SWP




2024-07-20 Spotkanie Przewodniczącego Zarządu Krajowego SWP z zespołem Auresovia z Áurea Brazylia

Przewodniczący Zarządu Krajowego Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Tomasz Różniak spotkał się z zespołem Auresovia z Áurea w Brazylii. Okazją ku temu było tourne polonijnych artystów po Polsce. Stowarzyszenie od wielu lat wspiera działalność zespołu, podobnie jak całą społeczność Polską w Ameryce Południowej w aspektach funkcjonowania organizacji prowadzonych przez naszych rodaków, ich aktywności artystycznej, edukacji w języku polskim, sportu i wielu innych. Podkreślić należy, że Polonia brazylijska jest niezwykle prężnym i liczebnie znaczącym środowiskiem krzewiącym naszą kulturę poza granicami ojczyzny.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że w roku 2022, dzięki staraniom Fabricio Vicroskiego (Wichrowskiego) i wsparciu BRASPOL - Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", język polski stał się językiem urzędowym w gminie Aurea.







Grupo Folelórico Polones AURESOVIA

Grupa Auresovia została nieformalnie założona w maju 1930 roku pod nazwą Orzeł Bialy.

W 1950 r. została przemianowana na Aguia Branca co jest dosłownym tłumaczeniem nazwy, ponieważ polityka brazylijska zabraniała w tym czasie używania nazw nie-portugalskich.

W 1081 r. zespół przeszedł kolejną zmianę nazwy, stając się AURESOVIĄ, by po kolejnych 7 latach być wreszcie sformalizowaną grupą nazwaną ostatecznie „Grupo Folelórico Polones AURESOVIA" (Polski Zespół Folklorystyczny „AURESOVIA”).

Kultywując ponad 90-letniq tradycję polskiego folkloru i kultury, nieustannie podkreślają wagę podtrzymywania obyczajów i tradycji swoich przodków, szerząc kulturę Polaków gdziekolwiek się uda.

Złożona z 65 tancerzy, podzielonych na grupy wiekowe Mirim (dzieci), Juvenil (młodzież) i Adulto (dorośIi), AURESOVIA odgrywa fundamentalną rolę w kształceniu poprzez sztukę, kulturę i folklor. Każda z grup wiekowych ma cotygodniowe próby taneczne i przygotowuje się do kolejnych występów.

Grupa AURESOVIA aktywnie bierze udział w większości wydarzeń kulturalnych odbywających się w regionie, innych częściach kraju, a także poza granicami, np. w Argentynie. Obecne tourne w Polsce jest pierwszym wyjazdem Zespołu poza kontynent. AURESOVIA upamiętnia polskie święta narodowe i tradycje. Wielu tancerzy AURESOVII uczestniczy też w lekcjach języka polskiego, próbując przeciwdziałać zapominaniu języka przodków, który w pewnym okresie zgodnie z polityką w Brazylii był zakazany, tak jak inne języki poza portugalskim.

Áurea

Miasto i gmina w Brazylii, w stanie Rio Grande do Sul. Znajduje się w mezoregionie Noroeste Rio-Grandense i mikroregionie Erechim. Obecnie Áureę zamieszkuje ponad 3,5 tysiąca osób.

Założenie osady datuje się na rok 1906, kiedy to w ten region napłynęli polscy imigranci. Pierwsi osadnicy przybyli do Brazylii w poszukiwaniu lepszego życia, a na miejscu zajęli się rolnictwem. Wielu z nich, ze względu na niewielki obszar nadający się do uprawiania ziemi, pracowało przy prowadzonych przez rząd Brazylii budowach dróg.

Szacuje się, że gminę uformowali w 90% Polacy, w 5% Włosi, w 2% Niemcy. Należy pamiętać, że Brazylijczycy polskiego pochodzenia - według różnych źródeł - to populacja od 1.500.000 do 3.000.000 osób. Pierwsi polscy imigranci pojawili się w Brazylii już na początku drugiej połowy XIX wieku, jednakże pierwsze zorganizowane grupy pojawiły się w roku 1869 w stanach Santa Catarina i Parana, od roku 1875 zaś zaczęli przybywać do stanu Rio Grande do Sul.

Miasto początkowo nosiło nazwę Rio Marcelino, zaś w 1918 roku przyjęło nazwę Treze de Maio (Trzynasty maja). Dwadzieścia lat później nazwę miasteczka ponownie zmieniono, tym razem na Princesa Isabel, dla uczczenia księżniczki Izabeli Brazylijskiej. W 1944 roku przyjęto nazwę Vila Áurea (Złote Miasto) na pamiątkę Złotej Ustawy [w innych językach] (Lei Áurea), która w 1888 roku zniosła w Brazylii niewolnictwo. Jednocześnie nawiązuje do dolnośląskiego miasta Złotoryja, z którego okolic pochodziła znaczna część osadników.

W roku 1980 zrodził się pomysł wyodrębnienia politycznego Áurei, który forsował między innymi miejscowy wikariusz Josef Wajnar. Pomimo pewnych trudności prawnych, stanowe Zgromadzenie Legislacyjne przyjęło 24 listopada 1987 roku ustawę nr 8419, która przyznała gminie niezależność.

W roku 2022 dzięki staraniom Fabricio Vicroskiego (Wichrowskiego) i wsparciu BRASPOL - Centralnej Reprezentacji Wspólnoty Brazylijsko-Polskiej, Instytutu Języka Polskiego oraz Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" język polski stał się językiem urzędowym w gminie Aurea

W mieście żywa jest pamięć o polskich korzeniach – odbywa się Festa Nacional de Czarnina (Festiwal czerniny), a do zwiedzania udostępniono Dom Imigranta (Casa do Imigrante, muzeum ze sprzętami Polonii z początku XX wieku) oraz muzeum miejskie João Modtkowskiego (Museu Municipal João Modtkowski) o tematyce nawiązującej do ludności pochodzenia polskiego. Patronką miejscowej parafii katolickiej jest Matka Boska Częstochowska.





Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów