SWP
2023-11-21 11 listopada w Związku Polaków w Armenii "Polonia" Armenia

Bieg Niepodległości oraz koncert polskich i ormiańskich pieśni patriotycznych - te dwa wydarzenia - sportowe i kulturalne - stanowiły w bieżącym roku główne punkty obchodów 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podobnie jak w poprzednich latach, z inicjatywy Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, odbyła się na całym świecie szósta już edycja Polonijnych Biegów Niepodległości zainicjowana w 100 rocznicę doniosłych wydarzeń 1918 roku.

Związek Polaków w Armenii "Polonia", przy wsparciu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Erywaniu, również wziął udział w tym sportowo-patriotycznym wydarzeniu. Miało ono miejsce 11 listopada w Parku Zwycięstwa w Erywaniu. Symboliczną trasę 1918 metrów przebiegło lub przeszło ok 100 uczestników. Byli wśród nich przedstawiciele Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Armenii oraz członkowie ZPwA "Polonia" z Erywania i Giumri.

Zgodnie z tradycją o godzinie 11.11 odśpiewano hymn narodowy Polski, po hymnie uczestnicy ruszyli w trasę.

Zwycięzcy zajmowali miejsca na podium, a następnie odbierali nagrody i dyplomy z rąk pana ambasadora Piotra Skwiecińskiego, najlepszym sportowcom, jak również wszystkim uczestnikom biegu, gratulowała pani prezes Liana Harutyunyan.

Wyniki były następujące:

W kategorii dorosłych - panie:
I miejsce: Kate Richardson
II miejsce: Katarzyna Powago
III miejsce: Nane Stepanyan

W kategorii dorosłych - panowie:
I miejsce: Garegin Harutynyan
II miejsce: Hamik Karapetyan
III miejsce: Jivan Bozoyan

W kategorii dzieci - dziewczynki:
I miejsce: Aleksandra Bujko
II miejsce: Alicja Bujko
III miejsce: Lucine Gevorgyan

W kategorii dzieci - chłopcy:
I miejsce: Gevorg Khachaturyan
II miejsce: Jeremi Skwieciński
III miejsce: Maksim Ukhanov

O godzinie 16.00 w Instytucie-Muzeum Komitasa miał miejsce uroczysty koncert poświęcony Narodowemu Świętu Niepodległości. Chór “Poloniada”, działający przy ZPwA “Polonia”, wykonywał polskie i ormiańskie pieśni patriotyczne, najmłodsi członkowie organizacji polonijnej recytowali wiersze o tematyce patriotycznej. Gości koncertu powitała prezes ZPwA “Polonia”, pani Liana Harutyunyan, następnie zabrał głos pan ambasador Piotr Skwieciński, który przypomniał o ważności Święta Niepodległości dla wszystkich Polaków, zarówno tych żyjących w kraju jak i poza jego granicami. Pan ambasador przypomniał też o mających historyczne tradycje związkach polsko-ormiańskich.

Goście koncertu otrzymali kotyliony w barwach biało-czerwonych, które nadały szczególnej oprawy rocznicowej uroczystości.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów