Inicjatywy uzupełniające kształcenie są ważnym elementem w procesie edukacji dzieci i młodzieży. Realizacja przedsięwzięć oświatowych służy podniesienie jakości i atrakcyjności edukacji, motywowaniu do nauki języka polskiego, podwyższaniu kompetencji zawodowych nauczycieli, promowaniu szkolnictwa polskiego oraz integracji środowisk polskich i polonijnych.
Istotną rolę w przygotowaniu i przeprowadzeniu różnorodnych wydarzeń edukacyjnych odgrywają organizacje oświatowe i placówki edukacyjne funkcjonujące w kraju zamieszkania naszych Rodaków. Dlatego też priorytetem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” jest wsparcie działalności tych podmiotów oraz przedsięwzięć przez nich realizowanych.
W siedzibie Zjednoczenia Społecznego "Polska Macierz Szkolna" w Grodnie funkcjonuje biblioteka, lokalny ośrodek metodyczny, Wspólnota „Młoda Polonia”, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Polskich Kobiet. PMS jest inicjatorem wielu wydarzeń oświatowych.
W ramach obchodów 230. Rocznicy Konstytucji 3 Maja Dom Kultury Polskiej w Wilnie zorganizował dyktando poświęcone temu wydarzeniu. Tekst dyktanda „Zaprzysiężenie Konstytucji 3 maja” składał się z 300 wyrazów i został przygotowany przez dr Kinga Geben z Uniwersytetu Wileńskiego. W dyktandzie wzięło udział 300 osób. 50 osób uczestniczyło w pisaniu dyktanda w sali Domu Kultury Polskiej w Wilnie, natomiast 250 wzięło udział w tym przedsięwzięciu za pośrednictwem Internetu.
Dyktando Polskie na Łotwie jest ważną cykliczną imprezą, która na trwałe wpisała się w kalendarz wydarzeń polskich na Łotwie. Odbywa się w Daugavpils od 2010 roku z inicjatywy Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Związku Polaków na Łotwie, przy ogromnym zaangażowaniu i wsparciu dyrekcji i nauczycieli Państwowego Gimnazjum Polskiego w Daugavpils.
W dyktandzie uczestniczą Polacy z różnych zakątków Łotwy (m.in. z Rygi, Daugavpils, Rezekne, Krasławia, Jekabpils). W „narodowej klasówce” biorą udział zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli (przedział wiekowy: od lat 13 do 80). Uczestników łączy umiłowanie polszczyzny i pasję mierzenia się z trudnościami językowymi. Jurorami dyktanda są nauczyciele białostockich liceów i pracownicy Instytutu.
W roku bieżącym środki finansowe KPRM w ramach zadania "Inicjatywy edukacyjne na Białorusi, Litwie i Łotwie" przeznaczone były na organizację przedsięwzięć edukacyjnych służących podniesieniu jakości i atrakcyjności edukacji.
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2021."