, Pani Wanda Burek, Pani Malwina Rusu czy wielu innych, bielecka placówka urosła do rangi kuźni lokalnych talentów, kształciła kolejne świadome swej przynależności do polskiego narodu pokolenia dzieci i młodzieży.
Z okazji jubileuszu wielu członków stowarzyszenia otrzymało dyplomy uznania, upominki, natomiast złoty medal za szczególne zasługi i poświęcenie na rzecz krzewienia polskości od "Wspólnoty Polskiej” otrzymali: Pan W. Buzut, pierwszy prezes bieleckiego stowarzyszenia i Pani E. Kimakowska, pierwsza dyrektor Domu Polskiego.
Po części oficjalnej odbyła się sentymentalna podróż w przeszłość, a goście z wielkim zainteresowaniem oglądali prezentację, wpatrywali się w fotografie sprzed lat, szukając swojej podobizny, dzieci, wnuków, bliskich sercu nauczycieli i odbierali wirtualnie przekazane gratulacje, życzenia.
W czasie urodzinowego spotkania swoje talenty wokalne, taneczne zaprezentowali nie tylko uczniowie Domu Polskiego (zespoły "Biedroneczki” i "Jaskółki”), ale także goście: tancerze z Glodeni ("Styrczańskie dzwoneczki”), zespół folklorystyczny "Sołonczanka” z Rumunii oraz soliści z Bielc i Styrczy.
Następnego dnia w parafii Św. Archaniołów odbyła się uroczysta Msza Święta dziękczynno-błagalna w intencji zmarłych i żyjących członków stowarzyszenia oraz świętującej niepodległość Ojczyzny, a zwieńczeniem niedzielnej Eucharystii było wspólne odśpiewanie hymnu "Boże, coś Polskę”.
Jubileusze stały się świętem wspomnień, a podniosła atmosfera na zawsze pozostanie w pamięci przybyłych. To był dzień pełen niecodziennych przeżyć, długo wyczekiwany, do którego całe środowisko przygotowywało się z wielkim zaangażowaniem.
Pragniemy gorąco podziękować gościom za obecność i życzyć wszystkim Polakom na mołdawskiej ziemi niegasnącego zapału w kultywowaniu polskości, trwania w jedności z Macierzą.