Zapewnienie funkcjonowania polonijnych placówek oświatowych jest podstawą kontynuacji nauczania języka polskiego jak również realizacji przedsięwzięć służących podniesieniu jakości i atrakcyjności edukacji. Ze względu na brak stacjonarnych szkół mniejszości narodowych w krajach objętych wsparciem, nauczanie języka polskiego odbywa się w szkółkach sobotnio-niedzielnych działających przy organizacjach polonijnych lub w szkołach społecznych.
W Gruzji od wielu lat działa Polska Szkoła im. św. Królowej Jadwigi w Tbilisi. Jest to prężnie działający ośrodek kulturalno-oświatowy. W szkole odbywają się zajęcia z języka i literatury polskiej, geografii i historii Polski, działa chór i zespół tańca „ Orlęta” oraz teatrzyk szkolny „Melpomena”. W placówce organizowane są także różnorodne przedsięwzięcia z okazji polskich świąt narodowych i religijnych oraz akademie szkolne. Uczniowie szkoły biorą również udział w wydarzeniach kulturalnych realizowanych przez władze miasta Tbilisi i akcjach charytatywnych organizowanych przez parafię katolicką w Tbilisi.
Przy Związku Kulturalno- Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia” funkcjonuje kurs języka polskiego i kultury polskiej. Zajęcia na kursie prowadzone są w 5 grupach. Każdego roku powiększa się grono zainteresowanych językiem i kulturą polską. Sprawiły to m.in. Kursy języka polskiego, które oprócz nauczania prowadzą aktywną działalność edukacyjną, realizując różnorodne przedsięwzięcia: konkursy wiedzy o Polsce, koncerty muzyki polskiej, wystawy poświęconych kulturze polskiej w kraju i na Kaukazie. Uczestniczenie w Kursach motywuje młodzież do dalszej nauki języka polskiego oraz rozwijania wiedzy o kraju swych przodków.
Stowarzyszeniu „Polska Klasa” w Taszkencie od szeregu lat prowadzi nauczanie języka polskiego z elementami wiedzy o historii i kulturze polskiej. Na zajęcia uczęszcza ok. 50 os. W ramach nauczania języka polskiego prowadzone są również kursy dla osób ubiegających się o repatriację do Polski. Zajęcia odbywają się w ciągu roku szkolnego w pomieszczeniu lokalnej szkoły.
W szkółce sobotnio-niedzielnej przy Związku Polaków na Kaukaskich Mineralnych Wodach prowadzone jest nauczanie języka polskiego, historii, kultury i tradycji polskiej. W ramach szkółki dzieci i młodzież aktywnie uczestniczą w przygotowywaniu różnorodnych przedsięwzięć z okazji Dnia Dziecka, święta Niepodległości Polski, Andrzejek, Mikołajek, Dnia Polonii i obchodów Konstytucji 3 maja.
W roku bieżącym środki finansowe KPRM w ramach zadania "Wsparcie edukacji polonijnej w Rosji, Gruzji, Uzbekistanie i Mołdawii" przeznaczone były na wsparcie funkcjonowania placówek edukacyjnych w Rosji, Gruzji i Uzbekistanie
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2021."