SWP




2024-11-09 Spotkanie Ambasadorów Polskości - dzień drugi Polska

Drugi dzień spotkania młodzieży odbywającego się w Mielnie nad Morzem Bałtyckim, realizowanego przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" pod przewodnim tematem "Ambasadorzy polskości" , rozpoczęła oficjalna inauguracja, której dokonała Zenona Bańkowska Wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", przybliżając cele przedsięwzięcia i czekające uczestników wyzwania. Przewidziane na ten czas aktywności skoncentrowane są wokół tematu "Promocja historii i kultury polskiej" a uzupełniają je warsztaty mające na celu pogłębienie wiedzy o narodowej spuściźnie i tradycji ale też integrujące młode pokolenie Polaków mieszkających poza granicami ojczyzny.

Zagadnieniem narodowej tradycji zajął się - w atrakcyjnej, interaktywnej formie - Prezes poznańskiego Oddziału SWP Dariusz Łukaszewski ,od lat pracujący z młodzieżą polonijną w ramach różnych inicjatyw, jak chociażby legendarne już poznańskie Orle Gniazdo.

Metodami aktywizującymi polonijną młodzież zmierzającymi do wypracowania pierwszych wniosków, które zostaną zaprezentowane w trakcie jutrzejszej debaty zajął się doświadczony trener Jacek Dębczyński.

Niezwykle bogaty program dnia rozpoczęliśmy o godzinie 9:00 - mglistego poranka w nadmorskim Mielnie - i realizowany będzie do późnych godzin wieczornych.


ZDJĘCIA: POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA


Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zorganizowało spotkanie „Ambasadorów Polskości” wyjątkowe wydarzenie dla młodzieży polonijnej, które obywa się w dniach 7-12 listopada 2024 roku, jako część projektu CHÓRY POLONIJNE – KOSZALIN 2024. Jest to doskonała okazja do integracji polonijnych środowisk z różnych krajów, wymiany doświadczeń oraz wspólnego kultywowania polskich tradycji i wartości.

W programie przewidziano m.in.:

  • Warsztaty polonijne, podczas których omówimy tematy związane z aktywizacją młodych ludzi, budowaniem zespołów, realizacją wspólnych działań oraz promocją polskiej kultury i historii w sposób atrakcyjny dla młodzieży.
  • Wycieczkę do Gdańska, gdzie uczestnicy będą mieli okazję zwiedzić najważniejsze zabytki i poznać bogatą historię miasta.
  • Udział w festiwalu chórów polonijnych oraz Koncert Galowy Polonijnej Akademii Chóralnej w Filharmonii, pod batutą znakomitych dyrygentów, prof. Przemysława Pałki i prof. dr hab. Elżbiety Wtorkowskiej.
  • Obchody Święta Niepodległości 11 listopada w Koszalinie, obejmujące uroczystą mszę świętą, przemarsz na Plac Piłsudskiego oraz koncerty patriotyczne.

Wydarzenie skierowane jest do dwóch grup wiekowych:

  • 15-18 lat (uczestnicy wraz z opiekunami),
  • 18-25 lat (młodzież i studenci).


strona internetowa projektu


PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 :
WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE.