SWP




2021-11-16 POLONIJNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W NIEMENCZYNIE Litwa

14 listopada Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego gościła biegaczy, którzy rywalizowali o medale Otwartych Mistrzostw Rejonu Wileńskiego w krosie. Zawody zostały zorganizowane przez Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Samorządu Rejonu Wileńskiego oraz Szkołę Sportową. Zawody zakończyły się Polonijnym Biegiem Niepodległości poświęconym 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Zawody odbyły się na względnie trudnych trasach narciarskich, wytyczonych w lesie obok biathlonowej strzelnicy. Biegacze mieli do pokonania od 600 do 5000 m w poszczególnych kategoriach wiekowych wśród kobiet i mężczyzn.

Zawody otwierali przedszkolacy „Biegiem nadziei olimpijskich” na dystansie 150 m. Po zakończeniu każdy uczestnik na mecie otrzymał okolicznościowy medal i lizaka Chupa Chups, a zwycięzcy 1.-3. miejsca zostali nagrodzeni pucharami przez wicemera rejonu wileńskiego Roberta Komarowskiego.

Następnie dziewczynki 2012 r. ur. i młodsze stanęły na starcie 600 m. Zwyciężczynią została Faustyna Rynkiewicz z Dolnej, pokonując dystans za 2 min 32 s. W kategorii chłopców na najwyższym schodku podium stanął Eivydas Adomaitis z Wilna z wynikiem 2 min 20 s. W grupie dziewcząt 2010-2011 r. ur. zwyciężyła Neli Jurgielewicz z wynikiem 2 min 21 s. W grupie chłopców w ostrej walce zwyciężył niemenczynianin Erwin Górski, pokonując 600 m za 2 min 07 s.

Dziewczęta 2009-2008 r. ur. rywalizowały na dystansie 1000 metrów. Najszybciej dystans pokonała Paulina Šiepietitė z Rzeszy, osiągając czas 5 min 03 s. W grupie chłopców Paweł Jurgielewicz ze Stankutiszek dystans pokonał za 4 min 46 s i zajął 1. miejsce. Dziewczęta 2007-2006 r. ur. miały do pokonania 1000 m. Ewelina Lapunaitė z Podbrzezia na ostatnich metrach wyprzedziła koleżankę z treningów Karolinę Leszczewską i zajęła pierwsze miejsce z wynikiem 5 min 01 s. W grupie chłopców najlepszym okazał się Titas Bukauskas z Podbrzezia, pokonując 2000 m za 8 min 58 s.

3000 metrów mieli do pokonania biegacze 2005-2003 r. ur. Titas Bakis z Rzeszy dystans pokonał w ciągu 12 min 16 s i zajął 1. miejsce. W grupie kobiet na najwyższym schodku podium stanęła Tatjana Sakalauskienė z Wilna, pokonując dystans 3000 m za 15 min 20 s.

Biegacze 1981-2002 r. ur. rywalizowali na dystansie 5000 m. Jarosław Siemaszko i Ernestas Lelis na ostatnich metrach walczyli o zwycięstwo i minimalnie lepszy był Jarosław, zwyciężając z wynikiem 22 min 38 s. Edita Krušinskienė z Wilna zwyciężyła w grupie kobiet 1980 r. ur. i starsze, pokonując 3000 m w ciągu 15 min 38 s. W tej samej grupie mężczyzn najszybciej dystans 5000 km pokonał Vytautas Gražys z Podbrzezia, pokonując dystans za 21 min 31 s. Vytautas 7 listopada został zwycięzcą maratonu górskiego w Polsce na dystansie 42 km 195 m w Radziechowach w kategorii M50 i zajął 3. miejsce w kategorii OPEN.

Po finiszu ostatniego zawodnika krosu ulicami miasta odbył się Bieg Niepodległości, poświęcony 103. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, w którym wzięli udział uczestnicy rejonowych zawodów i rodzice.

Po zakończeniu biegów zdobywcy 1.-3. miejsca zostali nagrodzeni dyplomami, medalami i nagrodami rzeczowymi przez wicemera rejonu wileńskiego Roberta Komarowskiego, które zostały sfinansowane przez Samorząd Rejonu Wileńskiego. Wicemer także nagrodził dyplomami i prezentami od mer Marii Rekść najlepszych sportowców rejonu wileńskiego za wysokie osiągnięcia w sportach zimowych na republikańskich i międzynarodowych zawodach.

Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej
Samorządu Rejonu Wileńskiego





Polonijne Biegi Niepodległości

Polonijne Biegi Niepodległości to wydarzenie zainicjowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski, które ma za zadanie promowanie idei obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości Polski poza granicami Polski, popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu i umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Sport pomagał Polakom wybijać się na niepodległość. Zmagania sportowe, coraz bardziej popularne w przededniu odzyskania niepodległości, dostarczały wzruszeń, były powodem do dumy i pozwalały wyrażać uczucia narodowe. Tak jest do dzisiaj!


POLONIJNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów