BIEG 1918
RUN 1918


ŁĄCZY NASCZYM JEST BIEG 1918

W roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” inicjują organizację w dniu 11 listopada 2018 r. na całym świecie Polonijnych Biegów Niepodległości.

Wracając pamięcią do tych historycznych wydarzeń, wpisując się w narodowe obchody Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, chcemy aby w każdym polskim i polonijnym środowisku zorganizowano bieg w miejscach zamieszkanych przez Rodaków.

Pragniemy, żeby ta szczególna rocznica stała się okazją do organizacji wyjątkowej imprezy sportowej, a tym samym łączyła Polonię i Polaków w świecie. Liczymy, że będzie to również okazja do ukazania wszystkim, jak ważna dla całych pokoleń Polek i Polaków była i jest idea walki o wolność.

Chcemy też przy tej okazji pokazać, że potrafimy się cieszyć i radośnie świętować rocznice naszych wielkich historycznych sukcesów i dzielić się tą radością z mieszkańcami krajów zamieszkanych przez Polonię poprzez ich włączenie jako uczestników biegów.


Przeczytaj "Apel do Rodaków"
prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusza Piotra Bonisławskiego
i prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego


Proponujemy, aby w ramach organizowanych biegów jeden dystans wynosił symbolicznie 1918 metrów, tak aby podkreślić ich wyjątkowość oraz rocznicowy charakter.

Wierząc, że inicjatywa spotka się z odzewem wielu środowisk polskich i polonijnych, zachęcamy do promowania tego pomysłu na wszelkich forach polskich i polonijnych, tak aby w roku Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę jak najwięcej osób dowiedziało się o naszej pięknej historii oraz umiłowaniu wolności i patriotyzmu.
Organizacją inicjującą przeprowadzenie Polonijnych Biegów Niepodległości jest
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
BIEG 1918 ZOSTAŁ OBJĘTY PATRONATEM HONOROWYM
MARSZAŁKA SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
STANISŁAWA KARCZEWSKIEGOLIST MARSZAŁKA SENATU DO PREZESA STOWARZYSZENIA "WSPÓLNOTA POLSKA"

STAŃ DO BIEGU!


 • Nie mieszkasz Polsce ?

 • Jesteś dumny że jesteś Polką / Polakiem ?

 • Chcesz o tym powiedzieć wszystkim, tam gdzie mieszkasz ?

 • Chcesz promować obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę?

 • ZORGANIZUJ BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W KRAJU, MIEŚCIE, MIEJSCOWOŚCI W KTÓREJ MIESZKASZ !

JAK ZORGANIZOWAĆ
BIEG NIEPODLEGŁOŚCI ?


 • ZBIERZ GRUPE INICJATYWNĄ – MOŻE TO BYĆ GRUPA OSÓB Z POLSKIEGO KLUBU, ORGANIZACJ, PARAFII - TAM GDZIE MIESZKASZ

 • Przeczytaj regulamin BIEGóW NIEPODLEGŁOŚCI    KLIKNIJ

 • PRZYGOTUJCIE BIEG – TU WASZA KREATYWANOŚĆ I DOŚWIADCZENIE SĄ NAJWAŻNIEJSZE !

 • ZGŁOŚ CHĘĆ ZORGANIZOWANIA BIEGU    KLIKNIJ

 • POBIERZ MATERIAŁY PROMCYJNE DO BIEGU    KLIKNIJ

 • PRZYGOTUJCIE BIEG I ….

 • RUSZAMY !!!!!!!!

założenia organizacyjne

Polonijne Biegi Niepodległości to wydarzenie które ma za zadanie promowanie idei obchodów stulecia odzyskania Niepodległości Polski poza granicami Polski, oraz popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu i umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" inicjuje organizację na całym świecie Polonijnych Biegów Niepodległości z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Organizacje Biegów Niepodległości powierza się środowiskom polskim i polonijnym na całym świecie. W Biegach  Niepodległości które mogą odbywać się w każdym miejscu na świecie poza Polską, mogą wziąć udział wszyscy chętni. Termin organizacji biegu jest dowolny chociaż sugerujemy żeby to był 11 listopada 2018r.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"  poprzez stronę  www.run2018.pl / www.bieg1918.pl oraz swoje profile społecznościowe zapewnia promocję zgłoszonych biegów oraz dostęp do okolicznościowych materiałów graficznych.

Warunkiem objęcia Biegu 1918 patronatem i promocją Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" jest umieszczenie w materiałach zapowiadających bieg i w czasie imprezy identyfikatorów Biegu 1918 dostępnych w MATERIAŁACH PROMOCYJNYCH.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" licząc na Państwa zdolności organizacyjne nie pokrywa kosztów zorganizowania zgłoszonych biegów.


SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ORGANIZACYJNEBYĆ JAK JANUSZ KUSOCIŃSKI


Jeżeli szukalibyśmy postaci polskiego biegacza, który kojarzyłby nam się z okresem pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości to na myśl przychodzi chyba tylko jedna osoba - Janusz Kusociński.

Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata - to tylko część imponującej statystyki "Kusego”, który do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, dzielnego żołnierza i konspiratora.

Urodził się 15 stycznia 1907 r. w Warszawie w rodzinie urzędnika kolejowego. Wychowywał się w Ołtarzewie pod Warszawą, gdzie rodzina przeniosła się ze stolicy. W szkole ogrodniczej Kusocński założył z kolegami klub sportowy o nazwie Pretoria. Chłopcy grali głównie w piłkę nożną. Jako 17-latek Kusociński został członkiem warszawskiego klubu Sarmata. Z lekkoatletyką, tj. bieganiem, zetknął się przypadkiem. W drużynie Sarmaty brakowało zawodnika. Poproszono go, by wziął udział w biegu na 800 m. Kusociński stanął na starcie i wygrał.

Piętnaście lat później we wrześniu 1939 r. Kusociński stanął do obrony Warszawy. Walczył na przedpolach stolicy, na Okęciu i Sadybie. Był dwukrotnie ranny. Za swoją postawę odznaczony został Krzyżem Walecznych. Po kapitulacji włączył się do działalności konspiracyjnej Organizacji Wojskowej "Wilki", w której powierzono mu komórkę wywiadu. Kusociński przyjął pseudonim "Prawdzic". Od listopada 1939 r., wspólnie z innymi znanymi sportowcami, pracował jako kelner w warszawskiej gospodzie "Pod Kogutem". Rozpoznany przez niemieckiego agenta został aresztowany przez Gestapo w marcu 1940 r. W czasie trwającego blisko trzy miesiące brutalnego śledztwa, w Al. Szucha i na Pawiaku, torturowany przez Niemców, nie wydał nikogo. Janusz Kusociński został rozstrzelany przez Niemców w Palmirach 21 czerwca 1940 r.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O JANUSZU KUSOCIŃSKIMfacebook