SWP




2021-11-17 IV edycja Polonijnych Biegów Niepodległości w Niemenczynie Litwa

Obchody 103 rocznicy Niepodległości Polski Szkoła Sportowa Samorządu Rejonu Wileńskiego rozpoczęła od tradycyjnego rajdu rowerowego długości 48 km z miejsca narodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zułowie do kwatery legionistów na cmentarzu w Niemenczynie.

7-osobowa grupa po dotarciu do Zułowa zapaliła znicze przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudzkiego i przez Podbrodzie dotarła do Niemenczyna. Na cmentarzu, gdzie spoczywają legioniści, którzy polegli w walce za Niepodległą Polskę zapalili znicze.

Następnym akcentem obchodów święta były biegi poświęcone 103 rocznicy Niepodległości Polski – Bieg dla Niepodległej. Zawody odbyły się na dystansach 800 i 1918 metrów. W biegach masowo wzięli udział uczniowie Gimnazjum im. Konstantego Parczewskiego w Niemenczynie.

Kolejnym akcentem Biegu dla Niepodległej było pokonanie 1918 m 14 listopada podczas Mistrzostw Rejonu Wileńskiego w krosie. Po zakończeniu zawodów prawie wszyscy uczestnicy pokonali symboliczne 1918 metrów. Zwycięzcy Biegu Niepodległości zostali nagrodzeni pucharami, które zostały sfinansowane przez Ambasadę RP w Wilnie w ramach projektu „Integracja młodzieży polskiej w Niemenczynie poprzez sport”. Wszyscy uczestnicy Biegu Niepodległości także otrzymali okolicznościowe medale i dyplomy od klubu sportowego miasta Niemenczyn „Niempolis”.

Prezes klubu sportowego miasta Niemenczyn „Niempolis”
Marian Kaczanowski



Polonijne Biegi Niepodległości

Polonijne Biegi Niepodległości to wydarzenie zainicjowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polski Komitet Olimpijski, które ma za zadanie promowanie idei obchodów rocznicy odzyskania Niepodległości Polski poza granicami Polski, popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu i umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju.

Sport pomagał Polakom wybijać się na niepodległość. Zmagania sportowe, coraz bardziej popularne w przededniu odzyskania niepodległości, dostarczały wzruszeń, były powodem do dumy i pozwalały wyrażać uczucia narodowe. Tak jest do dzisiaj!


POLONIJNE BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów