SWP




2024-11-02 NIE ŻYJE ROMAN SUCHANEK, działacz społeczny, były prezes ZG PZKO Czechy

Z Czech płynie kolejna smutna wiadomość - wieku 82 lat zmarł Roman Suchanek – długoletni członek Zarządu Głównego PZKO, prezes Zarządu Głównego PZKO w latach 1987-1990, w latach 1994-1998 prezes Miejscowego Koła PZKO w Trzyńcu-Osiedlu.

Roman Suchanek (ur. 20 marca 1942 w Orłowej, zm. 1 listopada 2024 w Trzyńcu) był znaczącym działaczem społecznym, który całe swoje życie poświęcił pracy na rzecz polskiej społeczności na Zaolziu.

Zarząd Krajowy i pracownicy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" składają rodzinie, przyjaciołom i polskiej społeczności w Republice Czeskiej najszczersze kondolencje. Pozostanie na zawsze w naszej Pamięci .

ŚP. ROMAN SUCHANEK

Roman Suchanek urodził się 20 marca 1942 roku w Orłowej jako syn Eugeniusza Suchanka, także zaangażowanego działacza społecznego, prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego. Jego dzieciństwo nie było łatwe – w wieku trzech lat stracił matkę, jego wychowaniem zajęła się ciocia. Mimo trudnych początków zdołał osiągnąć liczne sukcesy zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Ukończył szkołę podstawową oraz gimnazjum w Orłowej, a następnie w latach 1959-1965 studiował na Wyższej Szkole Górniczej w Ostrawie (VŠB). Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Hucie Trzynieckiej, gdzie szybko awansował, podejmując się wielu odpowiedzialnych zadań.

W 1966 roku ożenił się z Janiną, z którą doczekał się dwojga dzieci: córki Jolanty i syna Andrzeja, który podąża śladami ojca, angażując się w działalność społeczną.

W 2001 roku przeszedł na emeryturę, jednak przez całe życie aktywnie uczestniczył w działalności społecznej, ze szczególnym naciskiem na pracę PZKO.

W latach 1987-1990 pełnił funkcję prezesa Zarządu Głównego PZKO. Były to czasy, gdy Czechosłowacja doświadczała istotnych zmian ustrojowych i społecznych, które miały znaczący wpływ na życie polskiej mniejszości narodowej. Roman Suchanek z determinacją dążył do wzmocnienia tożsamości i kultury polskiej społeczności, organizując szereg wydarzeń promujących polski język i tradycje.

Poza pracą w Zarządzie Głównym, angażował się również w działalność w Miejscowym Kole PZKO w Trzyńcu-Osiedlu, gdzie pełnił funkcję prezesa w latach 1994-1998. Angażował się także politycznie, zwłaszcza w Trzyńcu, gdzie reprezentował mniejszość polską i walczył o jej prawa, m.in. o wprowadzenie dwujęzyczności i ratowanie polskiej szkoły w Trzyńcu-Tarasie.

Miał głębokie przekonanie, że aktywne uczestnictwo w działalności społecznej to nie tylko obowiązek, ale także istotny element życia, który przynosi korzyści całej wspólnocie. Z pasją poświęcał swój czas na wspieranie polskiej społeczności na Zaolziu, pielęgnując jej dziedzictwo kulturalne.

Tekst: za zwrot.cz Halina Szczotka, fot. Wiesław Przeczek / ZWROT