XVI ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
WISŁA-SZCZYRK, 18.12.2024 - 22.12.2024

PIERWSZY DZIEŃ IGRZYSK
18 GRUDNIA 2024 - ŚRODA




REJESTRACJA UCZESTNIKÓW IGRZYSK

Rozpoczynamy pierwszy dzień XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Wiśle! Część spragnionych sportowej rywalizacji polonijnych sportowców przyjechała jeszcze przed otwarciem biura zawodów. Na uczestników czekały identyfikatory, numery startowe i upominki od partnerów igrzysk.


ZDJĘCIA:  ©  AGATA PAWŁOWSKA - POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




CEREMONIA OTWARCIA IGRZYSK

250 sportowców z 15 krajów - Austrii, Białorusi, Czech, Dani, Hiszpani, Kazachstanu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Niemiec, USA, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Norwegii wzięło udział w uroczystym otwarciu XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Hotelu Stok w Wiśle.

W uroczystej ceremonii otwarcia igrzysk wzięli udział

  • Katarzyna Czyż-Każmierczak - Zastępczyni Burmistrza Miasta Wisła
  • Janusz Podżorski - Przewodniczący Rady Miasta Wisła
  • Karolina Fuchs - Kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Wisła
  • Helena Legowicz - Prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej
  • Tadeusz Adam Pilat - Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata
  • Halina Twardzik - Prezes Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Sportowego Beskid Śląski

oraz przedstawiciele organizatora, Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

  • Tomasz Różniak - Przewodniczący Zarządu Krajowego SWP
  • Maciej Kazienko - Sekretarz Generalny SWP
  • Sebastian Jaworowski - Członek Zarządu Krajowego SWP
  • dr Witold Rybczyński - Przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki Polonijnej SWP

Miasto Wisła [więcej o mieście] po raz kolejny gości polonijnych sportowców. W imieniu władz głos zabrała Katarzyna Czyż-Każmierczak - Zastępczyni Burmistrza Miasta Wisła.

„Cieszymy się bardzo, że możemy spotkać się z państwem w Wiśle po raz kolejny – dziękujemy, że wybieracie Wisłę, bo Wisła wybiera was cały czas i czeka na was z niecierpliwością. To niezwykłe wydarzenie, które dzisiaj się rozpoczyna gromadzi przedstawicieli Polonii z różnych zakątków świata. Jest to dla nas wielki zaszczyt. (…) Mamy wrażenie, że tak jak górskie strumyki, tworzą potężną polską rzekę, tak te igrzyska tworzą miejsce i przestrzeń do tego, żebyście mogli wspólnie się bawić, rywalizować sportowo, ale też nawiązywać kontakty, które trwają wiele, wiele lat.”

Organizatorem Igrzysk jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", toteż w imieniu organizacji zawodników powitał Tomasz Różniak - Przewodniczący Zarządu Krajowego SWP.

„W Igrzyskach uczestniczy ponad 250 zawodników, sportowców, świadczy to tym, że jest naturalna potrzeba środowisk polonijnych, aby się spotykać w tej rywalizacji sportowej. Sport jak rzadko która dziedzina życia społecznego łączy. (…) Po raz szesnasty organizujemy jako Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne, po raz dwudziesty drugi będziemy organizowali Letnie Igrzyska Polonijne w przyszłym roku. To że jest to impreza cykliczna to ogromny sukces – dzięki pracy zespołu, ale też dzięki instytucjom, które nam zaufały. (…) Bardzo się cieszę, że spotykamy się w Wiśle. Dziękujemy, że jesteście z nami.”

Medal 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Tomasz Różniak - Przewodniczący Zarządu Krajowego SWP oraz Maciej Kazienko - Sekretarz Generalny SWP w imieniu zarządu krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wręczyli medal 30-lecia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Emilowi Dyrczowi (Prezes Unii Polonijnych Klubów Sportowych w Austrii oraz Polonijnego Klubu Aktywności Sportowej PAKA-s Wiedeń) za działalność na rzecz sportu polonijnego w Austrii.

Tomasz Różniak: „Emil Dyrcz jest jedną z wielu osób, które przez lata prowadzą działalność na rzecz sportu polonijnego. Chcielibyśmy bardzo podziękować za to co robisz, za twoją aktywność. Za to, że próbowałeś zorganizować skoki narciarskie (…) to pokazuje twoją determinację, poprzez jedną z wielu inicjatyw. Jesteśmy wdzięczni za to co robisz.”

Emil Dyrcz był pomysłodawcą i głównym organizatorem I Otwartych Światowych Mistrzostw Polonijnych w Skokach Narciarskich, które miały się odbyć 21 grudnia w Wiśle. Niestety z powodów atmosferycznych zawody zostały odwołane. Na skoki zgłosiło się bardzo wiele osób, nie tylko z zagranicy

to było jak zew krwi – ludzie zgłaszali się z całej Polski – z Warszawy, Lublina, chcieli wziąć udział w naszym wydarzeniu” – mówił ze sceny prezes UPSA i PAKAS-s Wiedeń - „Te wszystkie trofea i medale zostają takie jakie są. Jeśli będzie okazja zorganizować te zawody to zrobimy przesunięcie daty i zorganizujemy te zawody.

Kilka słów o Wspólnocie Polskiej

Na rozpoczęciu Igrzysk w imieniu Rady Polonii Świata wystąpił jej wiceprzewodniczący Tadeusz Adam Pilat. Odniósł się do ponad 30 letniej działalności Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

„Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest organizacją, która organizuje wspaniałe i piękne idee profesora Andrzeja Stelmachowskiego. Jest to organizacja coraz bardziej nowoczesna, organizacja, która przede wszystkim odpowiada na zapotrzebowanie Polonii – organizuje festiwale folklorystyczne, chórów, kulturalne i przede wszystkim igrzyska sportowe. (…) za to chciałbym Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” bardzo podziękować w imieniu nie tylko tych którzy tu przybili, ale też w imieniu tych, którzy chcieli, ale nie mogli, bo się nie dostali lub zostali w swoich domach, a na co dzień uprawiają sporty zimowe. (…)” mówił Tadeusz Adam Pilat - Wiceprzewodniczący Rady Polonii Świata

Przysięga

Przysięgę przed Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Igrzysk ambasadorem ad personam dr Witoldem Rybczyńskim oraz Członkiem Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Sebastianem Jaworowskim w imieniu sędziów złożył Grzegorz Forias, natomiast w imieniu zawodników Urszula Musik (USA) oraz Daniel Dereziński (Szewcja).

XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne uważamy za otwarte!

Uroczystej ceremonii otwarcia igrzysk towarzyszył koncert zespołu Bartnicky.

Zespół Bartnicky to projekt muzyczny, który powstał na początku 2011 roku. Na jego czele stoi skrzypek i wokalista Bogdan Bartnicki, urodzony na Zaolziu w czeskich Beskidach. Członkowie zespołu to ludzie kochający i grający różne gatunki muzyki, których połączyła chęć stworzenia czegoś nowego i oryginalnego. W efekcie powstała muzyka zawierająca w sobie góralski pazur, rockową gitarę, nowoczesne klawisze dynamiczną sekcję, i wiele innych folkowych klasycznych instrumentów i brzmień. Zespół podczas koncertów wykonuje nowy autorski repertuar jak również utwory ludowe pochodzące z Beskidów we własnych aranżacjach.




Opracowanie - zdjęcia: © Agata Pawłowska
Polonijna Agencja Informacyjna - Główny patron medialny Igrzysk



STRONA GŁÓWNA DZIEŃ 1 DZIEŃ 2 DZIEŃ 3 DZIEŃ 4





ORGANIZATOR

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"








RELACJĘ Z IGRZYSK WYŚWIETLONO DOTYCHCZAS 2323 RAZY









Biuro Organizacyjne Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych
Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"


Biuro Zarządu Krajowego
Dom Polonii w Warszawie
ul. Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa

Sekretariat
tel. +48 22 556-90-02

www.wspolnotapolska.org.pl



e-mail: igrzyska2024@swp.org.pl
www.wspolnotapolska.org.pl/igrzyskazimowe






Ochrona danych osobowych


1990-2025 Programming & Design: © Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i nieautoryzowane użycie kodu źródłowego lub fragmentów autorskiego oprogramowania - zabronione.

Informacje o wydarzeniach polonijnych lub innych związanych z działalnością Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" prosimy nadsyłać na adres: