SWP




2024-06-10 Remont sobotniej szkoły podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Berisso Argentyna

Aby należycie ocenić okoliczności towarzyszące powstaniu polskiej organizacji w Berisso, trzeba poświęcić nieco uwagi samej miejscowości, która obecnie jest miastem powiatowym.

Argentyna jest krajem młodym, a więc i poszczególne miasta prowincjonalne mają krótką historię. Formalnie Berisso powstało w 1871 r., oczywiście niejako miasto, ale jako zwykła osada, nazwana tak od pierwszego jej „właściciela”, Juana Berisso. Jak wiadomo, Argentyna słynie z hodowli bydła i związanego z nią przemysłu i handlu mięsem i skórami. Zalążkiem osady Berisso stały się rzeźnie, mające dogodne warunki komunikacyjne, łatwy dojazd z lądu i dobra żegluga rzeczna i morska. Juan Berisso nie wytrzymał konkurencji koncernów międzynarodowych, które w krótkim czasie stworzyły wielkie centrum rzeźni i chłodni. Po pionierze została tylko nazwa: „Berisso”. Oczywiście, gwałtowny rozwój przemysłu mięsnego spowodował duży napływ robotników z różnych stron, a szczególnie z Europy dotkniętej trudnościami ekonomicznymi, na kilka lat przed I wojną światową.

Wdrożeni od wieków do życia gromadzkiego Polacy chcieli przenieść i zachować ten styl życia w nowych warunkach bytowania w Berisso. Polacy zamieszkali w Berisso uznając konieczność i potrzebę łączenia się, zaznajomienia się i wzajemnej oświaty, postanowili w dniu 21 kwietnia 1913 roku założyć Towarzystwo Polskie. Członkowie Towarzystwa Polskiego zobowiązują się postępować szlachetnie, honorowo, aby nie ubliżyć godności narodowej, historycznej.

W Argentynie istnieje Polska Misja Katolicka, która ma się zająć obsługą duszpasterską polskiej grupy etnicznej. Polski kapłan zawsze odgrywał znaczącą rolę w życiu społecznym Polonii, dlatego też w jednej z krypt w podziemiach bazyliki — oddanej dla społeczności polskiej, umieszczony został obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który obok Matki Boskiej Ostrobramskiej stanowi polskie sanktuarium maryjne w Argentynie.

Towarzystwo Polskie w Berisso zawsze szukało kontaktu z organizacjami polonijnymi w Buenos Aires. Współpraca ta przybrała formę konkretną z chwilą powstania federacji towarzystw polskich, zwanej Związkiem Polaków w Argentynie. Wśród 35 organizacji związkowych Berisso figuruje ono na pierwszym miejscu zgodnie z datą jego powstania. Zawsze też cieszyło się uznaniem i wielkim poważaniem właśnie z tego powodu. Kroniki Towarzystwa zaświadczają, że Berisso brało żywy udział w pracach na rzecz polonijną, uczestniczy we wszystkich manifestach narodowych. Jednym słowem Berisso stanowi część składowi i to bardzo istotną całej zorganizowanej społeczności polskiej w Argentynie i podziela jej stanowisko w sprawach zasadniczych. Związek Polski w Berisso uczestniczył w spotkaniach poprzedzających jego powstanie i należał do stowarzyszeń, które interweniowały w akcie założycielskim. Ogłoszony miastem Berisso prowincjonalną stolicą imigrantów, pierwszy prowincjonalny festiwal imigrantów został zorganizowany w 1977 roku przez cały wrzesień, który obejmował typowe tańce ludowe każdej społeczności, instalację trybun, wybór królowej i paradę końcową. Rozpoczęto prace nad rozbudową i ulepszeniem siedziby, która obejmowała budowę nowych dobrze wyposażonych toalet, pokrytych żelbetowym dachem fajansowym, na którym później zbudowano szatnie i prysznice. Przez lata remonty przeprowadzano również na scenie, w bibliotece, w sektorze szkół językowych i w kuchni.

Polska Szkoła Sobotnia jest działalnością niekomercyjną Związku Polaków w Berisso od 1913 r. Konieczność realizacji projektu wynika z niedostosowanie istniejącego budynku do potrzeb uczniów. Obecnie jest tylko jedna sala lekcyjna dla ok. 15 uczniów. W istniejącym budynku brakuje odpowiedniej ilości sal lekcyjnych do przeprowadzania lekcji języka polskiego. Lekcje reszta grup (ok. 30 osób więcej) odbywają się w kuchni oraz w sali główniej budynku. Co więcej, biblioteka szkolna umiejscowiona jest w kącie sali i jej powierzchnia jest bardzo mała i nie dostosowana do potrzeb uczniów. Poprawa jakości kształcenia na rzecz zdobywania umiejętności i uczenia się przez całe życie poprzez rozbudowę i modernizację istniejącego budynku szkoły oraz jej doposażenie.

W wyniku realizacji inwestycji powstanie nowoczesna infrastruktura edukacyjna wraz z doposażeniem biblioteki i zaplecza socjalno-bytowego szkoły, co istotny sposób wpłynie na poprawę jakości kształcenia w polskiej szkole sobotniej im. Henryka Sienkiewicza. Nowo wybudowane sale lekcyjne będą nowocześnie wyposażone. Dzięki temu zajęcia dydaktyczne oraz zwiększona ilość zajęć dodatkowych będą mogły być przeprowadzanie przy użyciu aktywnych metod nauczania. Według prognoz wzrośnie również liczba uczniów i tancerzy korzystających ze zmodernizowanej infrastruktury budynku. Działania jakie występują, aby pognębić polskość to są organizowane: lekcje języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Są organizowane coroczne festiwale takie jak: 3 Maj, Święto Konstytucji Polskiej, Festiwal Niepodległości Polski, Dzień Polskiego Żołnierza, Jubileusz Poznań Przyjaciel Ensemble, rocznica Unii Polskiej w Berisso, Obchody przybycia Świętego Mikołaja dla dzieci ze szkoły i grupy ludowej, udział w wyborach Królowej Narodowej Polski i Festiwalu Dziecięcym w UPRA (Buenos Aires). Również organizowane są występy dziecięcych i seniorskich zespołów folklorystycznych. , reprezentacja społeczności poprzez gdyńską drużynę piłkarską w meczach organizowanych przez różne instytucje - Drużyna Piłkarska "Gdynia", audycja radiową "Głosy Polski".

Celem głównym jest rozwijanie postaw obywatelskich i patriotycznych, poczucia przynależności do wspólnoty rodzimej, lokalnej, regionalnej i narodowej. Zapoznanie społeczności z metodologią naukowego poznania i opisu przeszłości oraz budzenie szacunku do symboli narodowych: hymnu państwowego, flagi, godła Polskiego.

Konieczność realizacji remontu wynika z niedostosowanie istniejącego budynku do potrzeb uczniów. Obecnie jest tylko jedna sala lekcyjna dla ok. 15 uczniów tj. tylko dla jednej grupy uczniów. W istniejącym budynku brakuje odpowiedniej ilości sal lekcyjnych do przeprowadzania lekcji języka polskiego. Reszta grup (ok. 30 osób więcej) odbywają się w kuchni oraz w sali główniej budynku. Co więcej, biblioteka szkolna umiejscowiona jest w kącie sali i jej powierzchnia jest bardzo mała i nie dostosowana do potrzeb uczniów.

W 2024 roku planowane są następujące prace:

  1. konstrukcja struktury- steel frame
  2. ściany elewacyjne zewnętrzne
  3. montaż płyt OSB 18'' (materiał + robocizna)
  4. struktura ścian wewnętrznych i innych ścian działowych (konstrukcja)
  5. blacha na dach
  6. montaż instalacji rurociągów na dachu
  7. poszycie i wykończenie ścian zewnętrznych
  8. montaż płytek i podłóg PVC
  9. montaż sufitu oraz płyt gipsowo-kartonowych
  10. węzeł sanitarny ( bateria umywalkowa i prysznicowa -3 kpl; sedes -2 kpl; rury -2 mb)
  11. montaż drzwi i okien aluminiowych (drzwi aluminiowe -9 szt; drzwi drewniane -2szt; okno aluminiowe - 10szt)
  12. instalacje elektryczne
  13. malowanie ( ścian, sufitów i drzwi)
  14. wstępne roboty rozbiórkowe ( wewnątrz budynku)
  15. montaż 2 schodów metalowych
  16. wynagrodzenie kierownika budowy

W 2024 roku przebudowany zostanie magazyn do zachowania strojów ludowych przez co zostaną polepszone warunki działalności Związku Polaków w Berisso.




DODATKOWE INFORMACJE O ŚRODOWISKU POLSKIM W Berisso

Związek Polski w Berisso to jedna z najstarszych i jednocześnie najprężniej działających organizacji polonijnych w Argentynie. Organizuje cykliczne spotkania potomków polskich emigrantów, które integrują Polonię w tym mieście, położonym ok. 80 km na południe od Buenos Aires, nad rzeką La Plata. Związek prowadzi kursy języka polskiego w każdej grupie wiekowej, dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ogromną popularnością cieszą się próby zespołu ludowego oraz warsztaty kulinarne kuchni polskiej. Polacy z Berisso biorą udział we wszystkich lokalnych wydarzeniach, związanych ze świętami emigrantów w Argentynie.
Pierwsza organizacja polonijna w Berisso, Towarzystwo Polskie powstało w 1913 roku, kiedy jeszcze nie istniało niepodległe państwo polskie. Jej pierwszym prezesem był Antoni Moszyński. Po połączeniu z Kołem Polskim, został utworzony istniejący do dziś Związek Polski w Berisso.


PARTNER ZADANIA ZWIĄZEK POLAKÓW W BERISSO
KWOTA DOTACJI 360 000,00 PLN
BENEFICJENCI PROJEKTU ZWIĄZEK POLAKÓW W BERISSO
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA ul. 9 (ex Nápoles) nr 4222, Berisso, Argentyna- ZWIĄZEK POLAKÓW W BERISSO.



2024
ZADANIA REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA

przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
ze środków z budżetu państwa
udzielonych przez MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
w ramach konkursu
„WSPÓŁPRACA Z POLONIĄ I POLAKAMI ZA GRANICĄ
– INFRASTRUKTURA POLONIJNA 2024”









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów