SWP




2024-10-14 80-lecie KPA - nagroda im. prof. A. Stelmachowskiego dla Prezesa Franka Spuli Stany Zjednoczone Ameryki

3 października w Chicago, odbyła się uroczystość upamiętniająca 80-tą rocznicę powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej. Z tej okazji Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przyznało najwyższe wyróżnienie, nagrodę im. prof. Andrzeja Stelmachowskiego Prezesowi Frankowi Spuli za działalność na rzecz Polonii amerykańskiej i umacnianie relacji polsko-amerykańskich. Nagrodę w trakcie uroczystej gali w Chicago w imieniu Stowarzyszenia wręczyła Wiceprezes Zarządu Krajowego SWP Zenka Bańkowska.

Jubileusz zaszczycili szacowni goście, m.in. minister Henryka Mościcka-Dendys z MSZ RP, ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, kongresman USA Mike Quigley, senator USA Richard Durbin, burmistrz Schiller Park Nick Caiafa oraz wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata Tadeusz Adam Pilat.



Kongres Polonii Amerykańskiej

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości Polski spowodowane agresją niemiecką i sowiecką we wrześniu 1939 roku, aby jednym głosem wyrazić; poparcie dla przywrócenia wolnej i suwerennej Polski, ówcześni liderzy szeregu organizacji polonijnych spotkali się w Buffalo, w stanie Nowy Jork, wiosną 1944 roku. Obrady trwały od 28 maja do 1 czerwca 1944 roku, w wyniku czego 2600 delegatów reprezentujących polonijne organizacje, utworzyło Kongres Polonii Amerykańskiej. Celem nowo powstałej organizacji było wsparcie odbudowy Polski zniszczonej przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności.

Organizacja ta miała za zadanie zjednoczyć Polonię w ważnym i tragicznym momencie dziejowym, jakim były wysiłki odbudowy Polski po dewastacji kraju, będącej rezultatem Niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku, oraz sowieckiej 17 września 1939 roku.

Oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej znajdują się w wielu stanach, m.in. w Michigan, Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii i Chicago. Kongres Polonii Amerykańskiej (Rada Dyrektorów Krajowych) spotyka się co roku na konferencji odbywającej się w metropoliach amerykańskich, takich jak Waszyngton i Chicago. Wybory prezydium Krajowego Komitetu Wykonawczego odbywają się co dwa lata.

KPA miał istotny udział w przyjęciu Polski do NATO a także przyczynił się do powstania Polskiej Redakcji Radia „Wola Europa”. Specjalna komisja Kongresu USA, która prowadziła śledztwo w sprawie zamordowania przez Związek Radziecki ponad 14 000 oficerów Wojska Polskiego, na początku II wojny światowej, była silnie popierana przez Kongres Polonii Amerykańskiej.