Po trzech dniach przyszedł czas na podsumowanie spotkania przedstawicieli Domów Polskich obradujących w belgijskich Ardenach. Czym są? jaką pełnią rolę, jakie są perspektywy ich rozwoju, komu służą?... Miejsca bliskie sercu to chyba najlepsza sentencja stosunku emocjonalnego Polaków, ale nie tylko, bowiem okazuje się, że pełnią również rolę międzykulturowego emisariusza, promocji naszej tradycji wśród mieszkańców krajów ich lokalizacji, nie mających polskich korzeni.
Są - co zrozumiałe - ostoją dla wszelkich aktywności Polonii i Polaków za granicą i chociaż mają różny potencjał, dysponują różnymi możliwościami, są niezbędne dla naszych rodaków niezależnie od szerokości geograficznej. Taki kawałek Polski daleko od ojczyzny. Jak ważny, uczą doświadczenia historyczne z czasów Wielkiej Emigracji, wojen światowych, politycznych ucieczek przed reżimem czy tułaczka za chlebem. Mijają wieki, zmieniają się uwarunkowania ale niezmiennym pozostaje potrzeba wspólnego miejsca, gdzie polskie sprawy są na pierwszym miejscu, gdzie słychać ojczysty język i oddycha się atmosferą polskiej kultury. Potrzebny jest Dom Polski.
ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA © POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA
Projekt Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” na na celu integrację Domów Polskich, centrów polskości wokół idei wzajemnego pomagania, wymiany doświadczeń i wypracowania skutecznych narzędzi na rzecz realizacji założonych celów. W naszym przekonaniu najważniejszym zadaniem na dzisiaj jest stworzenie przestrzeni do dyskusji o Domach Polskich jako sieci ośrodków skupiających osoby polskiego pochodzenia, osoby identyfikujące się z Polską dla których polskość jest nadrzędną wartością, a prowadzone działania odpowiadają na zmieniające się potrzeby Polaków i Polonii.
W obliczu wojny w Ukrainie to m.in. Domy Polskie były centrami pomocy Polakom w Ukrainie i centrami organizowania pomocy na rzecz Polaków z Ukrainy. To doświadczenie zintegrowało wiele osób i środowisk wokół idei pomagania, to wielka wartość ale zarazem nowa funkcja tych ośrodków, a na pewno nowa w skali w jakiej przyszło im działać w ostatnich latach.
W ramach realizowanego projektu zaproponowaliśmy wzmocnienie sieci współpracy i temu służy bezpośrednie spotkanie prezesów, dyrektorów, wolontariuszy działających w Domach Polskich w różnych krajach. Następnie odbędzie się cykl szkoleń on - line, które wyposażą uczestników w wiedzę na temat działania i rozwijania wolontariatu przy Domach Polskich jako skutecznego i potrzebnego narzędzia w ramach realizacji m.in. projektów pomocowych. Efektem działań będzie wzmocnienie Domów Polskich jako ośrodków sprawnie działających i reagujących na pojawiające się potrzeby.
Kluczowym elementem projektu było relacjonowane przez nas spotkanie pt. DOMY POLSKIE – CENTRA POLSKOŚCI I ŻYCIA POLONIJNEGO w Comblain-La-Tour w Belgii, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać ten konkretny Ośrodek i jego działalność, ale też bogatą działalność innych Domów Polskich, reprezentujących różne organizacje i różne kraje. Był to czas i miejsce na wymianę doświadczeń i wypracowanie narzędzi współpracy, adekwatnych do profilu ośrodka i bieżących potrzeb. Zależy nam na tym, aby środowiska skupione wokół Domów Polskich, tworzyły sieć i w jej ramach mogły rozwijać swoje działalności w najlepszy dla siebie sposób i przy wsparciu grupy osób i ich doświadczeń pracy w obszarach o podobnym charakterze.
Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
w konkursie Polonia i Polacy za Granicą 2024 Wydarzenia polonijne za granicą
Nazwa zadania: Domy Polskie – Polacy Polakom
Całkowita wartość projektu – 126 600 zł
Wartość dotacji – 120 000 zł