SWP




2022-12-05 Wsparcie struktur organizacji polskich i polonijnych na Białorusi, w Estonii, Rosji, w krajach Kaukazu i Dalekiego Wschodu Polska

Aktywna działalność organizacji polskich na Białorusi, w Estonii, krajach Kaukazu i Rosji jest możliwa dzięki funkcjonowaniu siedzib, wokół których krystalizuje się życie środowisk polonijnych. Zapewnienie organizacjom zaplecza biurowego umożliwia im działalność statutową oraz budowanie ich prestiżu i siły. Struktura organizacji jest podstawowym elementem umożliwiającym jej działalność programową mającą na celu integrację społeczności polskiej na rzecz odrodzenia polskiej kultury i tożsamości narodowej. W siedzibie często odbywa się nauczanie języka polskiego w ramach działalności szkółek sobotnio - niedzielnych, a także różnorodne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe, w których uczestniczą nie tylko Polonia, ale również społeczność lokalna. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat współpracuje z organizacjami polskimi i polonijnymi na Białorusi, w Estonii, Armenii, Gruzji i Rosji wspierając ich funkcjonowanie i działalność programową:

Związek Polaków w Estonii „Polonia”

Siedziba znajduje się na Starówce tallińskiej i zajmuje lokal o powierzchni ok. 70 m. kw . W siedzibie mieści się biblioteka, działa szkółka sobotnio-niedzielna, odbywają się spotkania członków organizacji, spotkania okolicznościowe oraz próby zespołu folklorystycznego „Lajkonik”.

Związek Polaków w Armenii „Polonia” w Erewaniu

W siedzibie ZPA funkcjonuje szkółka sobotnio-niedzielna , gdzie prowadzone jest nauczanie języka polskiego, mieści się redakcja kwartalnika „Póki my żyjemy” , działa biblioteka polonijna, w której jest ponad 300 pozycji książkowych. W pomieszczeniach siedziby odbywają się próby do spektakli, występów w okazji polskich świąt narodowych i religijnych oraz próby chóru „Gwiazdeczka”. Chór „Gwiazdeczka” w roku bieżącym otrzymał dofinansowanie na zakup strojów ludowych oraz prowadzenie działalności artystycznej.

Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji „Polonia” w Tbilisi (Gruzja)

Związek jest najstarszą organizacją polonijną w Gruzji skupiającą większość potomków gruzińskich Polaków . W siedzibie organizacji mieści się biblioteka oraz funkcjonuje kurs języka polskiego. Odbywają się również spotkania okolicznościowe oraz próby chóru polonijnego.


Diaspora polska w Rosji

Diaspora polska w Rosji mieszka w dużym rozproszeniu na rozległym obszarze Federacji Rosyjskiej. Działalność organizacji skupia się w obrębie miasta i regionu. Organizacje polonijne w Rosji posiadają duży potencjał organizacyjny i dorobek intelektualny. Przedsięwzięcia popularyzujące kulturę polską są ważnymi wydarzeniami nie tylko dla Polonii ale biorą w nich udział Rosjanie zainteresowani Polską, jej kulturą i tradycją. Siedziby organizacji stanowią bazę do realizacji działalności programowej.

Sankt-Petersburska organizacja społeczna „Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia”

Stowarzyszenie prowadzi aktywna działalność polonijną , organizuje wiele przedsięwzięć kulturalnych, oświatowych i sportowych, m.in. Konkurs recytatorski „Kresy”, prelekcje i odczyty o różnej tematyce, imprezy z okazji polskich świąt narodowych i religijnych. Przy Stowarzyszeniu działa zespół folklorystyczny „Gaik” oraz funkcjonuje szkółka sobotnio-niedzielna.

Regionalna Społeczna Organizacja “Kongres Polaków w Sankt Petersburgu”

Kongres realizuje działalność programową m.in. obchody polskich świąt narodowych, opiekuje się miejscami pamięci narodowej, realizuje spotkania integracyjne. Przy Kongresie działała klub "Polski rodowód" oraz funkcjonuje chór "Kwiaty Polskie".

Dom Polski w Sankt Petersburgu

Dom znajduje się w centrum miasta w zabytkowej kamienicy. Jest to pięciopokojowe mieszkanie, w którym mają swoje siedziby organizacje polonijne: Kongres Polaków w Sankt Petersburgu i Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe „Polonia”.

Organizacja Społeczna „Moskiewska Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Dom Polski”

W pomieszczeniu Domu Polskiego działa odbywają się spotkania okolicznościowe, zebrania oraz próby zespołu „Czerwone Jagody”.

Regionalna Organizacja Społeczna „Tiumeńskie Obwodowe Centrum Oświaty i Kultury Polskiej „Latarnik”

W siedzibie Centrum mieści się muzeum «Polacy w kraju tiumeńskim», zbiory którego liczą 4000 eksponatów materialnej kultury polskich zesłańców i osadników. Jest ono jedynym muzeum historyczno-etnograficznym tego typu w Rosji. W siedzibie działa szkółka sobotnio niedzielna odbywają się również spotkania okolicznościowe i zebrania członków.

Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Nadzieja” w Ułan-Ude

Siedziba Autonomii znajduje się i się w trzypokojowym mieszkaniu, w którym funkcjonuje klasa lekcyjna, biblioteka z polską literaturą oraz pomocami edukacyjnymi. Siedziba jest miejscem spotkań nie tylko Polonii mieszkającej w stolicy Buriacji ale również pobliskiej Kiachcie. W siedzibie odbywają się konkursy, obchody polskich świąt narodowych i religijnych, przeglądy polskich filmów oraz spotkania poetyckie.

W roku bieżącym ze środków KPRM w ramach zadania „Wsparcie struktur organizacji polskich i polonijnych na Białorusi, w Estonii, Rosji, w krajach Kaukazu i Dalekiego Wschodu” powyższym organizacjom zapewniono utrzymanie lokali siedzib oraz ich bieżące funkcjonowanie, wyposażenie w niezbędny sprzęt oraz modernizację infrastruktury.



PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2022







WIADOMOŚĆ WYŚWIETLONO:  1574 RAZY



Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów