SWP




2024-06-25 REMONT JADALNI W DOMU POLSKIM W COMBLAIN LA TOUR Belgia

Dom Polski w Comblain la Tour jest jedynym obiektem tego typ w Belgii. Wykorzystywany jest do celów polonijnych przez cały rok. Największym powodzeniem cieszą się kolonie dla dzieci i młodzieży polonijnej. Wypoczynek dla dzieci i młodzieży organizowany jest w każdej przerwie wakacyjnej w szkole, przez cały rok.

"Dom Millennium" jest miejscem spotkań dorosłej Polonii z Belgii, Niderlandów, Luksemburga, Niemiec i Francji. Organizowane są konferencje, warsztaty, , szkolenie, święta państwowe i patriotyczne oraz imprezy polonijne. Wykonanie prac remontowych sali bardzo podniesie standard Domu. Zwiększy to jednocześnie chęć przyjazdu i spędzenia czasu w PMSZ. Wykonanie prac wymienionych w projekcie bardzo podniesie standard Domu. Zwiększy to jednocześnie chęć przyjazdu i spędzenia wolnego czasu w tym miejscu. Wiąże się to z możliwościami zarobkowymi co pozwoli na utrzymanie i wykonanie prac, zakup sprzętów, organizowanie imprez dla dzieci i młodzieży z własnych środków.

Macierz od ponad 70 lat dba o nauczanie języka polskiego, tradycji , kultury i historii Polski. Pokazujemy walory i korzyści z nauki języka polskiego.

Zakres działań remontowych:

  • demontaż, montaż konstrukcji stropu
  • położenie płytek
  • malowanie ścian
  • demontaż, montaż mebli


DODATKOWE INFORMACJE

Polska Macierz Szkolna w Belgii ma na celu promowanie kultury i tradycji polskiej w Belgii. Stowarzyszenie czyni to działając na niwie edukacji oraz angażując się w organizację przedsięwzięć artystycznych. Od 1952 r. organizacja obecna jest w życiu polskiej diaspory w Belgii. Przez należący do niej ośrodek w Ardenach przewinęło się wiele pokoleń Polaków, którzy przyjeżdżając tu nie tylko z Belgii, ale i z Niemiec, Francji i Holandii, otrzymywali porządne wychowanie, obywatelskie i patriotyczne.

Dziś misją Polskiej Macierzy Szkolnej jest przede wszystkim łączyć. Pokolenia, światopoglądy, języki i nacje. W kosmopolitycznej Belgii, przez którą w drodze za pracą lub z powodów osobistych przejeżdżają także i Polacy, nieustannie trzeba poszukiwać sposobu międzykulturowej komunikacji. Zachować swoją tradycję, ale i nasycić się tutejszą. Mówić w wielu językach, szanować się nawzajem i być otwartym na drugiego człowieka. Gośćmi ardeńskiego ośrodka Macierzy są więc nie tylko Polacy. Przyjeżdżają tu i Holendrzy, Niemcy, Francuzi i sami Belgowie. Polski Dom Millenium stał się też częścią pejzażu i tradycji maleńkiej miejscowości Comblain la Tour.

Polska Macierz Szkolna

Polska Macierz Szkolna powstała w 1952 roku. Jej założycielami byli Pan profesor Jerzy Mniewski oraz Pan Gałązka. Panowie założyciele byli również fundatorami Polskiego Domu Millenium w Comblain la Tour. Obecnie Dom Polski wraz z całym kompleksem jest w pełni własnością Polskiej Macierzy Szkolnej. Dzięki temu, to stowarzyszenie jest jedną z niewielu organizacji polonijnych, która posiada swój własny majątek. Obecnie funkcję Prezesa organizacji pełni pani Barbara Wojda.

Polska Macierz Szkolna w Belgii jest skoncentrowana na promocji kultury i polskich tradycji. W tym celu, stowarzyszenie prowadzi działalność edukacyjną oraz angażuje się we wszelakie wydarzenia artystyczno-kulturalne.

Polska Macierz Szkolna zrzesza 6 szkół społecznych. W planach ma jeszcze założenie 2 szkół w miejscach, gdzie gromadzi się polonia, ale brakuje dostępności do nauki języka polskiego. Oprócz tego, PMS współpracuje z większością szkół polonijnych działających na terenie Belgii, w tym z 4 szkołami ORPEGu. Według danych stowarzyszenia, obecnie pod ich opieką znajduje się około 4,500 dzieci polonijnych.

Do najważniejszych form działalności można zaliczyć organizację wypoczynku dla dzieci polonijnych, który odbywa się kilka razy w roku. Ten wypoczynek ma charakter typowych polskich kolonii, których celem jest szlifowanie języka polskiego (na terenie ośrodka jest zakaz porozumiewania się w języku innym niż polski) . Oprócz tego, dzieci biorące udział w koloniach mają możliwość poszerzenia wiedzy na temat kultury i historii Polski. Jednym z takich wydarzeń są kolonie na początku listopada, podczas których dzieci odwiedzają polskie groby w Comblain la Tour, gdzie pochowano założycieli Polskiej Macierzy Szkolnej. Dzieci co roku opiekują się tymi grobami i składają tam kwiaty.

Ważnym punktem każdych kolonii są również wydarzenia o charakterze religijnym. Polski ksiądz z miejscowej parafii odprawia msze święte dla uczestników kolonii, a w turnusie kończącym karnawał dzieci biorą udział w Środzie Popielcowej. Dba się również o utrzymanie tradycji polskich świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocnych (zarówno tych o charakterze religijnym jak i świeckim). Macierz bierze także udział w organizacji różnych wydarzeń polonijnych, tak jak 11 listopada, czy 3 maja. Do jednej z największych tego typu imprez można zaliczyć obchody 1 listopada, odbywające się w Lommel, gdzie znajduje się ok 250 grobów żołnierzy Maczka.

Z wydarzeń typowo szkolnych, organizowany jest Międzyszkolny Dzień Dziecka. Z tej okazji wybiera się delegację 15/20 osób z każdej szkoły polskiej w Belgii, które mają możliwość spędzenia weekendu w Domu Polskim. Głównym celem tej imprezy jest integracja młodzieży polonijnej. Drugim wydarzeniem tego typu jest Dzień Nauczyciela, gromadzący nauczycieli ze szkół polonijnych, zarówno tych należących do Macierzy jak i do ORPEGu.

Ośrodek Wakacyjny „ Millennium”

Ośrodek Wakacyjny „ Millennium” (Centre Polonais de Vacances) w Comblain-la-Tour to efekt wieloletniej, bezinteresownej pracy społecznej działaczy polonijnych w Belgii. Organizuje się w nim wypoczynek letni i zimowy dla polskich dzieci z Belgii, Holandii, Niemiec i Luksemburga, odbywają się tam imprezy dla całej Polonii Belgijskiej.


PARTNER ZADANIA Polska Macierz Szkolna w Belgii
KWOTA DOTACJI 494 000,00 PLN
BENEFICJENCI PROJEKTU Polska Macierz Szkolna w Belgii
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA Dom Polski w Comblain la Tour



2024
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
w ramach konkursu
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
– INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów