Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zainicjowało projekt DOMY POLSKIE - POLACY POLAKOM, którego celem jest integracja Domów Polskich, centrów polskości wokół idei wzajemnego pomagania, wymiany doświadczeń i wypracowania skutecznych narzędzi na rzecz realizacji założonych celów. W naszym przekonaniu najważniejszym zadaniem na dzisiaj jest stworzenie przestrzeni do dyskusji o Domach Polskich jako sieci ośrodków skupiających osoby polskiego pochodzenia, osoby identyfikujące się z Polską dla których polskość jest nadrzędną wartością, a prowadzone działania odpowiadają na zmieniające się potrzeby Polaków i Polonii.

Szanowni Państwo,

Z wystąpień przedstawicieli Domów Polskich podczas wrześniowego spotkania w belgijskim Comblain-La-Tour i przeprowadzonej dyskusji o Domach Polskich jako sieci ośrodków skupiających osoby polskiego pochodzenia oraz osoby identyfikujące się z Polską, dla których polskość jest nadrzędną wartością widać, że życie polonijne wokół tych ośrodków kwitnie.

W Domach Polskich realizowane są różnego rodzaju projekty od małych, kilkuosobowych spotkań po duże kilkusetosobowe, a nawet kilkutysięczne wydarzenia. Przygotowują je z pełnym zaangażowaniem działacze oganizacji polonijnych. Nie należy jednak zapominać o ogromnej grupie wolontariuszy wspomagającej ich pracę.

Jak wzmocnić prowadzone działania włączając wolontariat, od czego zacząć i jak pracować z wolontariuszami, jak motywować ich do pracy i jak wykorzystując dostępne narzędzia i środki dobrze zaplanować działania na przyszłość?. Na te i wiele innych pytań odpowiemy na szkoleniach.

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnym etapie projektu i skorzystania z cyklu szkoleń on - line, które wyposażą uczestników w wiedzę na temat działania i rozwijania wolontariatu przy Domach Polskich jako skutecznego i potrzebnego narzędzia w ramach realizacji prowadzonych i planowanych projektów.

Szkolenia w ramach projektu

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” prowadzi szeroką działalność edukacyjną w zakresie wolontariatu.
Mam nadzieję, że zaprezentujemy Państwu udany owoc współpracy różnych środowisk, które łączy jedna idea: pomoc bliźniemu i aktywne podejście do problemów społecznych.

Poprzez szkolenia w ramach projektu pn. „DOMY POLSKIE - POLACY POLAKOM” dostarczymy uczestnikom wiedzy w zakresie organizacji, zarządzania wolontariatem oraz rozwijania wolontariatu w konkretnych placówkach i środowiskach, m.in. w Domach Polskich, szkole, organizacjach polonijnych. Działania te skierowane są do tych, którzy planują efektywnie, systemowo zarządzać potencjałem wolontariuszy i zintegrować ich wokół istotnych spraw społecznych. Do udziału w szkoleniach zapraszamy koordynatorów programów, kadrę zarządzającą, pracowników oraz samych wolontariuszy.

W czasie szkoleń przekażemy uczestnikom praktyczne wskazówki i pokażemy dobre praktyki, jak napisać prawidłowy projekt dotyczący pozyskiwania środków na wolontariat. Pomożemy nabyć od doświadczonego eksperta praktyczne umiejętności sporządzania wniosków aplikacyjnych w oparciu o diagnozę potrzeb oraz  aktywne podejście do problemów społecznych.


Terminy szkoleń:

  • 15.10.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 22.10.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 29.10.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 05.11.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 19.11.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 26.11.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 03.12.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)
  • 10.12.2024 godz. 17-19 ( czasu polskiego)

Tematy poruszane w czasie szkoleń:

  • zarządzanie wolontariatem – rekrutacja wolontariuszy, skuteczne motywowanie wolontariuszy, zarządzanie wolontariatem i wolontariuszami, sprawna komunikacja, zarządzanie projektami wolontariackimi;
  • wolontariat w pierwszych krokach – prawa i obowiązki wolontariusza oraz odkrywanie własnego potencjału do działań społecznych;
  • zwiększenie umiejętności przygotowania spójnych logicznie projektów;
  • poszerzenie wiedzy uczestników w obszarze prawidłowej konstrukcji budżetu projektu;
  • nabycie umiejętności sporządzania wniosków aplikacyjnych w oparciu o wymogi dokumentacji konkursowej- uzasadnienie potrzeby realizacji projektu;
  • wolontariat międzynarodowy.

Prowadzący szkolenie

Iwona Tarnogórska-Sulik: współautor Vademecum dla wolontariusza, doświadczony szkoleniowiec związany z Centrum Wolontariatu we Wrocławiu w latach 2003-2007; Od 2004 r. zaangażowana w pozyskiwanie środków z funduszy ministerialnych i UE dla organizacji polonijnych; od 2022 r. związana z SWP; autor projektów wolontarystycznych.

Serdecznie zapraszamy!


DO POBRANIA FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY NA SZKOLENIE / PLIK MSWORD






Wzmocnienie sieci współpracy Domów Polskich

W obliczu wojny w Ukrainie to m.in. Domy Polskie były centrami pomocy Polakom w Ukrainie i centrami organizowania pomocy na rzecz Polaków z Ukrainy. To doświadczenie zintegrowało wiele osób i środowisk wokół idei pomagania, to wielka wartość ale zarazem nowa funkcja tych ośrodków, a na pewno nowa w skali w jakiej przyszło im działać w ostatnich latach.

W ramach realizowanego projektu zaproponowaliśmy wzmocnienie sieci współpracy i temu służy bezpośrednie spotkanie prezesów, dyrektorów, wolontariuszy działających w Domach Polskich w różnych krajach. Następnie odbędzie się cykl szkoleń on - line, które wyposażą uczestników w wiedzę na temat działania i rozwijania wolontariatu przy Domach Polskich jako skutecznego i potrzebnego narzędzia w ramach realizacji m.in. projektów pomocowych. Efektem działań będzie wzmocnienie Domów Polskich jako ośrodków sprawnie działających i reagujących na pojawiające się potrzeby.

Domy Polskie
– CENTRA POLSKOŚCI I ŻYCIA POLONIJNEGO

19-22 WRZEŚNIA 2024 Comblain-La-Tour BELGIA

Kluczowym elementem projektu jest spotkanie pt. DOMY POLSKIE – CENTRA POLSKOŚCI I ŻYCIA POLONIJNEGO w Comblain-La-Tour w Belgii, podczas którego uczestnicy będą mieli okazję poznać ten konkretny Ośrodek i jego działalność, ale też bogatą działalność innych Domów Polskich, reprezentujących różne organizacje i różne kraje. Będzie to czas i miejsce na wymianę doświadczeń i wypracowanie narzędzi współpracy, adekwatnych do profilu ośrodka i bieżących potrzeb. Zależy nam na tym, aby środowiska skupione wokół Domów Polskich, tworzyły sieć i w jej ramach mogły rozwijać swoje działalności w najlepszy dla siebie sposób i przy wsparciu grupy osób i ich doświadczeń pracy w obszarach o podobnym charakterze.

BRUKSELA
PARLAMENT EUROPEJSKI - DOM POLSKI WSCHODNIEJ

Pierwszy dzień spotkania uczestnicy wydarzenia rozpoczęli od wizyty w stolicy Belgii – Brukseli. Dzięki uprzejmości posła Bartłomieja Sienkiewicza, zwiedzili Parlament Europejski, po którym oprowadziła ich asystentka Posła pani Sabina Grzanka. Wizyta w siedzibie tego największego na świecie ponadnarodowego parlamentu była doskonałą okazją do poznania specyfiki pracy parlamentarzystów oraz zobaczenia miejsc, które możemy oglądać w relacjach z posiedzeń Europarlamentu.

Kolejnym punktem programu był spacer po ulicach Brukseli, która oprócz siedzib wielu unijnych instytucji, zachwyca zabytkowymi kamienicami, Pałacem Królewskim czy Katedrą św. Michała. Następnie uczestnicy udali się do Domu Polski Wschodniej. Dom Polski Wschodniej to instytucja, której celem jest pogłębianie współpracy i koordynacji pracy pięciu regionów Polski Wschodniej w Brukseli.


COMBLAN-LA-TOUR
PREZENTACJA DOMÓW POLSKICH, ODZNACZENIA

Po intensywnym dniu w Brukseli, uczestnicy spotkania wrócili do Comblan-La-Tour gdzie rozpoczęli prezentację Domów Polskich. Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasz Różniak, zwrócił uwagę, jak ważne dla założyciela Stowarzyszenia profesora Andrzeja Stelmachowskiego było to ażeby budować miejsca spotkań Polaków

- „gdy przypomnimy sobie pierwszą dekadę, czy nawet dwie po 90. roku, to jaki był wkładany ogromny wysiłek na rzecz budowy tego typu instytucji. (…) Dzisiaj musimy się zastanowić w jaki sposób te instytucje można wykorzystać i w jaki sposób powinny być finansowane”.

Przewodniczący podkreślił wielkie zaangażowanie wszystkich działaczy Domów Polskich na rzecz rozwoju placówek

- „jest wielkim waszym sukcesem, że te miejsca powstają, to jest osobiste poświecenie, że te miejsca udaje się wam rozwijać. (…) W tej pracy, o której mówimy nigdy nie możemy zapominać, wewnątrz naszych organizacji, o osobach, które są pełne poświęcenia. Musimy o nich pamiętać i wykorzystywać każdą okazje do tego aby oddać im szacunek.

Rada Krajowa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podjęła decyzję o nadaniu złotego oznaczenia Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pani Małgorzacie Miedwiediewa Dyrektor Domu Polskiego w Barze w latach 2016-2024. Pani Dyrektor „trwale wpisała się w historie Baru, historie Podola i bez wątpienia historie Ukrainy. Dom Polski w Barze jest sercem polskości na Podolu, wspaniałym, prężnie działającym ośrodkiem polskiej kultury, edukacji i jest bez wątpienia dumą.” – podsumowała Anita Staszkiewicz, Zastępca Dyrektora, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”



ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA  ©  POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA




COMBLAN-LA-TOUR
PREZENTACJA DZIEWIĘCIU DOMÓW POLSKICH - DWIE DEBATY - PREZENTACJE

Trzeciego dnia spotkania Domy Polskie – Centra Polskości i Życia Polonijnego przedstawiciele z dziewięciu państw: Czech, Belgii, Hiszpanii, Kazachstanu, Litwy, Mołdawii, Rumunii, Ukrainy i Węgier kontynuują prezentacje Domów Polskich, które reprezentują.

W dalszej części dzisiejszego programu znalazły się dwie debaty:

  1. jak rozwijać ośrodki życia polonijnego skupione wokół Domów Polskich, możliwości współpracy i zwiększania atrakcyjności działań na rzecz Polaków i Polonii,
  2. wolontariat – kto dzisiaj jest wolontariuszem w środowiskach polonijnych, jak zarządzać wolontariuszami i budować system wolontariatu na rzecz środowisk polonijnych i angażując środowiska polonijne,

a także prezentacja wybranych doświadczeń w budowaniu i zarządzaniu wolontariatem oraz rozmowa dot. współpracy z przedsiębiorcami: Przedsiębiorczość Polonii - specyfika Belgii, jako destynacji biznesowej. Wyzwania dla Polonii.


ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA  ©  POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



Debata – jak rozwijać ośrodki życia polonijnego skupione wokół Domów Polskich, możliwości współpracy i zwiększania atrakcyjności działań na rzecz Polaków i Polonii

Moderator – Tomasz Różniak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

Uczestnicy:

  • Szymon Szaran – Zastępca Dyrektora Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą
  • Barbara Wojda – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Prezes Rady Polonii Belgijskiej
  • Katarzyna Ostrowska – Prezes Związku Polaków w Kazachstanie
  • Artur Ludkowski – Dyrektor Domu Kultury w Wilnie
  • Gerwazy Longhier – Związek Polaków w Rumunii
  • Helena Legowicz – Prezes PZKO
  • Monika Molnar – Wiceprezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha
  • Małgorzata Miedwiediewa - Dom Polski w Barze
  • Alina Czirkowa – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Stanisławów

Jaką rolę pełnią Domy Polskie?

Ogromna rolę odgrywa słowo magiczne słowo „dom”. Oprócz tego, że mamy działalność polonijną mamy pokoje gościnne, w lato przyjeżdżają polskie rodzinny, które mówią do nas „czujemy się jak w domu”. Ogromna wartość słowa, bo trzeba też stworzyć atmosferę. (…) Dom Polski to ma być miejsce, w którym są tradycje polskie - mamy czuć się tak jak u siebie w kraju. (…) dla niektórych seniorów, którzy już nie są w stanie pojechać do Polski to jest ich druga ojczyzna. Dom Polski ma różnorakie role. (...) przyjeżdżają małżeństwa aby porozmawiać po polsku, ich dzieci przychodzą do nas bo chcą mieć kontakt z Polską
– Monika Molnar – Wiceprezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha

Jeśli mówimy o Domu Polskim w Barze - Dom powinien służyć przede wszystkim dobrym relacjom sąsiedzkim, miedzy Ukrainą a Polska. Powiem szczerze, że ten Dom jest otwarty dla wszystkich. Jest dobrym wizerunkiem Polski. Ukraińcy lubią być na naszych imprezach, oni przychodzą proszą o wynajęcie sali dla swoich imprez. Dlaczego nasza sala? Bo u was jest inna atmosfera, specjalna atmosfera.”
– Małgorzata Miedwiediewa - Dom Polski w Barze

„Bardzo ważnym zadaniem (w przypadku Kazachstanu) jest łączenie dwóch różnych kultur – Azji i Europy. To są tak niesamowicie różne kultury, różny sposób bycia, mentalność. Należy znaleźć co nas łączy. (…) My mieszkamy daleko od kraju i mamy mało na co dzień do czynienia z kulturą nie tylko polska, ale też europejską. (…) Naszym zadaniem jest promowanie Polski na różnych etapach kulturowych. Najważniejszym jest teraz zachować historie aby się nie zmieniła, aby społeczność kazachska pamiętała, że to Polacy budowali wioski, żeby te nazwy (miejscowości) się zachowały aby tego nie zapomnieć trzeba wesprzeć tę pamięć, dziedzictwo i kulturę aby została na tej ziemi.”
- Katarzyna Ostrowska – Prezes Związku Polaków w Kazachstanie

„Dom Polski w Comblain-La-Tour jest specyficzny porównując do innych domów polskich. To dom polonijno-wypoczynkowy. (…) Poza misją kulturalno-patriotyczną pełnimy też rolę wypoczynkowa. W naszym domu robimy całoroczny wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Dom jest domem dla właściwie całej polonii belgijskiej i nie tylko, ponieważ przyjeżdżają całe grupy na warsztaty czy konferencje (…) Organizujemy kolonie dla dzieci, które świetnie mówią po polsku, ale też mniej. Często rodzice z małżeństw mieszanych przysyłają dzieci na tydzień, dwa aby były w środowisku polonijnym i cały czas słuchały i mówimy po polsku. To jest ta wartość dodana”.
- Barbara Wojda – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Prezes Rady Polonii Belgijskiej

„W Domu Polskim w nowym Sołońcu, tam gdzie jest najwięcej Polaków, bardzo dużo się dzieje (…). Ludzie nie robią sobie imprez w domu tylko idą do Domu Polskiego (...). Pokazywanie polskości Rumunom dało nam bardzo dużo. Organizujemy kolonie do Polski i wtedy dwie czy cztery osoby jadą z naszymi polskimi dziećmi. (…) Myślę, że ta rola domów polskich rzeczywiście mieni się – mamy wojnę - przyjmowaliśmy Ukraińców i dyplomatów. Domy polskie to są bardzo ważne miejsca, żebyśmy się czuli tak jak czujemy się tu dzisiaj w Belgii. Można przyjechać na Bukowinę i też czuć się dobrze”.
- Gerwazy Longhier – Związek Polaków w Rumunii

„Te nasze domy pełnia tę sama funkcje jak inne domy, wszędzie tam gdzie polska społeczność - scalanie polskiej społeczności. Na Zaolziu jesteśmy w tej dobrej sytuacji, ze mamy szkolnictwo polskie, z polskim językiem wykładowym, które jest w systemie szkolnictwa czeskiego (…) te szkoły też pełnią taką funkcję scalającą.”
- Helena Legowicz – Prezes PZKO

„Ważne jest dbanie o wizerunek, dobre imię państwa polskiego czyli szeroko pojęta promocja kultury i języka polskiego - to jest taki główny cel. (…) Ważne jest dbanie o relacje miedzy państwami o patrzenie w przyszłość, zadbanie o prawdę historyczną w taki powiedzmy sposób łagodny. (..) Ważną rola jest wspieranie seniorów, bo to oni przekazali nam miłość do tego co polskie, ważne jest nie zapominać o nich i tworzyć dla nich przestrzeń dla spotkań do możliwość bycia razem.”
- Alina Czirkowa – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Stanisławów



ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA  ©  POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



Prezentacje wybranych doświadczeń w budowaniu i zarządzaniu wolontariatem

  • pwd. Łukasz Wardyn p.o. Szczepowego Harcerzy i Przewodniczący Stowarzyszenia ZHP Belgia – wolontariat w organizacjach społecznychi strukturach KE
  • Danuta Stefanko - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Stanisławów
  • Andrzej i Dawid Janeczko, Dom Polski w Getafe Hiszpania
oraz

Debata – wolontariat – kto dzisiaj jest wolontariuszem w środowiskach polonijnych jak zarządzać wolontariuszami i budować system wolontariatu na rzecz środowisk polonijnych i angażując środowiska polonijne

Moderator - Zenka Bańkowska, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Uczestnicy:

  • Szymon Szaran – Zastępca Dyrektora Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą
  • Barbara Wojda – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Prezes Rady Polonii Belgijskiej
  • Katarzyna Ostrowska – Prezes Związku Polaków w Kazachstanie
  • Andrzej Suchanek – Wiceprezes PZKO , Czechy
  • Danuta Stefanko - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Stanisławów
  • Olena Denysewicz - wolontariusz Domu Polskiego w Żytomierzu
  • Maria Ziembowicz – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Samborze, Dom Polski
  • Andrzej Janeczko – Prezes, Dom Polski w Getafe Hiszpania
  • Xenia Frumosu – Stowarzyszenie „Dom Polski” w Bielcach, Mołdawia

Czy wolontariuszem trzeba się urodzić czy można się nauczyć – zacząć nim być w pewnym momencie życia?

„Mamy osoby, które się angażują, warto zwrócić uwagę, że nie są to tylko osoby młode, ale też starsze. Wspierają nas podczas wydarzeń i nie robią tego dlatego, że ktoś im powiedział tylko robią to z powołania z serca, bo chcą być w tym Domu Polskim. (…) Myślę, że trzeba to czuć, nie można być wolontariuszem gdy się tego nie lubi.”
– Xenia Frumosu – Stowarzyszenie „Dom Polski” w Bielcach, Mołdawia

„Na Zaolziu chyba tak mamy wszyscy. Nie musimy organizować wolontariatu, zastanawiać się. Tam u nas to działa wszystko automatycznie, naturalne. Dzieci udzielają się od małego, pomagając przy imprezach, przygotowując program, rodzice poprzez macierz szkolną. (…) wszyscy automatycznie pomagają. Pytanie czy trzeba pozyskać wolontariuszy u nas? Chyba nie, każdy wie w czym może pomoc, w czym jest dobry i wszyscy pomagają.”
– Andrzej Suchanek – Wiceprezes PZKO , Czechy

„Historia tego domu jest taka, że ten Dom działał dzięki wolontariatowi, dzięki ludziom dobrej woli, którzy przyjeżdżali tu aby tu pracować, organizować różne rzeczy dzięki którym on mógł działać. To jest od dziesiątek lat. Z mojego doświadczenia od tych ponad 20 lat, myślę, że trzeba ten wolontariat w jakiś sposób zainspirować, trzeba im pokazać, że to jest fajna sprawa, że robimy coś dobrego, że jednak każdy człowiek powinien poza swoimi obowiązkami dać coś dla innych (…) my mamy młodzież, na której opieramy naszą działalność. Dzisiaj jest kilkanaście osób, ale są też osoby starsze, które od 10-15 lat stale przyjeżdżają tutaj jeśli jest potrzeba pomocy. Tworzy się takie środowisko rodzinne.”
– Barbara Wojda – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Prezes Rady Polonii Belgijskiej

„U mnie polskość była kultywowana od najmłodszych lat. Uczestniczyłam w Jasełkach, później zaczęłam przyjeżdżać do Comblain. Zaczęłam zdawać sobie sprawę, że to, że tu przyjeżdżam pozwala mi ewoluować. (…) Dla moich rodziców to było bardzo ważne abym się kształciła i oni bardzo doceniają to co ja tutaj robię”.
– Paulina wolontariuszka z Belgii


Współpraca z przedsiębiorcami

Przedsiębiorczość Polonii - specyfika Belgii, jako destynacji biznesowej. Wyzwania dla Polonii.

Spotkanie i dyskusja z p Wojciechem Łapiński, wieloletnim przedsiębiorcą, właścicielem portalu Porady.BE oraz Dyrektorem Wykonawczym Belgijsko-Polsko-Luksemburskiej Izby Handlowej BEPOLUX. Dawidem Janeczko, młodym przedsiębiorc, Hiszpania



ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA  ©  POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA



DOMY POLSKIE - MIEJSCA BLISKIE SERCU

Po trzech dniach przyszedł czas na podsumowanie spotkania przedstawicieli Domów Polskich obradujących w belgijskich Ardenach. Czym są? jaką pełnią rolę, jakie są perspektywy ich rozwoju, komu służą?... Miejsca bliskie sercu to chyba najlepsza sentencja stosunku emocjonalnego Polaków, ale nie tylko, bowiem okazuje się, że pełnią również rolę międzykulturowego emisariusza, promocji naszej tradycji wśród mieszkańców krajów ich lokalizacji, nie mających polskich korzeni. Są - co zrozumiałe - ostoją dla wszelkich aktywności Polonii i Polaków za granicą i chociaż mają różny potencjał, dysponują różnymi możliwościami, są niezbędne dla naszych rodaków niezależnie od szerokości geograficznej. Taki kawałek Polski daleko od ojczyzny. Jak ważny, uczą doświadczenia historyczne z czasów Wielkiej Emigracji, wojen światowych, politycznych ucieczek przed reżimem czy tułaczka za chlebem. Mijają wieki, zmieniają się uwarunkowania ale niezmiennym pozostaje potrzeba wspólnego miejsca, gdzie polskie sprawy są na pierwszym miejscu, gdzie słychać ojczysty język i oddycha się atmosferą polskiej kultury. Potrzebny jest Dom Polski.



ZDJĘCIA: AGATA PAWŁOWSKA  ©  POLONIJNA AGENCJA INFORMACYJNA







P R O G R A M
Domy Polskie – CENTRA POLSKOŚCI I ŻYCIA POLONIJNEGO

19-22 WRZEŚNIA 2024 Comblain-La-Tour BELGIA


20 WRZEŚNIA - CZWARTEK

Zorganizowany przyjazd z lotniska do Comblain-La-Tour 

20 WRZEŚNIA - PIĄTEK

 

10.00

Zwiedzanie Europarlamentu i spotkanie z Europarlamentarzystami
– działania na rzecz Polaków i Polonii – działania społeczne, polityczne, dyplomacja w kraju i na arenie międzynarodowej

 

Obiad

14.00

Przejazd do Comblain-La-Tour 

15.30

Zwiedzanie Ośrodka Millenium w Comblain-La-Tour – żywa historia Polonii

16.00

Prezentacja Domów Polskich
– wprowadzenie do Tomasz Różniak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Prowadząca Anita Staszkiewicz - Zastępca Dyrektora, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

19.00

Kolacja - koncert

21 WRZEŚNIA - SOBOTA

8.00

Śniadanie

9.00

Prezentacja Domów Polskich – prowadząca Anita Staszkiewicz, Zastępca Dyrektora, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”

11.00

Debata – jak rozwijać ośrodki życia polonijnego skupione wokół Domów Polskich, możliwości współpracy i zwiększania atrakcyjności działań na rzecz Polaków i Polonii
Moderator – Tomasz Różniak, Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”
Uczestnicy:
Szymon Szaran – Zastępca Dyrektora Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą
Basia Wojda – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Prezes Rady Polonii Belgijskiej
Katarzyna Ostrowska – Prezes Związku Polaków w Kazachstanie
Artur Ludkowski – Dyrektor Domu Kultury w Wilnie
Gerwazy Longhier – Związek Polaków w Rumunii
Helena Legowicz – Prezes PZKO
Monika Molnar – Wiceprezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech p.w. św. Wojciecha
Małgorzata Miedwiediewa - Dom Polski w Barze
Alina Czirkowa – Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego - Stanisławów

13.00

Obiad

14.00

Prezentacje wybranych doświadczeń w budowaniu i zarządzaniu wolontariatem
- pwd. Łukasz Wardyn p.o. Szczepowego Harcerzy i Przewodniczący Stowarzyszenia ZHP Belgia – wolontariat w organizacjach społecznychi strukturach KE
- Danuta Stefanko - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Stanisławów
- Andrzej i Dawid Janeczko, Dom Polski w Getafe Hiszpania

15.00

Debata – wolontariat – kto dzisiaj jest wolontariuszem w środowiskach polonijnych jak zarządzać wolontariuszami i budować system wolontariatu na rzecz środowisk polonijnych i angażując środowiska polonijne
Moderator -  Zenka Bańkowska, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
Uczestnicy:
Szymon Szaran – Zastępca Dyrektora Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą
Basia Wojda – Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, Prezes Rady Polonii Belgijskiej
Katarzyna Ostrowska – Prezes Związku Polaków w Kazachstanie
Andrzej Suchanek – Wiceprezes PZKO , Czechy
Danuta Stefanko - Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – Stanisławów
Olena Denysewicz - wolontariusz Domu Polskiego w Żytomierzu
Maria Ziembowicz – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej Oddział w Samborze, Dom Polski
Andrzej Janeczko – Prezes, Dom Polski w Getafe Hiszpania
Xenia Frumosu – Stowarzyszenie „Dom Polski” w Bielcach, Mołdawia

17.00

Współpraca  z przedsiębiorcami:
Przedsiębiorczość Polonii - specyfika Belgii, jako destynacji biznesowej. Wyzwania dla Polonii.
Spotkanie i dyskusja z p Wojciechem Łapiński, wieloletnim przedsiębiorcą, właścicielem portalu Porady.BE oraz Dyrektorem Wykonawczym Belgijsko-Polsko-Luksemburskiej Izby Handlowej BEPOLUX.
Dawidem Janeczko, młodym przedsiębiorc, Hiszpania

19.00

Kolacja

22 WRZEŚNIA - NIEDZIELA

9.00

Śniadanie

10.00

Podsumowanie spotkania, zebranie oczekiwań i sformułowanie wniosków - zakończenie

13.00

Obiad

14.00

Zorganizowany przejazd na lotnisko


PARTNEREM WYDARZENIA JEST POLSKA MACIERZ SZKOLNA W BELGII


Polska Macierz Szkolna w Belgii ma na celu promowanie kultury i tradycji polskiej w Belgii. Stowarzyszenie czyni to działając na niwie edukacji oraz angażując się w organizację przedsięwzięć artystycznych. Od 1952 r. organizacja obecna jest w życiu polskiej diaspory w Belgii. Przez należący do niej ośrodek w Ardenach przewinęło się wiele pokoleń Polaków, którzy przyjeżdżając tu nie tylko z Belgii, ale i z Niemiec, Francji i Holandii, otrzymywali porządne wychowanie, obywatelskie i patriotyczne.
Dziś misją Polskiej Macierzy Szkolnej jest przede wszystkim łączyć. Pokolenia, światopoglądy, języki i nacje. W kosmopolitycznej Belgii, przez którą w drodze za pracą lub z powodów osobistych przejeżdżają także i Polacy, nieustannie trzeba poszukiwać sposobu międzykulturowej komunikacji. Zachować swoją tradycję, ale i nasycić się tutejszą. Mówić w wielu językach, szanować się nawzajem i być otwartym na drugiego człowieka. Gośćmi ardeńskiego ośrodka Macierzy są więc nie tylko Polacy. Przyjeżdżają tu i Holendrzy, Niemcy, Francuzi i sami Belgowie. Polski Dom Millenium stał się też częścią pejzażu i tradycji maleńkiej miejscowości Comblain la Tour.



Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP
w konkursie Polonia i Polacy za Granicą 2024 Wydarzenia polonijne za granicą

Nazwa zadania: Domy Polskie – Polacy Polakom
Całkowita wartość projektu – 126 600 zł
Wartość dotacji – 120 000 zł