Społeczność Polska na Litwie ma silne korzenie w polskiej tradycji i kulturze, sięgające wielu stuleci. Polskość na Litwie jest przekazywana z pokolenia na pokolenie i tkwi głęboko w świadomości Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie. Dlatego też głównym celem organizowanych przedsięwzięć jest promowanie polskiego języka, kultury i tradycji narodowej oraz prezentowanie osiągnięć polskich środowisk na Litwie.
Z okazji 20-lecia Domu Kultury Polskiej w Wilnie została zorganizowana wystawa poświęcona historii i działalności jednej z najważniejszych polskich placówek na Litwie – Domowi Kultury Polskiej w Wilnie. Ekspozycja przedstawia historię powstania DKP, działalność placówki, skupiającej środowisko Polaków na Wileńszczyźnie oraz polskie organizacje mające swoje siedziby w DKP.
Wystawa wydrukowana na dużych planszach zawieszonych w przestrzeni holu Domu Kultury Polskiej w Wilnie prezentuje także aktualną działalność DKP, obejmującą szeroki zakres zadań promujących polską kulturę, historię i dziedzictwo narodowe. Celem wystawy jest pokazanie bogatej i dynamicznej historii oraz teraźniejszości polskiej mniejszości na Wileńszczyźnie.
W ramach organizacji tradycyjnych polskich świąt w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbyło się spotkanie wigilijne. Gościem specjalnym był zespół "Kompania Kolędowa" z Polski. Kolędy, pastorałki, kantyczki są obecne w muzycznej przestrzeni od wieków. Każdego roku powracają w przeróżnych wersjach i odsłonach: kameralnych, orkiestrowych, chóralnych. Zespół zaprezentował najpiękniejsze polskie kolędy w postaci tradycyjnej. Podczas spotkania wigilijnego była wspólna modlitwa, łamanie się opłatkiem, degustacja tradycyjnych wileńskich oraz polskich potraw. Prowadzący przedsięwzięcie przybliżyli tradycje polskie jak również wileńskie. Dla dzieci również przygotowano prezentację tradycji Bożenarodzeniowych.
W roku bieżącym środki finansowe KPRM w ramach zadania "Wydarzenia - działalność programowa organizacji polskich na Litwie" przeznaczone były na organizację wydarzeń popularyzujących polską kulturę, wiedzę o Polsce i wybitnych Polakach oraz propagujących dorobek środowisk polonijnych.
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU "POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2021."