SWP




2024-06-10 Modernizacja Domu Polskiego w Bielcach Mołdawia

Beneficjentem bezpośrednim realizacji zadania będzie grupa dzieci i młodzieży 350 członków Domu Polskiego, zaś około 80 dzieci i młodzieży oraz około 30 osób dorosłych pochodzenia Polskiego.

W wyniku realizacji tego projektu możliwe stanie się uzyskanie autonomii w zakresie zużycia energii elektrycznej i ciepła, niezbędnej do utrzymania budynku Domu Polskiego w Bielcach. Stowarzyszenie wspiera nauczanie języka polskiego i wiedzy o Polsce (historii, kultury) wśród mołdawskiej Polonii, a także sprzyja miejscowej Polonii w utrzymywaniu kultury narodowej i umacnianiu polskiej tożsamości. Dbanie o zjednoczenie Polaków na Wschodzie poprzez organizacje integracyjnych uroczystości, takich jak Święto Niepodległości, Dzień Babci i Dziadka, Mikołajki i wiele innych uroczystości. Obecnie najliczniejsze grupy Polaków zamieszkują w Mołdawii a dzięki temu działa aż 27 organizacji skupiających przedstawicieli polskiej mniejszości narodowej, a niektóre z nich działają już od 30 lat.

W 2024 roku zostaną wykonane następujące prace:

  1. zagospodarowanie ślepego obszaru
  2. remont pokoju
  3. budowa budynku gospodarczego
  4. zagospodarowanie terenu zielonego-ogrodu
  5. zakończenie budowy ogrodzenia
  6. instalacja monitoringu

Ułożenie kostki brukowej , poprawi wygląd obszaru wokół budynku, a także ułatwi dostęp do budynku ze wszystkich stron, w celu późniejszej konserwacji i utrzymania w doskonałym stanie. Remont pokoju wyeliminuje wilgoć i zwiększy komfort zamieszkania nauczycieli, a także zapewni dodatkowe dochody. Budynek gospodarczy umożliwi zwolnienie pomieszczenia szkolnego z różnych narzędzi (łopaty, grabie, miotły, kosiarka benzynowa), rzadko używanych mebli, chemii gospodarczej, materiałów budowlanych używanych do drobnych napraw. Zagospodarowanie terenu umożliwi prowadzenie lekcji, imprez sportowych, spotkań seniorów na świeżym powietrzu. zakończenie budowy ogrodzenia i System nadzoru wideo pozwoli monitorować teren szkoły przed nieautoryzowanym wejściem, aktami wandalizmu.

Poprawa wizerunku budynku Domu Polskiego w Bielcach zapewni trwałość bezpieczeństwa osób przebywających i przybywających. Umożliwienie rozwijania aktywności społecznej w warunkach bezpiecznych dla dzieci, młodzieży, nauczycieli, pracowników oraz dla odwiedzających. Znacząca poprawa standardów wypoczynkowych, edukacyjnych i lokalowych. Realizacja zadania umożliwi integrację ze środowiskiem lokalnym i umożliwi wspieranie tradycji narodowych, kultury i oświaty. Przyczyni się do aktywizacji środowisk młodzieżowych, zmotywuje beneficjentów do aktywnego udziału w działaniach organizacji polonijnych, zintegruje w ramach nowych osiągnięć technicznych i nowych form komunikacji.




DODATKOWE INFORMACJE O ŚRODOWISKU POLSKIM W BIELCACH

Stowarzyszenie „Dom Polski” w Bielcach

Stowarzyszenie „Dom Polski” w Bielcach powstało w 1994 r. W 1998 roku przy pomocy środków Rządu Polskiego i wsparcia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” udało się wykupić i wyremontować siedzibę Domu Polskiego, który od momentu oddania do użytkowania w maju 1999 r., jest miejscem spotkań wszystkich Polaków zamieszkujących w Bielcach i okolicach. Funkcję prezesa Stowarzyszenia pełni od samego początku Walery Buzut. Dyrektorem jest obecnie Wiktoria Koczurowska. Dzięki staraniom tych osób Dom Polski przyjął obecną postać i z sukcesem działa na różnych płaszczyznach.

Stowarzyszenie „Dom Polski” jest nowoczesną organizacją polonijną.  Prowadzimy kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Przy Stowarzyszeniu działa kilka polonijnych zespołów artystycznych – wokalny „Jaskółki”oraz taneczny „Krokus”.  W repertuarze zespołów są polskie i mołdawskie tańce i pieśni ludowe oraz bardzo ciekawe współczesne aranżacje. Wielokrotnie zespoły wyjeżdżały na festiwale do Polski, Ukrainy i Rumunii. Sukcesy naszych zespołów zawdzięczamy ich kierownikom artystycznym – pani Malwinie Russu i panu Aleksejowi Kiriczence, którzy mają dużo energii i entuzjazmu do pracy z dziećmi i młodzieżą.

Jednym z podstawowych celów Stowarzyszenia „Dom Polski” jest nauka języka polskiego. Zajęcia prowadzą nauczyciele z Polski skierowani przez ORPEG. W roku szkolnym 2017/2018 były to: pani Joanna Bartków oraz pani Irena Torbus. W zajęciach uczestniczyło około 80 dzieci i młodzieży oraz około 30 osób dorosłych. Nasze Stowarzyszenie wysoko ocenia pracę polskich nauczycieli. Oprócz zajęć lekcyjnych opracowują oni scenariusze spotkań okolicznościowych i innych imprez związanych z polską kulturą. Święto Niepodległości, Mikołajki, Spotkania opłatkowe, Dzień Babci i Dziadka, Karnawał, Święto Konstytucja 3 Maja, to tylko niektóre z nich.

Szczególne miejsce w programie Domu Polskiego zajmuje organizacja Eliminacji Centralnych Konkursu Recytatorskiego im. Adama Mickiewicza „KRESY” oraz Ogólnomołdawskiej Olimpiady Języka Polskiego w Bielcach. Obydwie te imprezy cieszą się ogromną popularnością i zrzeszają uczestników ze wszystkich ośrodków polonijnych Mołdawii.

Jednym z podstawowych kierunków naszej działalności jest również kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na terytorium Mołdawii. Dom Polski inicjuje i prowadzi działalność w zakresie promocji historii, kultury i tradycji polskich, poprzez organizowanie Dni Kultury Polskiej, festiwali, konkursów, wystaw, prezentacji.

Od 2016 roku, dzięki wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Senatu RP, Dom Polski wydaje kwartalnik „Polonia Mołdawska”, który przedstawia wydarzenia polonijne, interesujące wywiady i reportaże. Dom Polski informuje o swojej działalności na bieżąco za pośrednictwem strony www.poloniamoldawska.com, Facebooka („Stowarzyszenie Polski Dom w Bielcach”) oraz kanału „Polska Fala Balti” na YouTube.

W tej chwili mamy za sobą już prawie 25 lat nieustannej pracy. Obecnie nasze Stowarzyszenie liczy ok. 350 członków. Dom Polski działa dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Ambasadzie RP w Kiszyniowie, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, partnerom z Polski i Mołdawii oraz dzięki aktywnośći i ofiarności miejscowych Polaków. Dzięki tym środkom udaje się nam utrzymywać siedzibę Domu Polskiego, realizować wiele projektów edukacyjnych, organizować wyjazdy dla dzieci i dorosłych do Polski.

Ważną częścią naszego Stowarzyszenia jest filia w Styrczy. Od sierpnia 2005 roku działa tam również Dom Polski, zakupiony ze środków Senatu RP i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Są tam organizowane kursy języka polskiego i spotkania okolicznościowe. Zespół taneczny „Styrczańskie Dzwoneczki”, kierowany przez panią Lilię Górską, od wielu lat cieszy widzów w Mołdawii i Polsce swoimi barwnymi występami.


PARTNER ZADANIA Stowarzyszenie Kultury Polaków "Dom Polski" w Bielcach
KWOTA DOTACJI 115 000 PLN
WKŁĄD WŁASNY BENEFICJENTA 13 000 PLN
BENEFICJENCI PROJEKTU Stowarzyszenie Kultury Polaków "Dom Polski" w Bielcach
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA Dom Polski w Bielcach, Pacii 31, Bielce, Mołdawia



2024
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
w ramach konkursu
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
– INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów