XV ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
WISŁA, 27.02.2022 - 3.03.2022

WISŁA - WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
MIEJSCE XV ŚWIATOWYCH ZIMOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH


Województwo śląskie

Gościnna Wisła leży w województwie śląskim, a Śląskie, to potęga w sporcie. 31 tytułów mistrza Polski w piłce nożnej, medale krajowych mistrzostw wywalczone przez naszych koszykarzy, hokeistów, siatkarzy, siatkarki, piłkarzy i piłkarki ręczne. Takim dorobkiem nie może poszczycić się żadne inne województwo. A przecież nie możemy zapominać o takich dyscyplinach jak lekkoatletyka, narciarstwo, biathlon, szermierka, łucznictwo czy akrobatyka sportowa. W każdej z tych dyscyplin mieliśmy i mamy wybitnych reprezentantów, którymi możemy pochwalić się nie tylko na krajowym podwórku, ale także na światowych arenach sportowych.



Podobnie jak Wisła cały region obfituje w atrakcje turystyczne. To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem. Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.

W województwie śląskim znajdują się również niepowtarzalne i unikatowe zabytki techniki. Dziesiątki obiektów związanych z tradycją górniczą, hutniczą, energetyką, kolejnictwem, łącznością, produkcją wody oraz przemysłem spożywczym. Wśród nich dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Kopalnia Guido i Sztolnia Królowej Luizy w Zabrzu czy Muzeum Śląskie w Katowicach to miejsca, które po prostu trzeba zobaczyć.

Wisła

Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją.

Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka.

Wisła leży u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę. Na terenie doliny Wisła Czarne, poniżej historycznego połączenia Czarnej i Białej Wisełki, w latach 1967–1973 zbudowano zaporę wodną. Zbiornik Czerniański magazynuje wodę pitną oraz pełni rolę przeciwpowodziową. Jego maksymalna pojemność to 5,06 mln m3, a powierzchnia – ok. 40 ha.

Rodowici mieszkańcy Wisły to górale śląscy. Według aktualnych danych (16.02.2017) miasto liczy 11 031 mieszkańców, w tym 5 331 mężczyzn i 5 700 kobiet. Społeczność tę charakteryzuje silna zasiedziałość wiślańskich rodów góralskich, co widoczne jest w funkcjonowaniu dużych grup o tym samym nazwisku.




Wisła to również miejscowość niezwykle ciekawa pod względem religijnym. Do końca XIX wieku wieś zamieszkiwali prawie wyłącznie górale wyznający luteranizm. Obecnie działają tu wierni 13. różnych kościołów i związków wyznaniowych, przede wszystkim protestanckich. Wierni Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego stanowią ok. 50% społeczności, Kościoła Rzymsko–Katolickiego – ok.30%. Resztę stanowią mniej popularne konfesje, m.in. Świadkowie Jehowy, Baptyści, Zielonoświątkowcy, Adwentyści Dnia Siódmego. Na terenie miasta znajduje się 5 kościołów ewangelickich, 5 kościołów katolickich i 4 świątynie innych wyznań.

Miasto poza centrum rozciąga się na kilka dolin. Liczne domu zarówno całoroczne jak i letniskowe usytuowane są poza centrum, w dolinach, m.in. Malinka, Czarne, Gościejów, Partecznik, Głębce, Łabajów, Dziechcinka, Jawornik, Gahura oraz na stokach okolicznych gór. Położenie miasta w szeregu dolin jest wyjątkowe (nie tylko na mapie Beskidów, ale także w odniesieniu do innych miejscowości górskich w kraju). Wystarczy opuścić miejski deptak i gwarne centrum Wisły i skierować się w stronę jednej w wielu dolin, by znaleźć spokój i ciszę. Ci, którzy wędrują szlakami i potrafią uważnie patrzeć, znajdą w Wiśle miejsca niepowtarzalne i pełne uroku W krajobrazie dominują lasy, łąki na zboczach gór i górskie potoki. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą doceniają trasy spacerowe i szlaki turystyczne. Każdy zakątek Wisły ma swoją specyfikę i wart jest bliższego poznania.

Co słychać w Wiśle?... zobaczcie Państwo sami



Letniskowa historia miejscowości

Wisła jest miejscowością o charakterze turystyczno–wypoczynkowym. Początki letniskowej historii miejscowości sięgają XIX wieku. Położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku w Wiśle zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. W okresie wiosenno-jesiennym są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś do dyspozycji fanów białego szaleństwa są piękne trasy dla narciarstwa śladowego i zjazdowego, 18 wyciągów narciarskich, w tym 7 dysponujących wyciągami krzesełkowymi. Większość ośrodków narciarskich ma oświetlone trasy, pozwalające także na jazdę wieczorną. Trasy są ratrakowane, a gdy temperatury pozwalają także sztucznie dośnieżane. Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich. Miłośnicy narciarstwa biegowego mogą swoją pasję realizować na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, a także na profesjonalnych trasach zarządzanych przez Polski Związek Narciarski na Kubalonce. Gdy jest odpowiednia ilość śniegu na popularnych biegówkach można przemieszczać się wzdłuż rzeki Wisły a także m.in. Doliną Białej i Czarnej Wisełki. Coraz częściej na wiślańskich szlakach górskich można spotkać amatorów skiturów, którzy w ten sposób poznają uroki wiślańskich szlaków w zimie.

Latem goście chętnie odpoczywają nad brzegiem Wisły, w kilku ośrodkach wypoczynkowych mają udostępnione zarówno otwarte jak i kryte baseny. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu chętnie korzystają z licznych kortów tenisowych i boisk sportowych (zlokalizowanych m.in. na terenie Ośrodka Sportowego Jonidło, Ośrodka SportowegoStart).

Miasto Wisła posiada bogatą bazę turystyczno–wypoczynkową. Składają się na nią liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 12 tys., a rozmieszczone są w niespełna 400 obiektach.

Miasto posiada połączenia z wieloma miastami, bezpośrednie połączenia są m.in. z Bielskiem-Białą, Katowicami, Krakowem, Opolem, Lublinem, Warszawą, Kołobrzegiem. Do Wisły można dojechać także koleją. Na terenie Wisły funkcjonują dwa dworce (Wisła Uzdrowisko i Wisła Głębce) i trzy przystanki PKP (Obłaziec, Dziechcinka, Kopydło). Na trasie do Wisły Głębce pociągi jadą przez dwa piękne wiadukty wybudowane w latach 30-tych nad dolinami Dziechcinki i Łabajowa. Na terenie miasta działa dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa. Bliskość portów lotniczych w Pyrzowicach, Balicach i czeskiej Ostrawie ułatwia szybkie podróżowanie samolotami.



KOMITET HONOROWY


Henryk Kowalczyk

Wiceprezes Rady Ministrów

Kamil Bortniczuk

Minister Sportu i Turystyki

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

Wojciech Kałuża

Wicemarszałek Województwa Śląskiego

Tomasz Bujok

Burmistrz Wisły

Dariusz Piotr Bonisławski

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Andrzej Kraśnicki

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Tadeusz Pilat

Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Teresa Berezowska

Przewodnicząca Rady Polonii Świata