SWP




2024-08-19 „MOJA OJCZYZNA” – POBYTY I WARSZTATY EDUKACYJNO-KULTUROWE W POLSCE Polska

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z radością informuje o realizacji zadania publicznego pn. Moja Ojczyzna” – pobyty i warsztaty edukacyjno-kulturowe w Polsce.

Działanie nr. 1 pn. „Jedno serce – dwie Ojczyzny”

- pobyt edukacyjny- kulturowy w Polsce uczniów Państwowej Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej im. Kathariny Heinroth w Berlinie – realizowany Stowarzyszenia "Wspólnota Polska " Górnośląski Oddział Katowice.

Stowarzyszenia "Wspólnota Polska " Górnośląski Oddział Katowice pragnie zorganizować pobyt edukacyjno- kulturowy w Polsce poświęcony historii i kulturze Górnego Śląska oraz Krakowa dla uczniów polskiego pochodzenia z Państwowej Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej im. Kathariny-Heinroth w Berlinie, prowadzącej część zajęć w języku polskim. W programie 6-dniowego pobytu w Polsce dla grupy 16 uczestników z Państwowej Polsko-Niemieckiej Szkoły Europejskiej im. Kathariny-Heinroth w Berlinie przewidziano, zajęcia warsztatowe, lekcje historyczne, zwiedzanie miast, placówek muzealnych także innych miejsc na Górnym Śląsku i w Krakowie oraz zajęcia integracyjne, zajęcia sportowe i maraton historyczny z uczniami Szkoły Podstawowej nr 51 w Bytomiu. Uczestnicy projektu zwiedzą miasta Bytom, Chorzów, Katowice i Kraków.

Planowany jest udział uczestników projektu w lekcjach historycznych w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie, w Oddziale Edukacji IPN w Katowicach i w Krakowie.

Działanie nr 2. pn. „Warsztaty językowo-dydaktyczne „Jak nowocześnie uczyć po polsku”.

Stowarzyszenia "Wspólnota Polska " Dolnośląski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we Wrocławiu, pragnie zorganizować warsztaty, które mają na celu nowoczesne nauczanie języka polskiego dla dzieci i młodzieży z Litwy, może być niezwykle wartościowym przedsięwzięciem oraz rozwijanie umiejętności językowych w języku polskim. Poprzez interaktywne zajęcia, gry, zabawy i aktywności artystyczne dzieci będą miały okazję praktykować swój polski, zarówno w mowie, jak i piśmie. Warsztaty będą okazją do pogłębiania wiedzy na temat Polski, jej kultury, tradycji i historii. Poprzez różnorodne zajęcia edukacyjne, dzieci mogą poznać ciekawe fakty o swojej ojczyźnie.

Działanie nr 3. pn. Warsztaty z technologii informacyjnych dla nauczycieli polskich szkół z Litwy.

Stowarzyszenia "Wspólnota Polska” Oddział Kujawsko-Pomorski Stowarzyszenia „Wspólnota Polska w Toruniu, pragnie zorganizować warsztaty z nowoczesnych technologii informacyjnych dla nauczycieli szkół polskich na Litwie. Celem szkolenia jest wyposażenie nauczycieli w wiedzę, kompetencje i umiejętności umożliwiające realizacji zajęć przedmiotów polskojęzycznych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii informatycznych. W programie szkolenia uwzględnia się treści metodyczne, porady dotyczące organizacji procesu kształcenia oraz warsztatu pracy nauczyciela przedmiotów ogólnokształcących z wykorzystaniem technologii.


Kwota dofinansowania: 120 000 PLN
Całkowita wartość projektu: 120 600,70 PLN
Data podpisania umowy: SIERPIEŃ 2024







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów