W przeddzień Dnia Niepodległości w Koszalińskiej Filharmonii odbył się koncert galowy Polonijnej Akademii Chóralnej, z udziałem młodzieży biorącej udział w projekcie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" pod tytułem "Ambasadorzy Polskości. Muzyka, a zwłaszcza narodowe, patriotyczne i ludowe pieśni to niezwykle skuteczny i atrakcyjny środek krzewienia polskości. Mamy przyjemność przedstawić zapis filmowy koncertu zrealizowany przez Polonijną Agencję Informacyjną.
W repertuarze gości z zagranicy znalazły się utwory patriotyczne. - Występy mają rodzinny klimat, okraszony ucztą dla duszy, jaką jest śpiew. W tym roku mamy repertuar niepodległościowy, więc idealnie wpisujemy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości w Polsce - opisywał Piotr Zientarski, prezes Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska.
Profesor Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny festiwalu podkreśla, że jest zadowolony z faktu, iż chóry polonijne mają okazję zaprezentować się właśnie w repertuarze niepodległościowym: - Uważam, że to znakomita inicjatywa. Chóry polskie, które działają za granicą, mają silnie patriotyczny repertuar, który zbliża do ojczyzny, zwłaszcza w Dzień Niepodległości.
Na scenie mogliśmy podziwiać kunszt wokalny zespołów z Armenii, Francji, Białorusi , Czech oraz Ukrainy (z uwagi na trudności związane z obecną sytuacją, nie wszyscy członkowie chóru z Ukrainy byli w stanie przyjechać.)
PRODUKCJA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Uroczysty koncert był też okazją do wręczenia podziękowań, wyróżnień i medali 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska:, czego dokonała - wraz z Dyrektorem Organizacyjnym Akademii Piotrem Zientarskim - Wiceprezes SWP Zenona Bańkowska.
Należy pamiętać, że Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zostało założone z myślą o 20 mln Polaków mieszkających poza granicami kraju a tradycja chóralistyki polonijnej w zorganizowanej wokół koszalińskiego środowiska muzycznego formie istnieje od 1970 roku.
Jej wielkim orędownikiem był pierwszy Prezes i założyciel Wspólnoty Polskiej profesor Andrzej Stelmachowski, który uznał, że Koszalin - ze względu na związane z nim muzyczne kadry naukowe - będzie najlepszym miejscem aby organizować cykliczne spotkania śpiewającej Polonii.