SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2020-11-12 POLONIJNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI 1918 – 2020 W KARAGANDZIE Kazachstan

W tym roku po raz pierwszy w Karagandzie zorganizowany został Polonijny Bieg dla uczczenia Święta Niepodległości. Organizatorem Biegu jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które przekazało medale oraz dyplomy dla uczestników, a także Karagandyjskie Obwodowe Stowarzyszenie Polaków „Polonia”. Inicjatorem Biegu w Karagandzie jest ks. Tomasz Pyś.

W wydarzeniu wzięło udział 30 uczestników, członków Stowarzyszenia „Polonia” z Karagandy, Temirtau, a także Nur-Sułtanu.

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją pandemiczną, Polonijny Bieg odbył się online. Biegnący mieli do pokonania dwa dystanse: 1 918 metrów oraz drugi, dłuższy dystans 11 110 metrów. Uczestnicy biegali i wysyłali zdjęcia i screeny z aplikacji z widocznym dystansem i czasem biegu. Pomimo zimowych już warunków pogodowych wszyscy wystartowali i dotarli do mety. Każdy otrzymał pamiątkowy medal oraz dyplom.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapę Europy.

Polonijny Bieg Niepodległości w Karagandzie wpisuje się w tradycję ogólnopolskich i światowych obchodów tak ważnego dla wszystkich Polaków święta.

Witalij Chmielewski

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"