SWP




2024-10-12 80-lecie Kongresu Polonii Amerykańskiej Stany Zjednoczone Ameryki

Już w Niedzielę 13 października w Chicago, odbędzie się uroczystość upamiętniająca 80-tą rocznicę powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej.

„Za wolność teraz i zawsze, dla wszystkich narodów i ludzi całego świata.
Niech to pozostanie naszym celem”

– Charles Rozmarek

Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości Polski spowodowane agresją niemiecką i sowiecką we wrześniu 1939 roku, aby jednym głosem wyrazić; poparcie dla przywrócenia wolnej i suwerennej Polski, ówcześni liderzy szeregu organizacji polonijnych spotkali się w Buffalo, w stanie Nowy Jork, wiosną 1944 roku. Obrady trwały od 28 maja do 1 czerwca 1944 roku, w wyniku czego 2600 delegatów reprezentujących polonijne organizacje, utworzyło Kongres Polonii Amerykańskiej. Celem nowo powstałej organizacji było wsparcie odbudowy Polski zniszczonej przez niemieckiego i sowieckiego okupanta oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności.

Członkami Komitetu Wykonawczego KPA są:
Frank J. Spula (Prezes), Dr. Mark Pienkos (Pierwszy Wiceprezes), Bożena Kamiński (Wiceprezes ds. Polskich), Timothy Kuzma (Wiceprezes ds. Amerykańskich), Małgorzata Margo Schulz (Wiceprezes ds. Komunikacji i Mediów), Deborah Majka (Wiceprezes ds. Kultury), Mary Anselmo (Wiceprezes ds. Edukacji), Michael Niedzinski (Wiceprezes ds. Członkostwa), Andrzej Niemyjski (Wiceprezes ds. Rozwoju Finansowego), Stephen Flor (Sekretarz), Micheline Jaminski (Skarbnik).

Organizacja ta miała za zadanie zjednoczyć Polonię w ważnym i tragicznym momencie dziejowym, jakim były wysiłki odbudowy Polski po dewastacji kraju, będącej rezultatem Niemieckiej agresji na Polskę 1 września 1939 roku, oraz sowieckiej 17 września 1939 roku.

Oddziały Kongresu Polonii Amerykańskiej znajdują się w wielu stanach, m.in. w Michigan, Waszyngtonie, na Florydzie, w Kalifornii i Chicago.
Kongres Polonii Amerykańskiej (Rada Dyrektorów Krajowych) spotyka się co roku na konferencji odbywającej się w metropoliach amerykańskich, takich jak Waszyngton i Chicago. Wybory prezydium Krajowego Komitetu Wykonawczego odbywają się co dwa lata.

Pierwszym prezesem KPA został Karol (Charles) Rozmarek. Jego następcą był Alojzy Mazewski, wybrany w 1968 roku, który pełnił tą funkcję, aż do śmierci w 1988 roku. W 1988 roku prezesem został Edward Moskal, który sprawował tą funkcję do końca życia. Obecnym prezesem jest Frank J. Spula.

KPA miał istotny udział w przyjęciu Polski do NATO a także przyczynił się do powstania Polskiej Redakcji Radia „Wola Europa”. Specjalna komisja Kongresu USA, która prowadziła śledztwo w sprawie zamordowania przez Związek Radziecki ponad 14 000 oficerów Wojska Polskiego, na początku II wojny światowej, była silnie popierana przez Kongres Polonii Amerykańskiej.

Uroczyste obchody 80-lecia powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej będą mieć miejsce 13 października w O’Hare Tech Center w Chicago, podczas drugiego dnia dorocznego zjazdu Dyrektorów Krajowych Kongresu Polonii Amerykańskiej, który odbędzie się już dzisiaj, 12 października w Chicago.

Podczas obrad będzie mowa o aktywizacji Polonii, w celu wzięcia aktywnego udziału w wyborach Prezydenckich 5 listopada, będą omawiane szczegóły, gdzie i jak można się jeszcze zarejestrować. Istotne jest przypomnienie Amerykanom Polskiego pochodzenia, że głosowanie jest ich obywatelskim przywilejem, ale też i obowiązkiem, ponieważ nie należy zapominać, że w czasie wyborów prezydenckich mieszkańcy poszczególnych stanów, hrabstw i miast będą także wybierać senatorów, oraz przedstawicieli lokalnych władz a także głosować w referendach. Polonia ma istotnie pytania i postulaty do kandydatów prezydenckich Kamali Harris i byłego prezydenta Donalda Trumpa, między innymi, czy będą wspierać silną pozycję Polski w NATO, czy Polska będzie miała możliwość zakupu zbrojenia w dogodnych cenach oraz czy mianowaliby na ważne stanowiska przedstawicieli spośród Polonii oraz Amerykanów o polskim pochodzeniu.

Natomiast 13 października, w uroczystych obchodach 80-lecia KPA swój udział potwierdzili: ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, kongresman USA Mike Quigley i senator USA Richard Durbin oraz dziennikarka Monica Crowley. Z lokalnych liderów mają być obecni: skarbnik powiatu Cook Maria Pappas i burmistrz Schiller Park Nick Caiafa. Będą również goście z Polski: Zenona Bańkowska, wiceprezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, minister Henryka Mościcka-Dennys z MSZ RP i Beata Prądzyńska, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.