SWP




2024-08-06 POLONIA ZNÓW ZAŚPIEWAŁA W STOLICY POLSKIEJ PIOSENKI Polska

Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki zainicjowany został w 2017r. Jego pomysłodawczynią była Halina Nabrdalik, prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia zarazem dziennikarka Radia Opole. Głównym celem Festiwalu jest promocja polskiego dziedzictwa muzyczno-wokalnego oraz integracja twórców i wykonawców polskiej i polonijnej piosenki, mieszkających w różnych zakątkach świata.

Festiwal jest płaszczyzną wymiany myśli o kulturze polonijnej, przybliża społeczności województwa opolskiego dorobek kulturalny Polonii europejskiej, amerykańskiej, kanadyjskiej i australijskiej. W VII PFPP ”Opole2024” weźmie udział ponad dwadzieścia podmiotów artystycznych ( soliści, duety, zespoły) z 9 krajów z Europy i Australii. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję doskonalić swój warsztat wokalny pod okiem trenerów wokalnych. Będą też zwiedzać Opole-stolicę polskiej piosenki oraz urocze zakątki województwa opolskiego. PFPP jest imprezą wędrującą po województwie opolskim.

W poprzednich latach koncerty festiwalowe ,oprócz Opola, odbywały się w Gogolinie, Brzegu, Prudniku, Głubczycach, Korfantowie, Nysie i Niemodlinie. W tym roku, w ramach VII Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki „Opole 2024” odbędą się cztery koncerty, dwa w Opolu oraz w Gogolinie i Nysie.

Festiwal w tym roku zyskał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wsparcie finansowe władz samorządowych województwa opolskiego, a także Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ‘Invest-Park”.

Patronat honorowy nad festiwalem sprawują: Marszałek Senatu, Marszałek Województwa Opolskiego oraz Prezydent Opola.

Festiwalowi towarzyszy wystawa fotograficzna, dokumentująca dotychczasowe edycje festiwalu. Przygotowali ją znani opolscy fotograficy Jerzy Stemplewski oraz Stanisław Wierzgoń.

Tegoroczne spotkanie twórców polonijnych z polską piosenką zakończyło się w Teatrze Miejskim w Nysie koncertem „Polonijna Plejada Gwiazd”.



DODATKOWE INFORMACJE

Moim jesteś Opole. W tobie słowo moje! Słowo niezwyciężone, jak wszystko, co polskie.
- Oto na ziemi Ojców słowem żywym stoję! - Miasto moje - Opole - jakżeś ty opolskie.


Tak w 1937 roku pisał o Opolu Jan Edmund Osmańczyk czując w tym mieście wciąż polskiego ducha, choć przecież od dekad konsekwentnie zwalczanego przez politykę pruską a potem hitlerowską. Polskość, Polacy, Polonia w Opolu -to temat sięgający bardzo dawnych czasów, na długo przed powstaniem Związku Polaków w Niemczech w 1922r. I choć w państwie niemieckim nigdy zbyt wielkiej przestrzeni dla polskości nie było, ludzie tu mieszkający trwali w bardziej lub mniej świadomej polskości, a nośnikiem ich tożsamości były tradycje, wiara a nade wszystko język. Szczególnie ważną role w przechowaniu polskości na tych ziemiach odegrała pieśń ludu zamieszkującego prawy brzeg Odry i z tego choćby tylko powodu polskiej pieśni ludowej na Śląsku należy się nieustający hołd.

Hołd polskiej pieśni

Pierwszy hołd polskiej pieśni złożyli już w 1963 r. pomysłodawcy trwającego do dziś Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, który przez ponad pół wieku, krok po kroku, budował markę Opola, jako stolicy polskiej piosenki. Hołd śląskiej pieśni oddano też w 1967 r w Gogolinie, kiedy to w tym uroczym miasteczku postawiono pomnik Karolince i Karlikowi, bohaterom piosenki znanej na całym świecie, wszędzie tam, gdzie biją polskie serca.

Tego typu „pomniki”, honorujące polską pieśń to swoiste vota dziękczynne, za powrót Śląska do Macierzy, i że dziś na ziemi opolskiej można bez ograniczeń mówić i śpiewać po polsku. Powinny one stanąć w każdym miasteczku, i na każdej wsi ,w okolicach Opola, gdzie żyli i o Polskę w powstaniach walczyli Polacy.



Z całą mocą zaakcentować ogromną rolę piosenki w podtrzymywaniu polskości na Śląsku. Tu za czasów niemieckich w prawie każdej wsi w okolicy Opola i Strzelec Opolskich działały polskie chóry i polskie teatrzyki. Dziesięcioro dzieci Juliusza Jacka z Dziergowic, polskiego działacza na ziemi kozielskiej, należało do chórów, a on sam opiekował się tymi chórami z ramienia Związku Polaków w Niemczech. Śląska pieśń ludowa potęgą była tu i basta. Już w XIX w. zauważył to niemiecki lekarz, z zamiłowania etnograf, Juliusz Roger, który zebrał pośród ludu śląskiego 546 polskich pieśni i opublikował ten zbiór w 1863r, we Wrocławiu, pn. „Pieśni ludu polskiego na Śląsku.”

Cel nadrzędny tej imprezy to integracja wykonawców polonijnych, działających w ogromnym rozproszeniu. Jest on realizowany jeszcze długo po festiwalu, dzięki portalom społecznościowym, które rozgrzane są do czerwoności festiwalową radością, przyjaźnią i festiwalowymi wspomnieniami. Interesujące jest to, że ta polonijna brać, która zjeżdża ochoczo do Opola, nastawiona jest nie na rywalizację, lecz raczej na wymianę doświadczeń i przeżycie festiwalowej przygody w Ojczyźnie przodków.

Pisząc o polonijnym festiwalu w Opolu warto zwrócić uwagę na popularyzatorskie i edukacyjne aspekty tego artystycznego przedsięwzięcia. Młodzi polonusi, wychowani poza krajem, często nie znają piosenek będących kanwą naszego dziedzictwa muzyczno-wokalnego. Bywa, że młodzi polonijni wykonawcy nie znają też kultowych polskich piosenek, w tym bogatego repertuaru pieśni patriotycznych. Opolski festiwal polonijny stwarza mechanizmy sprzyjające ich poznawaniu.

Festiwal polonijny w Opolu spełnia oczekiwania wszystkich stron. Polonusi mają imprezę, gdzie mogą się zaprezentować artystycznie i zintegrować z wykonawcami z różnych krajów, zaś publiczność opolska ma okazję bliżej poznać ich dorobek artystyczny oraz problemy współczesnej Polonii. Ten festiwal to jedna z najtańszych form promocji naszego regionu w świecie. Pamiętajmy, to właśnie na ten festiwal przyjeżdżają wykonawcy z różnych zakątków Europy, Stanów Zjednoczonych , Kanady i Australii.

Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki organizowany przez Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” od 2017r. z przerwą na pandemię w roku 2020, okazał się prawdziwym "strzałem w dziesiątkę", imprezą pożądaną i wciąż oczekiwaną przez polonijną brać artystyczną.


Halina Nabrdalik
dziennikarz Radia Opole,
pomysłodawczyni i główny organizator
Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu



WARTOŚĆ CAŁKOWITA PROJEKTU 166 000,00 PLN
KWOTA DOTACJI 150 000,00 PLN
BENEFICJENCI PROJEKTU Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu
MIEJSCE REALIZACJI ZADANIA Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu


ZADANIE REALIZOWANE Z BUDŻETU PAŃSTWA
PRZEZ STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" ZE ŚRODKÓW Z BUDŻETU PAŃSTWA
UDZIELONYCH PRZEZ MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH W RAMACH KONKURSU
„POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów