SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2020-11-19 Polonijne Biegi Niepodległości w Czerkasach Ukraina

Dnia 11 listopada 2020 roku w Międzynarodowym Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej w Czerkasach odbyły się Polonijne Biegi Niepodległości oraz spotkanie na świeżym powietrzu pn. "Łączy nas Polska" z okazji Narodowego Święta Niepodległości, na pamiątkę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wydarzenie to przede wszystkim miało przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w uczestnikach refleksje. Wystąpienia Pani Ireny Wynnyczenko, Prezes MCIPU w Czerkasach, i Gieorgija Gugucii, aktywnego działacza Centrum, wprowadziły zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie opisano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.

Wydarzenie przeprowadzono na terenie Klubu Jeździeckiego SWAN. Na całym obszarze klubu zostały umieszczone tabliczki z kodami QR. Tabliczki udostępniały informację o wydarzeniach i osobach, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Wszyscy chętni mogli się zapoznać z ciekawą informacją. Dzieci wypuściły w niebo białe i czerwone baloniki. W ten sposób uczciły Dzień Niepodległości Polski.

Przeprowadzono dwa biegi na dystansach: 123 m – bieg dla dzieci w wieku 4-10 lat, 1918 m – bieg dla dorosłych. Dla dzieci także przeprowadzono tematyczne zabawy. Z dużym zadowoleniem bawiły się w grę edukacyjną "Polak mały" za pomocą puzzli – zapoznały się z polskimi symbolami narodowymi: flagą, godłem i słowami hymnu.

Jedna z lokalizacji na terenie klubu miała charakter niezobowiązującego pikniku, który przy pięknej pogodzie był sympatyczną atrakcją.

Na koniec wydarzenia odbył się konkurs z nagrodami. Czterech zwycięzców wybrano losowo przez aplikację losującą. Dostali prezenty od sponsora Centrum – kliniki dentystycznej Goncharenko Dental Clinic w Czerkasach. Oczywiście wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe medale i dyplomy, wysłane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Wydarzenie przeprowadzono z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz wymaganych prawem obostrzeń.

Dziękujmy serdecznie wszystkim, którzy zaangażowali się w to wielkie przedsięwzięcie!

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"