Z wielką radością dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w IV Biegu Niepodległości! Wydarzenie celebrujące jedność, zwycięstwo i ducha wolności, który wyznacza historię narodu odbyło się w Guarani das Missões. Organizatorem Biegu był lokalny Oddział Braspol-u, który tak właśnie podsumowuje patriotyczną imprezę:
Dziękujemy sportowcom z całego regionu i Argentyny, którzy zebrali się na tym święcie sportu, zwycięstwa i jedności. Każdy podjęty krok był przykładem wielkiej determinacji!
Ponadto naszą wdzięczność kierujemy do obecnych władz i społeczności, która przybyła, aby uczcić to wydarzenie, czyniąc tę chwilę jeszcze bardziej wyjątkową. Wsparcie wszystkich było podstawą sukcesu tej edycji!
Niech ten bieg, więcej niż tylko rywalizacja sportowa, będzie także hołdem złożonym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość i tym, którzy nadal kultywują to dziedzictwo wolności.
Wspólnie pokazujemy, że sportowa rywalizacja i miłość do naszego miasta są większe niż jakiekolwiek wyzwanie.
11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Jeżeli uświadomimy sobie okoliczności dziejowe tego dnia w 1918 roku, to bez przesady możemy powiedzieć, że to, co wcześniej wydawało się niemożliwe – niepodległość Polski – stała się rzeczywistością po 123 latach zaborów. 11 listopada to data symboliczna. Wtedy – jak wspominał lata później Piłsudski – Polska powstała do istnienia. Uczcijmy to święto w sposób wolny od ideologicznych sporów, w atmosferze patriotycznej więzi i braterstwa. Taką możliwość daje sport. Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski po raz siódmy inicjują Polonijne Biegi Niepodległości.
A bieg to jest szczególny. Zapoczątkowany w 100. rocznicę wydarzeń 1918 roku wolny jest od jakiejkolwiek rywalizacji. Gromadzi Polaków we wszystkich zakątkach globu, którym bliskie są ideały wolności, a ojczyzna - często geograficznie odległa - pozostaje umiłowaną skarbnicą kultury, historii i wartości konstytuujących nas jako Polaków właśnie. Często dyskutujemy nad formami wyrażania swojego patriotyzmu - teraz jest ku temu okazja. Nasze pragnienia są niezmienne - chcemy, aby ta impreza łączyła Polonię i Polaków w świecie. Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.
Z doświadczenia minionych edycji Biegów wiemy, że nic tak nie zaciekawia, jak grupa biegaczy z biało-czerwonymi flagami. To reguła, która sprawdziła się na wszystkich kontynentach. Jej konsekwencją były oczywiście pytania o powód tego przedsięwzięcia. Odpowiedzi stanowiły niepowtarzalną lekcję historii Polski, co samo w sobie stanowi unikalny efekt promocyjny dla naszej ojczyzny. Piszemy o tym bowiem w Polonijnym Biegu Niepodległości oprócz wspólnego świętowania chodzi również o rozsławienie w świecie naszego kraju. Mamy z czego być dumni - Rodacy wnieśli niebagatelny wkład do historii i kultury Europy, obu Ameryk, Australii i Oceanii, Azji a nawet Afryki. Czynili to zawsze w duchu pokoju, w imię nauki, rozwoju sztuki a często solidarności z uciśnionymi, bo sami najlepiej wiedzieli jak to jest być pozbawionym wolnej ojczyzny. 11 listopada jest okazją do przypomnienia również ich dokonań.