SWP




2024-07-29 Z Niemiec do Polski. Wiosenno-letnie pobyty edukacyjne dla uczniów polonijnych. Niemcy

Oddział Wielkopolski SWP zakończył tegoroczną akcję pobytów edukacyjnych zorganizowanych dla polskich uczniów pobierających naukę języka polskiego w ramach niemieckiego sytemu oświaty. W okresie od maja do lipca 2024 r. zorganizowanych zostało 5 krótkoterminowych (4-6 dni) przyjazdów do Polski dla dzieci i młodzieży, w których uczestniczyło łącznie 161 osób w wieku od 10 do 18 lat. Grupy uczniowskie pochodziły z dwóch krajów związkowych Niemiec Nadrenii-Palatynatu (Koblencja) oraz z Nadrenii Północnej -Westfalii (Hamm, Krefeld, Herne, Düsseldorf i Mönchengladbach).

Do Polski grupy przyjechały autobusem (jedna) i pociągiem (dwie) oraz przyleciały samolotem (dwie). Miejscem zakwaterowania, w zależności od programu pobytu dla danej grupy był: Kraków, Poznań i Warszawa. Program edukacyjny zróżnicowano i dostosowano do wieku oraz do sugestii i oczekiwań nauczycieli poszczególnych grup uczniów. Obejmował on zwiedzanie ważnych dla historii Polski miejsc w Wielkopolsce, Małopolsce i na Mazowszu.



W Wielkopolsce uczniowie (dwie grupy) odwiedzili Poznań, a w nim: Stare Miasto i Ostrów Tumski, Muzeum Narodowe (zwiedzanie, lekcja muzealna), Muzeum Pyry (poświęcone ziemniakowi), park Cytadela, Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, kompleks sportowo-rekreacyjny „Malta”, obejrzeli również spektakl pt. „A niech to gęś kopnie” w Teatrze Animacji. Na znanym turystycznym Szlaku Piastowskim, młodzi rodacy odbyli interesującą krajobrazowo wycieczkę kolejką wąskotorową przez Pałuki (region historyczno-etnograficzny) ze Żnina do Biskupina, zapoznali się ze zbiorami Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (zwiedzanie osady, lekcje muzealne) oraz zwiedzili Katedrę w Gnieźnie.
Uczniowie zakwaterowani w Poznaniu pojechali również do Torunia, gdzie w zależności od konkretnej grupy zwiedzali: Stare Miasto, Planetarium, Muzeum Toruńskiego Piernika, Żywe Muzeum Piernika, Dom Toruńskich Legend lub oglądali przedstawienie pt. „Śluby Panieńskie” w Teatrze Muzycznym.



Uczniowie w Małopolsce zwiedzały, w zależności od grupy (przyjechały dwie), Kraków a w nim: Stare Miasto (m.in. Kościół Mariacki, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Książąt Czartoryskich), Wawel (zwiedzanie Zamku Królewskiego, lekcja muzealna, Katedra, Smocza Jama), Stara Synagoga (lekcja muzealna), Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Rynek Podziemny. Ogromne wrażenie wywarło na dzieciach i młodzieży zwiedzanie zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka” w Wieliczce oraz spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca do Szczawnicy w Pienińskim Parku Narodowym.
Starsi uczniowie zwiedzali ponadto Muzeum Auschwitz-Birkenau były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady w Oświęcimiu.



Grupa przebywająca na Mazowszu zwiedzała Warszawę (Stare Miasto, Trakt Królewski, Grób Nieznanego Żołnierza, Muzeum Powstania Warszawskiego, Sejm RP, Centrum Nauki „Kopernik”, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, uczestniczyła w lekcjach muzealnych w Zamku Królewskim i w Łazienkach Królewskich, oglądała panoramę stolicy z Tarasu Widokowego Pałacu Kultury i Nauki) a w ramach rekreacji uczniowie wypoczywali w parku wodnym „Suntago” we Wręczy k. Mszczonowa.

Udział uczniów w pobytach edukacyjnych z powodu braku dofinansowania był odpłatny. Oddział Wielkopolski SWP pomagał organizacyjnie i merytorycznie w przygotowaniu każdego z nich.


SWP O/Wielkopolski







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów