SWP




2021-11-25 Wsparcie struktur polskich i polonijnych na Białorusi, w Mołdawii, w krajach Kaukazu i Azji Centralnej Polska

Aktywna działalność organizacji polskich na Białorusi, w Mołdawii, w krajach Kaukazu i Azji Centralnej jest możliwa dzięki  funkcjonowaniu siedzib, wokół których krystalizuje się życie  środowisk polonijnych. Zapewnienie organizacjom zaplecza  biurowego umożliwia im działalność  statutową oraz budowanie prestiżu i siły organizacji.

Struktura organizacji jest podstawowym elementem umożliwiającym jej działalność programową mającą na celu integrację społeczności polskiej na rzecz odrodzenia polskiej kultury i tożsamości narodowej. W siedzibie często odbywa się nauczanie języka polskiego w ramach działalności szkółek sobotnio - niedzielnych, a także różnorodne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe, w których uczestniczą nie tylko Polacy, ale również społeczność lokalna. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od wielu lat współpracuje z organizacjami polskimi i polonijnymi na Białorusi, w Mołdawii, Armenii, Gruzji, Kazachstanie, Kirgistanie, Uzbekistanie   wspierając ich funkcjonowanie i działalność programową:

Organizacja Społeczna „Centrum Kultury Polskiej „Więź w Ałmaty
W biurze Centrum  organizowane są różnorodne spotkania integracyjne oraz wydarzenia  kulturalne i oświatowe, prowadzona jest również  zbiórka książek w języku polskim do biblioteki polonijnej.

Karagandyjskie Obwodowe Stowarzyszenie Polaków "Polonia"
W siedzibie odbywa się  m.in. nauczanie języka polskiego,  realizowane są spotkania okolicznościowe i zebrania członków organizacji.

Polskie Stowarzyszenie Kulturalno- Oświatowe "Odrodzenie" w Biszkeku
PSKO "Odrodzenie" mieści się  w Domu Przyjaźni  Zgromadzenia Narodu Kirgistanu. W  siedzibie  odbywają się zajęcia języka polskiego, spotkania z okazji polskich  świąt narodowych, spotkania Klubu Młodzieżowego oraz próby zespołu wokalnego.

Centrum Kultury Polskiej w Uzbekistanie „Świetlica Polska” w Taszkencie (Uzbekistan)
Siedziba  jest miejscem zebrań członków organizacji, spotkań z delegacjami z Polski,
 studentami, przedsiębiorcami  i turystami. W pomieszczeniu siedziby  odbywają się  próby zespołu  folklorystycznego ” Bawełnianki”  i  tanecznego „Awiwa” oraz zajęcia przygotowawcze dla młodzieży  planującej studia w Polsce. W ciągu roku  w siedzibie organizowane są  różnorodne  przedsięwzięcia polonijne jak również spotkania miłośników polskiej historii i kultury.

Publiczne Polskie Centrum Kultury "Zarzewie" w Taszkencie
Centrum  „Zarzewie” prowadzi  działalność w pomieszczeniach  Centrum „Świetlica Polska”  organizując  spotkania okolicznościowe związane z obchodami polskich świąt narodowych.

"Polonia" Rozwój Współpracy Kulturalnej pomiędzy Polską i Azerbejdżanem w Baku
W wynajętym pomieszczeniu organizacja prowadzi działalności statutową , w tym spotkania
okolicznościowe, tematyczne oraz  obchody  polskich świąt narodowych.

Związek Polaków w Armenii „Polonia” w Erewaniu
W siedzibie ZPA  funkcjonuje szkółka sobotnio-niedzielna , gdzie prowadzone jest nauczanie języka polskiego,  mieści się  redakcja kwartalnika „Póki my żyjemy” , działa  biblioteka polonijna, w której jest ponad 300 pozycji  książkowych.  W pomieszczeniach siedziby  odbywają się próby do spektakli, występów w okazji polskich świąt narodowych i religijnych oraz próby zespołu „Gwiazdeczka”.

Związek Polaków w Armenii "Polonia" filia "Polonia Giumri"
Polonia w Giumri liczy ok. 100 członków. W siedzibie odbywają się zajęcia języka polskiego z elementami polskiej kultury, historii i geografii Polski, kursy na Kartę Polaka, spotkania informacyjne, próby i przygotowania do polskich uroczystości państwowych, religijnych i okolicznościowych oraz projekcje filmowe.

Związek Kulturalno-Oświatowy Polaków w Gruzji „Polonia” w Tbilisi (Gruzja)
Związek jest najstarszą organizacją polonijną w Gruzji skupiającą większość
potomków gruzińskich Polaków . W siedzibie organizacji mieści się  biblioteka  oraz funkcjonuje kurs języka polskiego. Odbywają się również  spotkania okolicznościowe oraz próby  chóru  polonijnego.

Stowarzyszenie Kultury Polskiej "Dom Polski" w Bielcach
W siedzibie Domu Polskiego w Mołdawii prowadzone jest nauczanie języka polskiego, odbywa się szereg cyklicznych przedsięwzięć kulturalno- oświatowych, w tym Konkurs Recytatorski  im. A. Mickiewicza „Kresy”, Olimpiada Języka Polskiego, Dni Kultury Polskiej oraz  wystawy i prezentacje.  W Domu Polskim mieści się redakcja kwartalnika „Polonia Mołdawska” oraz działa  zespół  wokalny „ Jaskółki” i  taneczny „Krokus”.

Stowarzyszenie Kultury Polskiej "Dom Polski" w Bielcach filia w Styrczy
Założycielami Domu Polskiego we wsi Styrcza były polskie rodziny mieszkające na tym terenie  od XVIII wieku. Funkcjonowanie placówki  umożliwia organizację zajęć języka polskiego dla mieszkańców wsi oraz prowadzenie działalności programowej .

Towarzystwo Kultury Polskiej „Jasna Góra”, Dom Polski w Raszkowie
Dom Polski „Wołodyjowski” w Raszkowie jest nierozłącznie związany z polską historią i literaturą, a
przede wszystkim z polskim noblistą Henrykiem Sienkiewiczem. Unikalny charakter śladu literackiego i historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów jest widoczny w okolicznym krajobrazie. Dlatego też jest to doskonałe miejsce dla uprawiania turystyki krajoznawczej, historycznej i etnograficznej, edukacyjnej. Stworzona baza noclegowa umożliwia regularne przyjmowanie gości z Polski i innych krajów a także działalność programową dla mieszkańców wsi.

Towarzystwo Polaków Wsi Tyrnowa
 W siedzibie Towarzystwa odbywa się nauczanie języka polskiego, działa zespół folklorystyczny „Odrodzenie”, mają miejsce spotkania okolicznościowe i obchody polskich świąt narodowych, w których uczestniczy społeczność lokalna wsi. 


W roku bieżącym ze środków KPRM  w ramach zadania "Wsparcie struktur polskich i polonijnych na Białorusi, w Mołdawii, w krajach Kaukazu i Azji Centralnej” powyższym organizacjom zapewniono utrzymanie lokali siedzib, bieżące funkcjonowanie, wyposażenie  w niezbędny sprzęt oraz modernizację infrastruktury pomieszczeń.



Zadanie publiczne finansowane jest ze środków
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2021."