SWP




2021-11-26 POLACY NA WSCHODZIE - PROMOCJA POLSKI Polska

Kultura jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na kształtowanie tożsamości narodowej. Jest to również najskuteczniejsza forma promocji Polski i jej dziedzictwa narodowego wśród środowisk polonijnych w kraju zamieszkania.

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat inicjuje i wspiera przedsięwzięcia, których celem jest wzmocnienie poczucia przynależności do narodu polskiego, popularyzacja kultury polskiej oraz propagowanie dorobku środowisk polonijnych i polskich poza granicami kraju.

W tym roku Dom Kultury Polskiej w Wilnie obchodził jubileusz   20-lecia.  Z tej okazji   odbył się uroczysty Koncert z udziałem  gwiazd polskiej i litewskiej estrady.  W koncercie wzięli udział  popularni w Polsce i na Litwie artyści:  Zbigniew Lewicki z Orkiestrą Starego Wilna, Big Band Małopolski z Krakowa oraz znakomici wokaliści – Iza Szafrańska, Marcin Jajkiewicz  i Rafał Żur. W ramach programu obchodów odbył się również panel dyskusyjny  na temat największej  placówki na Litwie – Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

W listopadzie miała miejsce siódma edycja Dni Kultury Polskiej w Wilnie. Jest to  najbardziej spektakularne i zaplanowane z największym rozmachem  przedsięwzięcie  Domu Kultury Polskiej  w Wilnie.  VIII Dni Kultury Polskiej w Wilnie były realizowane  częściowo w przestrzeni miejskiej, częściowo we wnętrzach Domu Kultury Polskiej  i prezentowały  szeroką gamę polskiej kultury i tradycji.

W programie  wydarzenia m.in. koncert zespołu  „Kapela ze wsi Warszawa”, koncert filmowo-musicalowy „Od nocy  do nocy” w wykonaniu  aktorki i wokalistki z Teatru Polskiego we Wrocławiu – Joanny Aleksandrowicz, panel dyskusyjny „Wpływ Stanisława Lema na literaturę i nie tylko”, wernisaż wystawy poświęconej 20-leciu Domu Kultury Polskiej” wraz z prezentacją filmu, wycieczki  po Wilnie  ”Legendy wileńskie” i „Uroki wileńskich podwórek”, widowisko teatralne dla dzieci „Sklep Magika Mechanika” w wykonaniu Teatru Małego Widza.

Koncert z okazji  święta Niepodległości Polski w Biszkeku  organizowany przez  Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Odrodzenie" w Kirgistanie został  przeprowadzony w mniejszej skali i zasięgu. Program obejmował występ muzyków  - solistów, orkiestry i zespołu kameralnego Kirgiskiego Konserwatorium Narodowego w Biszkeku. Dominowała polska muzyka różnych kompozytorów  oraz utwory twórców  kirgiskich. Historia Polaków w tym kraju to zesłania, osadnictwo, służba i ponownie zesłania tym razem w latach 30-tych i w trakcie II wojny światowej. Współcześnie Polacy mieszkający w Kirgistanie organizują przedsięwzięcia  nie tylko dla środowiska Polaków  ale również dla Kirgizów zainteresowanych kulturą i wiedzą o Polsce.


W roku bieżącym środki finansowe KPRM w ramach zadania "Polacy na Wschodzie – Promocja Polski" przeznaczone były  na organizację wydarzeń popularyzujących  polską   kulturę, wiedzę o Polsce i wybitnych Polakach oraz propagujących  dorobek  środowisk polonijnych.



Zadanie publiczne finansowane jest ze środków
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021."