Organizacje polonijne działające w Rosji, Gruzji, Armenii, Kazachstanie, Kirgistanie w roku bieżącym zrealizowały szereg przedsięwzięć kulturalno-oświatowych ważnych dla społeczności polonijnej mieszkającej w tych krajach. Były to to imprezy mających na celu wzmocnienie poczucia polskiej tożsamości kulturowej, promocję Polski, popularyzacja kultury polskiej, wiedzy o Polsce i wybitnych Polakach oraz propagowanie dorobku środowisk polonijnych.
W Kazachstanie został przeprowadzony Konkurs Recytatorski „KRESY’2021 – finał eliminacji republikańskich w Kazachstanie. Jest to cykliczny projekt realizowany przez Karagandyjskie Obwodowe Stowarzyszenie Polaków "POLONIA” obejmujący dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe pochodzenia polskiego z obszaru całego Kazachstanu. I etap eliminacji został przeprowadzony w ośrodkach nauczania języka polskiego. Wyłonieni tą drogą laureaci uczestniczyły w eliminacjach republikańskich. Konkurs poprzedzony był warsztatami, które przygotowały uczestników w zakresie literatury polskiej oraz interpretacji prozy i poezji.
Odbyły się również obchody 30-leciaKOSP "POLONIA". W programie jubileuszu miał miejsce uroczysty koncert z udziałem polonijnych zespołów iartystów kazachskich oraz kolacja dla członków organizacji polonijnej w Karagandzie. Jest to bardzoważne przedsięwzięcie dla Polaków mieszkających w największym skupisku w Kazachstanie. Wydarzenie to miało charakter integrujący wspólnotę polonijną oraz wzmacniające ichtożsamość narodową.
W Moskwie w ramach działalności Moskiewska Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków „Dom Polski” zostały zorganizowane uroczyste obchody Dnia Niepodległości Polski. Z tej okazji w Ambasadzie RP w Moskwie wystąpił zespołu „Baski” z repertuarem polskich pieśni narodowych. W ramach spotkań literackich został zorganizowany wieczór poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego - prezentacja twórczości oraz piosenek skomponowanych do jego poezji. Członkowie Domu Polskiego brali aktywny udział również w uroczystościach przy grobach ofiar represji stalinowskich na cmentarzu Dońskim. W planie jest również spotkanie ze Świętym Mikołajem, warsztaty ozdób świątecznych oraz targi charytatywne.
Regionalna Organizacja Społeczna „Tiumeńskie Obwodowe Centrum Oświaty i Kultury Polskiej „LATARNIK” tradycyjnie zorganizowała Światowy Dzień Sybiraka. Jest to cykliczne przedsięwzięcie, w którym biorą udział członkowie organizacji z Tiumenia i delegaci z obwodu tiumeńskiego. Celem uroczystości jest uczczenie pamięci poległych Polaków pochowanych na cmentarzach w Tiumeniu, Tobolsku i Iszymiu.
Wydarzeniu towarzyszyło odsłonięcie wystawy książek, zdjęć, medali pamiątkowych, nagród, militariów etc, - eksponatów muzeum, zapalenie zniczy, wspólna modlitwa, apel poległych na polu chwały, śpiewanie piosenek patriotycznych, przegląd filmów dokumentalnych. Natomiast w programie obchodów Dnia Niepodległości Polski miał miejsce koncert piosenek patriotycznych oraz złożenia wieńców na grobach sybiraków.
Podstawowymi kierunkami działalności programowej Sankt Petersburskiej Organizacji Społecznej "Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Polonia" jest pielęgnowanie tradycji narodowych (obchody ważnych rocznic, świat państwowych i wydarzeń historycznych, spotkania i wykłady upamiętniające sylwetki i twórczość wybitnych Polaków), religijnych ( obchody świąt Wielkanocnych, Bożego Narodzenia i Święta Zmarłych), praca z młodzieżą, działalność oświatowa, rekreacja i wypoczynek i działalność sportowa. Każdego roku odbywają się znaczące dla polonii petersburskiej imprezy polonijne: Wielkanoc, Olimpiad języka polskiego, Piknik polonijny, Spartakiada polonijna , Regionalny konkurs recytatorski "Kresy", Wszystkich Świętych, Bieg Niepodległości, Święto Niepodległości, Boże Narodzenie.
Narodowo-Kulturalna Organizacja Społeczna Kraju Stawropolskiego „Związek Polaków na Kaukaskich Wodach Mineralnych obchodziła w tym roku jubileusz 30-lecia. W programie obchodów odbył się: m.in koncert galowy z udziałem zespołów i artystów polonijnych "Chór „Wisła”, młodzieżowy zespół taneczny i instrumentalny ”Strumyk” i dziecięcy zespół folklorystyczny „Niezapominajki”, wystawa fotograficzna – Polski Piatigorsk. Impreza jubileuszowa jest to ważne przedsięwzięcie integrujące środowisko polonijne, prezentujące jego dorobek oraz promujące polską kulturę i tradycję.
W ramach programu działalności Regionalna Społeczna Organizacja “Kongres Polaków w Sankt Petersburgu” przeprowadzone spotkania dotyczyły m.in. obchodów polskich świąt narodowych. Członkowie organizacji regularnie opiekują się miejscami pamięci, organizują spotkanie na Boże Narodzenie, spotkania integracyjne dla dzieci, biorą aktywny udział w działalności klubu "Polski rodowód. W ramach projektu Narodowe Czytanie czytano fragmenty „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.
Związek Polaków w Armenii „Polonia” w ramach uczczenia jubileuszu 25-lecia zorganizował uroczysty Koncert oraz zaplanował wydanie broszury dotyczącej Polonii w Armenii . Natomiast
Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji „Polonia” w związku z obchodami swojego jubileuszu ponowił nakład wydanego albumu jubileuszowego o działalności Polonii gruzińskiej.
Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe "Odrodzenie" w Kirgistanie przygotowało cykliczny
Konkurs recytatorski "Perły i perełki polskiej poezji". W konkursie wzięli udział wszyscy chętni -dzieci, młodzież, dorośli. Jest to przedsięwzięcie promujące polską poezję i wybitnych poetów.
W roku bieżącym środki finansowe KPRM w ramach zadania " Wydarzenia - działalność programowa organizacji polonijnych Rosji, w krajach Kaukazu i Azji Centralnej" przeznaczone były na organizację wydarzeń popularyzujących polską kulturę, wiedzę o Polsce i wybitnych Polakach oraz propagujących dorobek środowisk polonijnych.
Zadanie publiczne finansowane jest ze środków
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021."