SWP




2022-03-23 Gryfińskie Koło Wspólnoty Polskiej zbiera dary dla Ukrainy Polska

Na placu przed supermarketem w Gryfinie przy ul. Flisaczej przedstawiciele Stowarzyszenia Wspólnota Polska, Gmina Gryfino i Strażacy z OSP Sobieradz przeprowadzili zbiórkę publiczną mającą na celu pomoc Ukrainie w tym Miasta Kałusz. Do hojności motywowała przechodniów Kapela Ludowa Gardnianki.

To kolejna taka akcja przynosząca wymierną pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz tych, którzy pozostali w kraju, na terenach ogarniętych wojną. Wybór miasta Kałusz nie jest przypadkowy. To z niego wywodzi się duża grupa Polaków, która w wyniku przesiedleń z Kresów znalazła się 75 lat temu w Gryfinie. W nowej "małej ojczyźnie", gdzie wszystko trzeba było zaczynać od początku, zaczęła się rodzić polskość konsolidująca lokalną społeczność. Ale pamięć o rodzimej ziemi pozostała. I zwłaszcza teraz zobowiązuje do działania.

Prosimy o wsparcie inicjatywy Stowarzyszenia Wspólnota Polska - apelują przedstawiciele Wspólnoty Polskiej. Wszystko co zgromadzimy trafi bezpośrednio do najbardziej potrzebujących.





Kałusz (ukr. Калуш)

Miasto na Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, siedziba rejonu kałuskiego. Miasto królewskie lokowane w 1534 roku położone było w XVI wieku w województwie ruskim[2]. Następnie znajdowało się w zaborze austriackim (Galicja) od 1772 do 1918 roku. Powróciło do Polski po upadku Austro-Węgier, na krótko znajdując się pod administracją ZUNR (listopad 1918 – marzec 1919), od 1939 roku pod okupacją radziecką, 1941 – niemiecką, 1945 – na powrót radziecką, od 1991 – pod administracją ukraińską. Znajduje tu się stacja kolejowa Kałusz, położona na linii Stryj – Iwano-Frankiwsk (odcinek dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej).

W roku 1469 król Kazimierz Jagiellończyk ufundował w leżącej w dobrach królewskich wsi Kałusz katolicki kościół parafialny. W 1549 roku na polecenie króla Zygmunta Augusta hetman wielki koronny Mikołaj Sieniawski lokował w tym miejscu miasto. Cztery lata później Zygmunt August za zasługi nadał Kałusz i przyległości hetmanowi Sieniawskiemu i jego potomkom w linii męskiej. Miasto w tym czasie było ośrodkiem wydobycia soli, nawiązuje do tego herb miasta przedstawiający poza literą K i półksiężycem 3 bałwany soli. W 1595 roku liczące około 55 domów miasto złupili Turcy[potrzebny przypis]. Tu też rozegrały się zwycięskie bitwy wojsk polskich: hetmana Jana Sobieskiego z Tatarami Selim Gereja w 1672 i Andrzeja Potockiego z Turkami w 1675 roku. Miasto rozwijało się do roku 1770, gdy wyludniła je zaraza. W 1782 roku miasto zajęli Austriacy.

W II Rzeczypospolitej stolica powiatu w województwie stanisławowskim. W 1914 roku pobudowano w Kałuszu nowoczesną kopalnię eksploatacji soli potasowych i kainitu, która jednak – ze względu na wybuch pierwszej wojny światowej – produkcję rozpoczęła dopiero po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. W 1922 roku otwarto siostrzaną kopalnię w Stebniku koło Drohobycza.

II wojna światowa wstrząsnęła życiem mieszkańców Kałusza, wśród których przeważali górnicy, kupcy, rzemieślnicy. Sowieci zajęli miasto 21 września 1939 roku, a w 1940 wywieźli w głąb Rosji polskich mieszkańców miasta. Po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej miasto przeszło pod okupację niemiecką. W październiku 1941 roku Niemcy dokonali morderstw tysięcy Żydów z Kałusza i okolic, a w kwietniu 1942 roku wywieźli z miejscowego getta pozostałych do obozu w Bełżcu lub przeniesiono (w sierpniu) do obozu w Stanisławowie. Zaciąg Ukraińców do niemieckiej dywizji SS Galizien organizował w Kałuszu Ukrainiec Izydor Pigulak. 3 listopada 1943 roku Niemcy rozstrzelali w Kałuszu 18 ukraińskich uczniów szkoły handlowej, a 6 maja 1944 roku 42 innych Ukraińców. Kałusz został wyzwolony przez 11 Karpacką Dywizję Piechoty AK w ramach Akcji Burza. W roku 1945 po wytyczeniu nowych granic, polskich mieszkańców Kałusza przymusowo przesiedlono do Polski.



POMAGAMY

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które od ponad 30 lat współpracuje ze środowiskami i organizacjami polonijnymi na całym świecie, organizuje pomoc w postaci wyżywienia, miejsc pobytu, transportu i opieki dla Polaków z terenów objętych konfliktem zbrojnym. Potrzebujemy wsparcia, by nasza pomoc mogła być kontynuowana. Zachęcamy do uczestnictwa w zbiórce pieniężnej, w wolontariacie na rzecz uchodźców. Tylko skoordynowane działania przyniosą oczekiwany rezultat - skuteczną pomoc dla naszych rodaków zza wschodniej granicy.


WZYWAMY ŚRODOWISKA POLAKÓW I POLONII NA CAŁYM ŚWIECIE
DO SOLIDARNOŚCI Z UKRAINĄ, DO POMOCY RODAKOM NA UKRAINIE.


PORTAL POŚWIĘCONY POMOCY POLAKOM Z UKRAINY







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów