SWP




2024-11-10 Spotkanie Ambasadorów Polskości - Debata: Jedno serce - dwie Ojczyzny Polska

Trzeci dzień spotkania młodzieży polonijnej realizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w nadbałtyckim Mielnie upływa na dyskusji o tematach kluczowych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami - ich relacji do kraju w którym żyją na co dzień i ojczyzny przodków. Czy można być jednocześnie patriotą kraju zamieszkania i Polski? Jakie konsekwencje niesie za sobą bycie Polakiem na obczyźnie?... Debata "Jedno serce - dwie Ojczyzny" z udziałem zaproszonych gości ujawniła szereg aspektów, których sobie nie uświadamialiśmy, a jednocześnie wskazała na szanse jakie stoją przed młodzieżą polonijną.

Młodzież w debacie wsparli: Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Zenona Bańkowska - Wiceprezes SWP, Ludmiła Kostuszewicz - psycholog i prezes organizacji polskiej za granicą, Przemysław Krzyżanowski - polski pedagog, samorządowiec i urzędnik państwowy, w latach 2008–2013 i od 2015 wiceprezydent Koszalina, w latach 2013–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Dariusz Łukaszewski - Dyrektor Domu Polonii w Poznaniu, wieloletni członek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Marlena Marchel–Wąsik - z wykształcenia nauczyciel, szkoleniowiec doradca zawodowy i coach, prywatnie osoba angażująca się w życie społeczne i zajmująca się wolontariatem, Elżbieta Muciek - dr nauki o polityce, wieloletni pracownik Wydziału Politologii (obecnie Wydział Politologii i Dziennikarstwa) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Grażyna Sztark - Wicemarszałek Senatu VII kadencji, Piotr Benedykt Zientarski - Senator VI i VII, VIII i IX kadencji - Prezes Stowarzyszenia im. księdza kardynała Ignacego Jeża, członkiem Stowarzyszenia Lions Club Koszalin, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Klubu Inteligencji Katolickiej.




ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało spotkanie „Ambasadorów Polskości” wyjątkowe wydarzenie dla młodzieży polonijnej, które obywa się w dniach 7-12 listopada 2024 roku, jako część projektu CHÓRY POLONIJNE – KOSZALIN 2024. Jest to doskonała okazja do integracji polonijnych środowisk z różnych krajów, wymiany doświadczeń oraz wspólnego kultywowania polskich tradycji i wartości.

W programie przewidziano m.in.:

  • Warsztaty polonijne, podczas których omówimy tematy związane z aktywizacją młodych ludzi, budowaniem zespołów, realizacją wspólnych działań oraz promocją polskiej kultury i historii w sposób atrakcyjny dla młodzieży.
  • Wycieczkę do Gdańska, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki i poznać bogatą historię miasta.
  • Udział w festiwalu chórów polonijnych oraz Koncert Galowy Polonijnej Akademii Chóralnej w Filharmonii, pod batutą znakomitych dyrygentów, prof. Przemysława Pałki i prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej.
  • Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Koszalinie, obejmujące uroczystą mszę świętą, przemarsz na Plac Piłsudskiego oraz koncerty patriotyczne.

Wydarzenie skierowane jest do dwóch grup wiekowych:

  • 15-18 lat (uczestnicy wraz z opiekunami),
  • 18-25 lat (młodzież i studenci).


strona internetowa projektu


PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 :
WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE.