SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"





2023-10-02 245. zawodników na Międzynarodowym Polonijnym Festiwalu Biegowym w Ostródzie Polska

V Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w Ostródzie to wydarzenie łączące pasjonatów sportu z całego świata, zarówno tych zawodowo zajmujących się sportem, jak i amatorów. Dwa dni doskonałej zabawy, atrakcyjne trasy biegowe, miła atmosfera, animacje dla dzieci i wiele innych. Dziękujemy wszystkim osobom, które były z nami: ponad 245. zawodników z Armenii, RPA, USA, Ukrainy, Polski, Danii, Hiszpanii, Litwy, Kazachstanu.

Powtarzamy to co roku, ale z każdą kolejną edycją biegów to się potwierdza - pogoda kocha zawodników startujących w Ostródzie. Piękne słońce, ale nie męczące, złote barwy jesieni, ożywcza bryza od jeziora... czego chcieć więcej. Pozostaną piękne wspomnienia i motywacja - na co liczymy - przyjazdu na kolejny Festiwal już za rok.

Lidia Chojecka gościem biegów w Ostródzie

Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy w Ostródzie to - już tradycyjnie - okazja do spotkania gwiazd polskiego sportu. W tym roku była nią czołowa biegaczka świata na średnich dystansach (1500 m i 3000 metrów), olimpijka z Sydney (2000), Aten (2004) i Pekinu (2008) Lidia Chojecka. Medal wręczony przez tak utytułowaną sportsmenkę, to podwójne wyróżnienie.





Spotkanie z Lidią Chojecką

Biegać umie każdy, no może prawie każdy, ale nie ma nic cenniejszego dla osób traktujących ten sport poważnie jak możliwość rozmowy z czołową polską biegaczką. Lidia Chojecka na spotkaniu z zawodnikami opowiedziała o swojej karierze - a jest ona długa i fascynująca, o tym czego nie widzą zebrani na trybunach stadionów, czyli wysiłku włożonym w trening, o uporze i determinacji, bez których nie osiąga się niczego - nie tylko w sporcie, wreszcie umiejętności pokonywania porażek, które uczą tyle samo, co zwycięstwa.



JEZIORO SAJMINO

Jezioro Sajmino inaczej zwane Kajkowskim jest jednym z pięciu jezior położonych w Ostródzie, w województwie warmińsko-mazurskim.

Jezioro jest niewielkie, jego powierzchnia liczy bowiem 29 ha, a długość linii brzegowej to 3 kilometry i posiada bardzo czystą wodę. Kiedyś jezioro połączone było z jeziorem Sement Mały, do czasu, kiedy to zbudowano rozdzielający je nasyp kolejowy na linii Ostróda - Olsztynek. Niedaleko jeziora położona jest wieś Kajkowo, dlatego często miejscowi mieszkańcy nazywają go Kajkowskim. Największą atrakcją jeziora jest duża, zadbana, piaszczysta plaża i lesiste otoczenie sprzyjające rekreacji. Z plaży w głąb jeziora prowadzi niewielki pomost i molo. Od południowego wschodu jest połączone ciekiem wodnym z jeziorem Sement Mały.

Całe jezioro otacza ścieżka pieszo - rowerowa, która jest w dużej mierze trasą naszego biegu.

POLONIJNY FESTIWAL BIEGOWY W OSTRÓDZIE
TO WSPÓLNE ŚWIĘTO I ZABAWA

  • dzieci
  • młodzieży
  • studentów
  • osób dorosłych
  • nieformalnych i formalnych drużyn sportowych
  • jednym słowem - wszystkich pasjonatów biegania i zdrowego stylu życia!!

Organizator:

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Współorganizatorzy:

Polonijny Ośrodek Przygotowań Sportowych Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Hotel Dom Polonii w Ostródzie
SWP Zdrowie Rehabilitacja
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Olsztynie

Patronat Medialny:

TVP3 Olsztyn
Polonijny Portal Medyczny
Polonijna Agencja Informacyjna
Polskie Radio Olsztyn


Magiczne Mazury

Międzynarodowy Polonijny Festiwal Biegowy organizowany jest w Ostródzie, czyli n Mazurach, a należy wiedzieć, że oprócz naturalnego uroku ma ono też swoje tajemnice. Czy wiecie Państwo jak powstału Mazury?

Jak głosi legenda gdy Bóg stworzył ziemię postanowił odpocząć. Popatrzył na swoje dzieło i odkrył w jednym miejscu głęboką dziurę! To było miejsce, gdzie teraz znajdują się Mazury. Postanowił zapełnić zagłębienie, jednak nie miał czym. Dlatego z całego globu przenosił rękami różne materiały. Z górskich skał i kamieni usypał pagórki i wzgórza. Z nizin przeniósł glinę, a z pustyń piasek. One utworzyły mazurską glebę. Z części olbrzymich bagien Bóg stworzył mazurskie trzęsawiska. Puszczę podzielił na wiele mniejszych lasów. Z krain bogatych w podziemne skarby zabrał część złóż rud żelaza i torfu. Po wielekroć jego dłonie przenosiły wodę i wlewały w zagłębienia. Tak powstały liczne jeziora. Powstał urozmaicony mazurski krajobraz.



Inna legenda nieco odmiennie, ale za to bardziej romantycznie przedstawia powstanie jezior.

Przed tysiącami lat w mazurskiej krainie żyła piękna olbrzymka, która nosiła na szyi sznur wspaniałych pereł. Kto raz te perły zobaczył, zapominał o swoich kłopotach. Młody olbrzym zakochał się w tej ślicznej pannie i zapragnął się z nią ożenić, ale ta mu odmówiła i zaczęła uciekać przed nalegającym na ślub olbrzymem. W czasie ucieczki pękł sznur pereł, które rozsypały się po całych Mazurach, zamieniając się w jeziora. W miejscu, gdzie spadła cała perła, powstały jeziora o kolistych kształtach. Tam, gdzie upadając, perła się rozbiła, powstały jeziora o nieregularnych zarysach. Perły mimo zamiany w jeziora zachowały swą tajemną moc.

Skoro już wiemy, gdzie jesteśmy, to warto wybrać się na wieczorny spacer. Kogo możemy spotkać?...

Mazurska kraina - jak od wieków wiadomo - jest pod opieką melancholijnego Smętka. Legendarny Smętek jawi się jako złośliwy demon szkodzący ludziom lub jako dobry duch, który bronił niegdyś tych ziem przed krzyżackimi najeźdźcami. Smętek lubi mokradła, mgły i gęste lasy. Swoją miłością do mazurskiej krainy inspiruje twórców, artystów, przyrodników oraz turystów, opowiadając legendy i ciekawe historie, zachęca do wędrówek i do poznawania mazurskiej ziemi. W przydrożnych, dziuplastych drzewach lubi schronić się Kłobuk. To duch z mazurskich i warmińskich bajań, opiekun człowieka i przyrody. Utożsamiany ze zmokłym czarnym kogutem lub czarnym diabłem. Jeśli się go dobrze traktuje, jest życzliwy dla przyjezdnych.

Wielu uczestników tegorocznego jak i poprzednich Festiwali deklaruje, że przyjadą tu jeszcze nie raz, do tej uroczej krainy. A my wiemy nawet dlaczego! Otóż, może tego nie zauważyli, ale po mazurskich jeziorach w łódeczce z liścia olchy pływa czarodziejka tkając pajęcze nitki. Oplątuje nimi serca przybyszy, aby pamiętali o tym wyjątkowym zakątku Polski i ciągle tu wracali.


PORTAL INTERNETOWY BIEGÓW







Wydarzenie jest współfinansowane ze Środków Budżetu Państwa
w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sport dla wszystkich".