Spotkanie Ambasadorów Polskości

Rozpoczynamy wyjątkowe wydarzenie dla młodzieży polonijnej - spotkanie „Ambasadorów Polskości, które jest doskonałą okazją do integracji polonijnych środowisk z różnych krajów, wymiany doświadczeń oraz wspólnego kultywowania polskich tradycji i wartości.

W ciągu najbliższych dni, uczestnicy wezmą udział w warsztatach polonijnych, podczas których omówią tematy związane z aktywizacją młodych ludzi, budowaniem zespołów, realizacją wspólnych działań oraz promocją polskiej kultury i historii w sposób atrakcyjny dla młodzieży. Pojadą do Koszalina na festiwal chórów polonijnych oraz wysłuchają Koncertu Galowego Polonijnej Akademii Chóralnej w Filharmonii, pod batutą znakomitych dyrygentów, prof. Przemysława Pałki i prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej. Zwieńczeniem wydarzenia, będą obchody Święta Niepodległości 11 listopada obejmujące uroczystą mszę świętą, przemarsz na Plac Piłsudskiego w Koszalinie oraz koncerty patriotyczne.

DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszy dzień spotkania „Ambasadorów Polskości” młodzież spędziła w Gdańsku, gdzie poznała bogatą historię miasta, zobaczyła starówkę oraz zwiedziła Muzeum II Wojny Światowej.


ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


DZIEŃ DRUGI

Drugi dzień spotkania młodzieży rozpoczęła oficjalna inauguracja, której dokonała Zenona Bańkowska Wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", skoncentrowana wokół tematu "Promocja historii i kultury polskiej" oraz warsztaty mające na celu pogłębienie wiedzy o rodzimej kulturze i tradycji - tym zagadnieniem zajął się Prezes poznańskiego Oddziału SWP Dariusz Łukaszewski - ale też integracja polonijnych środowisk z różnych krajów, omówienie metod aktywizujących młode pokolenie Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny oraz wypracowanie pierwszych wniosków, które zostaną zaprezentowane w trakcie jutrzejszej debaty.

Niezwykle bogaty program dnia rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 - mglistego poranka w nadmorskim Mielnie - i realizowany będzie do późnych godzin wieczornych.


ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


W części popołudniowej projekt zawiódł nas nad Bałtyk. Miejsce dla polskości symboliczne, o które walczyliśmy wspólnym wysiłkiem narodu. Owa idea wspólnoty - jakże bliska Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska" - skłoniła do zorganizowania zajęć integracyjnych polegających na grupowej, zabawowej rywalizacji, w której liczyła się współpraca zespołu, czyli tak jak to ma miejsce w codziennej pracy każdej organizacji - również polskich o polonijnych poza granicami kraju.

Chociaż wyłoniono zwycięzców poszczególnych konkurencji, to nie o nich chodziło, ale o zdobycie umiejętności współdziałania, stąd też tym razem powstrzymamy się od ich ujawniania.




ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


Młodość ma swoje prawa, a uczyć się można przez zabawę, zatem wieczór artystyczny i integracyjny rozpoczął się po pracowitym dniu wypełnionym warsztatami. Niespożyte zapasy siły, pomysłowości i zapału - tylko pozazdrościć!.


ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


DZIEŃ TRZECI

Trzeci dzień spotkania młodzieży polonijnej realizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w nadbałtyckim Mielnie upływa na dyskusji o tematach kluczowych dla Polonii i Polaków mieszkających poza granicami - ich relacji do kraju w którym żyją na co dzień i ojczyzny przodków. Czy można być jednocześnie patriotą kraju zamieszkania i Polski? Jakie konsekwencje niesie za sobą bycie Polakiem na obczyźnie?... Debata "Jedno serce - dwie Ojczyzny" z udziałem zaproszonych gości ujawniła szereg aspektów, których sobie nie uświadamialiśmy, a jednocześnie wskazała na szanse jakie stoją przed młodzieżą polonijną.

Młodzież w debacie wsparli: Dariusz Piotr Bonisławski - Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Zenona Bańkowska - Wiceprezes SWP, Ludmiła Kostuszewicz - psycholog i prezes organizacji polskiej za granicą, Przemysław Krzyżanowski - polski pedagog, samorządowiec i urzędnik państwowy, w latach 2008–2013 i od 2015 wiceprezydent Koszalina, w latach 2013–2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Dariusz Łukaszewski - Dyrektor Domu Polonii w Poznaniu, wieloletni członek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Marlena Marchel–Wąsik - z wykształcenia nauczyciel, szkoleniowiec doradca zawodowy i coach, prywatnie osoba angażująca się w życie społeczne i zajmująca się wolontariatem, Elżbieta Muciek - dr nauki o polityce, wieloletni pracownik Wydziału Politologii (obecnie Wydział Politologii i Dziennikarstwa) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Grażyna Sztark - Wicemarszałek Senatu VII kadencji, Piotr Benedykt Zientarski - Senator VI i VII, VIII i IX kadencji - Prezes Stowarzyszenia im. księdza kardynała Ignacego Jeża, członkiem Stowarzyszenia Lions Club Koszalin, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Klubu Inteligencji Katolickiej.




ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


UROCZYSTY KONCERT POLONIJNEJ AKADEMII CHÓRALNEJ Z UDZIAŁEM AMBASADORÓW POLSKOŚCI

W przeddzień Dnia Niepodległości w Koszalińskiej Filharmonii odbył się koncert galowy Polonijnej Akademii Chóralnej, z udziałem młodzieży biorącej udział w projekcie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" pod tytułem "Ambasadorzy Polskości. Muzyka, a zwłaszcza narodowe, patriotyczne i ludowe pieśni to niezwykle skuteczny i atrakcyjny środek krzewienia polskości.

W repertuarze gości z zagranicy znalazły się utwory patriotyczne. - Występy mają rodzinny klimat, okraszony ucztą dla duszy, jaką jest śpiew. W tym roku mamy repertuar niepodległościowy, więc idealnie wpisujemy się w obchody Narodowego Święta Niepodległości w Polsce - opisywał Piotr Zientarski, prezes Koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Profesor Przemysław Pałka, dyrektor artystyczny festiwalu podkreśla, że jest zadowolony z faktu, iż chóry polonijne mają okazję zaprezentować się właśnie w repertuarze niepodległościowym: - Uważam, że to znakomita inicjatywa. Chóry polskie, które działają za granicą, mają silnie patriotyczny repertuar, który zbliża do ojczyzny, zwłaszcza w Dzień Niepodległości.

Na scenie mogliśmy podziwiać kunszt wokalny zespołów z Armenii, Francji, Białorusi , Czech oraz Ukrainy (z uwagi na trudności związane z obecną sytuacją, nie wszyscy członkowie chóru z Ukrainy byli w stanie przyjechać.)

Uroczysty koncert był też okazją do wręczenia podziękowań, wyróżnień i medali 30-lecia Stowarzyszenia "Wspólnota Polska:, czego dokonała - wraz z Dyrektorem Organizacyjnym Akademii Piotrem Zientarskim - Wiceprezes SWP Zenona Bańkowska.

Należy pamiętać, że Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zostało założone z myślą o 20 mln Polaków mieszkających poza granicami kraju a tradycja chóralistyki polonijnej w zorganizowanej wokół koszalińskiego środowiska muzycznego formie istnieje od 1970 roku.

Jej wielkim orędownikiem był pierwszy Prezes i założyciel Wspólnoty Polskiej profesor Andrzej Stelmachowski, który uznał, że Koszalin - ze względu na związane z nim muzyczne kadry naukowe - będzie najlepszym miejscem aby organizować cykliczne spotkania śpiewającej Polonii.


PRODUKCJA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


DZIEŃ CZWARTY - DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

Dzień Niepodległości w Koszalinie, z udziałem młodzieży projektu "Ambasadorzy Polskości" rozpoczął się od mszy świętej w koszalińskiej katedrze, której przewodniczył biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. Następnie w uroczystym pochodzie świętujący 106 rocznicę odzyskania przez Polskę państwowości przeszli na Plac Zwycięstwa, gdzie znajduje się pomnik marszałka Piłsudskiego. W czasie uroczystego apelu odśpiewano hymn narodowy oraz złożono kwiaty pod pomnikiem marszałka.


ZDJĘCIA: WSPÓLNOTA POLSKA




Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało spotkanie „Ambasadorów Polskości” wyjątkowe wydarzenie dla młodzieży polonijnej, które obywa się w dniach 7-12 listopada 2024 roku, jako część projektu CHÓRY POLONIJNE – KOSZALIN 2024. Jest to doskonała okazja do integracji polonijnych środowisk z różnych krajów, wymiany doświadczeń oraz wspólnego kultywowania polskich tradycji i wartości.

W programie przewidziano m.in.:

  • Warsztaty polonijne, podczas których omówimy tematy związane z aktywizacją młodych ludzi, budowaniem zespołów, realizacją wspólnych działań oraz promocją polskiej kultury i historii w sposób atrakcyjny dla młodzieży.
  • Wycieczkę do Gdańska, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki i poznać bogatą historię miasta.
  • Udział w festiwalu chórów polonijnych oraz Koncert Galowy Polonijnej Akademii Chóralnej w Filharmonii, pod batutą znakomitych dyrygentów, prof. Przemysława Pałki i prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej.
  • Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Koszalinie, obejmujące uroczystą mszę świętą, przemarsz na Plac Piłsudskiego oraz koncerty patriotyczne.

Wydarzenie skierowane jest do dwóch grup wiekowych:

  • 15-18 lat (uczestnicy wraz z opiekunami),
  • 18-25 lat (młodzież i studenci).






Gdzie się spotykamy?

Rewita Mielno - w wyjątkowej i niepowtarzalnej lokalizacji
– na mierzei, w odległości zaledwie 250 metrów od plaż Bałtyku oraz 50 metrów od Jeziora Jamno

Spotkanie odbędzie się w malowniczo położonym Ośrodku Wczasowym REWITA w Mielnie-Unieściu, nad Bałtykiem.
Uczestnikom zapewniamy atrakcyjny program, zakwaterowanie, wyżywienie oraz dostęp do instytucji kultury i wszystkich zaplanowanych atrakcji.

Bliskość morza, szerokie plaże, naturalne wydmy, bezpośredni dostęp do jeziora, specyficzny mikroklimat, sąsiedztwo lasów i powietrze o zdrowotnych właściwościach to główne atuty tego miejsca.






Zgłoszenia

Zgłoszenia przyjmujemy do 31.10.2024 r., a szczegóły dotyczące rekrutacji oraz program wydarzenia znajdą Państwo w załączonej karcie zgłoszeniowej. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego zachęcamy do jak najszybszego zgłoszenia swojego udziału.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego celebrowania polskości i budowania więzi.


FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY



PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 :
WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE.