XVI ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
WISŁA-SZCZYRK, 18.12.2024 - 22.12.2024

WISŁA - WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
MIEJSCE XV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH


Województwo śląskie

Gościnna Wisła leży w województwie śląskim, a Śląskie, to potęga w sporcie. 31 tytułów mistrza Polski w piłce nożnej, medale krajowych mistrzostw wywalczone przez naszych koszykarzy, hokeistów, siatkarzy, siatkarki, piłkarzy i piłkarki ręczne. Takim dorobkiem nie może poszczycić się żadne inne województwo. A przecież nie możemy zapominać o takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, narciarstwo, biathlon, szermierka, łucznictwo czy akrobatyka sportowa. W każdej z tych dyscyplin mieliśmy i mamy wybitnych reprezentantów, którymi możemy pochwalić się nie tylko na krajowym podwórku, ale także na światowych arenach sportowych.



Podobnie jak Wisła cały region obfituje w atrakcje turystyczne. To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem. Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.

W województwie śląskim znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki techniki. Dziesiątki obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Wśród nich dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu czy Muzeum Śląskie w Katowicach to miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć.

Wisła

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją.

Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka.

Wisła leży u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, w latach 1967–1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok. 40 ha.

Rodowici mieszkańcy Wisły to górale śląscy. Według aktualnych danych (16.02.2017) miasto liczy 11 031 mieszkańców, w tym 5 331 mężczyzn i 5 700 kobiet. Społeczność tę charakteryzuje silna zasiedziałość wiślańskich rodów góralskich, co widoczne jest w funkcjonowaniu dużych grup o tym samym nazwisku.




Wisła to również miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX wieku wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko–Katolickiego – ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.

Miasto poza centrum rozciąga się na kilka dolin. Liczne domu zarówno całoroczne jak i letniskowe usytuowane są poza centrum, w dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Położenie miasta w szeregu dolin jest wyjątkowe (nie tylko na mapie Beskidów, ale także w odniesieniu do innych miejscowości górskich w kraju). Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.

Co słychać w Wiśle?... zobaczcie Państwo sami



Letniskowa historia miejscowości

Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym. Początki letniskowej historii miejscowości sięgają XIX wieku. Położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku w Wiśle zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. W okresie wiosenno-jesiennym są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś do dyspozycji fanów białego szaleństwa są piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, 18 wyciągów narciarskich, w tym 7 dysponujących wyciągami krzesełkowymi. Większość ośrodków narciarskich ma oświetlone trasy, pozwalające także na jazdę wieczorną. Trasy są ratrakowane, a gdy temperatury pozwalają także sztucznie dośnieżane. Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą swoją pasję realizować na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a także na profesjonalnych trasach zarządzanych przez Polski Związek Narciarski na Kubalonce. Gdy jest odpowiednia ilość śniegu na popularnych biegówkach można przemieszczać się wzdłuż rzeki Wisły a także m.in. Doliną Białej i Czarnej Wisełki. Coraz częściej na wiślańskich szlakach górskich można spotkać amatorów skiturów, którzy w ten sposób poznają uroki wiślańskich szlaków w zimie.

Latem goście chętnie odpoczywają nad brzegiem Wisły, w kilku ośrodkach wypoczynkowych mają udostępnione zarówno otwarte jak i kryte baseny. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chętnie korzystają z licznych kortów tenisowych i boisk sportowych (zlokalizowanych m.in. na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, Ośrodka SportowegoStart).

Miasto Wisła posiada bogatą bazę turystyczno–wypoczynkową. Składają się na nią liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 12 tys., a rozmieszczone są w niespełna 400 obiektach.

Miasto posiada połączenia z wieloma miastami, bezpośrednie połączenia są m.in. z Bielskiem-Białą, Katowicami, Krakowem, Opolem, Lublinem, Warszawą, Kołobrzegiem. Do Wisły można dojechać także koleją. Na terenie Wisły funkcjonują dwa dworce (Wisła Uzdrowisko i Wisła Głębce) i trzy przystanki PKP (Obłaziec, Dziechcinka, Kopydło). Na trasie do Wisły Głębce pociągi jadą przez dwa piękne wiadukty wybudowane w latach 30-tych nad dolinami Dziechcinki i Łabajowa. Na terenie miasta działa dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Bliskość portów lotniczych w Pyrzowicach, Balicach i czeskiej Ostrawie ułatwia szybkie podróżowanie samolotami.



ORGANIZATOR

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"








RELACJĘ Z IGRZYSK WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS 2319 RAZY