SWP




2024-08-29 TRZECI DZIEŃ IV MIĘDZYNARODOWEGO POLONIJNEGOTURNIEJ TENISA ZIEMNEGO Polska

Na zawodach polonijnych zawsze jest gorąca atmosfera, w tym najlepszym sportowym sensie, ale na turnieju tenisowym dodatkowo temperaturę podnosiła aura. Fala upałów, która opanowała Polskę nie ominęła kortów Arki Gdynia. Jednak gdy patrzymy na zdjęcia trudno zgadnąć w jakich warunkach odbywała się rywalizacja - pełne zaangażowanie i "głód" gry, tak najkrócej można scharakteryzować drugi dzień zawodów.

Często nawiązujemy do historii, bo tradycja to ważne spoiwo narodu. Ponownie jest ku temu okazja. Pierwszy w dziejach polskiego tenisa turniej międzynarodowy odbył się w roku 1912. Obok zawodników ze Lwowa, Krakowa, Warszawy, Poznania wzięli w nim udział również tenisiści z Wiednia. W kolejnych latach zainteresowanie tenisem rosło. Odbywały się kolejne turnieje w tym mistrzostwa Krakowa, w których uczestniczyli zawodnicy z całej Polski. Pisano wówczas, że tenis staje się jeszcze jednym ogniwem spajającym rodaków, egzystujących dotąd w rozproszeniu na ziemiach pod rządami trzech zaborców. Jakże to przypomina nasze polonijne zawody rozgrywane z taką samą intencją łączenia Polaków rozproszonych - tyle, że po całym świecie.




ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



WITRYNA INTERNETOWA TURNIEJU


Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" organizując turniej, który odbywa się pod auspicjami Polskiego Komitetu Olimpijskiego, przy finansowym wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki nawiązuje do tradycji sięgającej XIX wieku. To wówczas na polskich ziemiach pojawił się tenis, który do 1910 roku rozwijał się głównie jako elitarna rozrywka towarzyska. Zabory spowodowały odrębny rozwój tego sportu w trzech dzielnicach Polski. W momencie odzyskania niepodległości zaczął się nowy okres w historii polskiego tenisa. Sekcja tenisowa KS Warta Poznań zorganizowała w 1919 roku pierwszy ogólnopolski turniej tenisowy w kraju – o mistrzostwo Wielkopolski. W 1921 powstał Polski Związek Lawn Tenisowy, w tym samym roku odbyły się pierwsze Mistrzostwa Polski. Pierwszym oficjalnym startem międzynarodowym był udział drużyny polskiej w Pucharze Davisa w roku 1925. Pierwsze drużynowe Mistrzostwa Polski rozegrano w 1927, natomiast międzynarodowe mistrzostwa Polski odbyły się po raz pierwszy w 1931.


tenis ziemny


Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

tenis ziemny





PARTNERZY


POLSKI KOMITET OLIMPIJSKI

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni

Klub Tenisowy Arka Gdynia



PATRONAT MEDIALNY






Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów