SWP




2024-06-06 "Koń w Polsce – od dworu do kawalerii" - wystawa pokonkursowa w Domu Polonii w Warszawie Polska

W dniu 05 czerwca 2024r, w gościnnych progach Domu Polonii w Warszawie, odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy pokonkursowej malarstwa i rzeźby "...przed panną tylko koń.... im. gen. dywizji Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, o tematyce hippicznej temat przewodni ; Koń w Polsce - od dworu do kawalerii". Wydarzenie, które zorganizowała Główna Biblioteka Lekarska w Warszawie, zgromadziło licznych miłośników sztuki oraz historii.

Tematyka wystawy, zatytułowana "koń w Polsce - od dworu do kawalerii", skupiła się na roli konia w polskiej kulturze i historii, ukazując jego znaczenie od czasów szlacheckich dworów, aż po wojskowe szeregi kawalerii. Konkurs, będący częścią projektu, przyciągnął artystów z całego kraju, którzy w swoich pracach ukazali fascynację i podziw dla tego szlachetnego zwierzęcia.

 Jury konkursu, składające się z osobistości świata sztuki, miało niełatwe zadanie, wybierając spośród wielu znakomitych prac.  W skład jury weszli profesor Błażej Ostoja Lniński – Rektor ASP w Warszawie, dr hab. Przemysław Wachowski – rektor ASP w Łodzi, Ewa Dołgań- Potrowska – artystka malarka, Sławomir Szereda – artysta malarz, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wrażliwości artystycznej dokonali niezwykle trafnych wyborów.

Wśród laureatów znalazły się prace, które nie tylko zachwycały techniką, ale również głębokim zrozumieniem i szacunkiem dla historii polskiego jeździectwa.  Pierwsze miejsce zdobyła praca pt. „Konie”  Adama Kunikowskiego, a wyróżnienia rzeźba „Ventus” Oliwii Brzęczek i obraz „ Malowane dzieci”  Małgorzaty Chojnackiej.

 Podczas wernisażu, goście mieli okazję spotkać się z artystami, porozmawiać o ich inspiracjach i technikach twórczych, a także wziąć udział w interesujących prelekcjach na temat roli konia w polskiej kulturze i wojskowości.

Uczestniczy wysłuchali koncertu muzyki polskiej i pieśni legionowych w autorskich opracowaniach kwartetu smyczkowego „Apertus Quartet”

Wydarzenie to było nie tylko ucztą dla oka, ale również wspaniałą okazją do zgłębienia wiedzy na temat znaczenia konia w polskim dziedzictwie. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, co świadczy o niezmiennym miejscu, jakie koń zajmuje w sercach Polaków. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu, artystom oraz gościom, sponsorom,  za wspaniałą atmosferę  i niezwykłe przeżycia artystyczne. Szczególne podziękowania skierowane zostały do Prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Pana Dariusza Piotra Bonisławskiego za udostepnienie obiektu. Rolę gospodyń warszawskiego Domu Polonii pełniły Zenka Bańkowska- członek Zarządu SWP i Karolina Palkie z SWP, opiekująca się organizacją wystawy.

Podczas wernisażu wystawiona została przez pułk reprezentacyjny Wojska Polskiego asysta  wojskowa z zaangażowaniem szwadronu kawalerii,  przy wsparciu Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Ministerstwa Obrony Narodowej.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która pozostanie otwarta dla zwiedzających w godz. 9.00 – 15.30 do 12 czerwca 2024 w Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64. To wyjątkowa okazja, by zbliżyć się do historii i piękna polskiego jeździectwa, a także zobaczyć, jak współcześni artyści interpretują te niezwykłe tradycje.

Zapraszamy!



Zdjęcia: Karolina Palkie  ©  SWP






Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów