Komitet Organizacyjny XVI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych informuję, iż ze względu na bardzo dużą liczbę zgłoszeń do udziału w Igrzyskach rekrutacja zostanie zakończona 9 listopada 2024 r. Przypominamy, że o zakwalifikowaniu zawodnika do udziału w Igrzyskach decyduje w sposób ostateczny Komitet Organizacyjny Igrzysk.
Każdy zarejestrowany uczestnik otrzyma indywidualną informację mailową o zakwalifikowaniu się - lub niezakwalifikowaniu się - do udziału w Igrzyskach, do dnia 17 listopada 2024 r.
Dziękujemy za rekordową ilość zgłoszeń! Spotykamy się w Wiśle już niebawem.
Zarząd Krajowy Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" z radością informuje, iż XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbędą się w Wiśle-Szczyrku w dniach 18-22 grudnia 2024 r. Planowane są następujące dyscypliny: narciarstwo biegowe i zjazdowe, snowboard, nordic walking oraz wielobój łyżwiarski. Jak zawsze nie zabraknie turnieju rodzinnego.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach. Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń - igrzyska, turnieje, mistrzostwa, rozgrywki, spartakiady, zawody, mitingi, obozy sportowe - zarówno w kraju, jak i za granicą. Największymi są igrzyska odbywające się na przemian co dwa lata gromadzące każdorazowo średnio od 1000 do 1500 zawodników. Są to Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski (PKOL) zapewniający stosowny poziom merytoryczny zawodów oraz fundującym puchar fair play prezesa PKOL dla zawodnika wyróżniającego się postawą sportową względem konkurentów.
Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach. W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym. Ostatnie, 19. Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2019 roku w Gdyni, natomiast 14. Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2020 w Krynicy – Zdrój. Zawodnicy mieli do wyboru cała paletę dyscyplin. Wśród konkurencji zimowych są to między innymi Biegi narciarskie, arciarstwo alpejskie, nordic walking , wielobój łyżwiarski, short track, snowbording, hokej I zimowe turnieje rodzinne.
Oprócz rywalizacji sportowej program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo - historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.
Rok 2024 jest czasem rywalizacji w konkurencjach zimowych. Tym razem spotkamy się w malowniczej Wiśle i Szczyrku.
Informujemy, iż na czas trwania Igrzysk - 18.12.2024 r. do 22.12.2024 r. - zakwalifikowani zawodnicy zostaną zakwaterowani w Hotelu Stok.
Hotel Stok w Wiśle
ul. Jawornik 52A, 43-460 Wisła, Polska
Hotel na mapie Google
Organizator nie zapewnia miejsc parkingowych.
Parking w Hotelu jest bezpłatny.
Dodatkowe noclegi poza czasem trwania Igrzysk na koszt uczestnika należy ustalać bezpośrednio z hotelem.
Biuro Igrzysk znajdować się będzie w Hotelu.
Pozostałe informacje, w tym szczegółowy program i regulaminy dyscyplin zamieszczane będą sukcesywnie na stronie Igrzysk.
Rejestracja uczestników na XVI Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Wiśle-Szczyrku będzie trwała do 22 listopada 2024 r.
W Igrzyskach mogą brać udział tylko zarejestrowani zawodnicy.
Nie ma możliwości przebywania osób towarzyszących.
O zakwalifikowaniu zawodnika do udziału w Igrzyskach decyduje w sposób ostateczny Komitet Organizacyjny Igrzysk
Zgłoszenia wypełnione błędnie, niepełne lub niezgodnie z regulaminem, nie będą rozpatrywane.
KONTAKT IGRZYSKA2024@SWP.ORG.PL
Wisła jest jedną z najpiękniejszych miejscowości w województwie śląskim, znajduje się w powiecie cieszyńskim. Znajduje się bezpośrednio przy granicy z Czechami, blisko stąd także na Słowacją. Wisła jest miejscowością górską leżącą w Beskidzie Śląskim. Najniżej położonym miejscem w Wiśle jest dolina rzeki Wisły na Obłaźcu, tuż na wjeździe do miasta, na granicy z Ustroniem (392 m n.p.m.), zaś najwyżej – szczyt Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Centrum Wisły położone jest na wysokości 430 m n.p.m. Miasto położone jest w dolinach takich jak: Jawornik, Głębce, Nowa Osada, Malinka, Czarne, Łabajów, Dziechcinka. Wisła leży też u źródeł największej polskiej rzeki. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.
Podobnie jak Wisła całe WOjewództwo Śląskie obfituje w atrakcje turystyczne. To tutaj w Częstochowie, w klasztorze Ojców Paulinów na Jasnej Górze, „bije serce narodu". Sanktuarium z Cudownym Obrazem Czarnej Madonny odwiedza corocznie blisko pięć milionów pielgrzymów z całego świata. Pasma górskie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego oraz tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej są wymarzonymi miejscami do uprawiania turystyki aktywnej, zarówno zimą, jak i latem. Zamek Książąt Pszczyńskich z urokliwym zespołem pałacowo-parkowym w Pszczynie, średniowieczne ruiny zamków obronnych na „Szlaku Orlich Gniazd" są najsłynniejszymi obiektami z długiej listy zamków i pałaców pełniących niegdyś funkcje obronne lub reprezentacyjne.
WIĘCEJ O WIŚLE I WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM
PATRONAT MEDIALNY