SWP
2023-06-04 Światowe spotkanie polskich lekarzy już za nami Polska

Rozległa tematyka wykładów i dyskusji oraz możliwość poznania kolegów po fachu z całego świata – to przede wszystkim doceniają uczestnicy kończącego się właśnie 4. Światowego Zjazdu Lekarzy Polskich i 11. Kongresu Polonii Medycznej. Od czwartku w Olsztynie - stolicy Warmii i Mazur gościło ponad 700 polskich lekarzy, którzy pracują na całym świecie.

Przez 4 dni lekarze kształcili się i dyskutowali podczas sesji naukowych, ale nie zabrakło także okazji do poznania Olsztyna i okolic. Był czas na koncerty, odbył się m.in. Festiwal Lekarskich Zespołów Rockowo-Bluesowych Esculap Rock a w Filharmonii uroczysta gala, podczas której zaproszeni goście usłyszeli m.in. fragmenty Suity symfonicznej Planety op. 32 Gustava Holsta w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii pod batutą prof. Piotra Sułkowskiego oraz chórów: Chór Dziewczęcy CANTABILE PSM I i II st. oraz Chór Żeński Chóru Kameralnego COLLEGIUM MUSICUM pod kierunkiem Agaty i Janusza Wilińskich.

Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Kongresu, prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie Anna Lella podkreśla, że wydarzenie było dużym wyzwaniem logistycznym.Przygotowania trwały prawie 2 lata. Staraliśmy się pokazać Olsztyn i Warmię z jak najlepszej strony. Szczęśliwie wpisuje się w to rok kopernikański, w obchody jubileuszu urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika. To dla nas dodatkowe przesłanie i misja, żeby poszła informacja w świat, że Kopernik całe swoje dorosłe życie zawodowe spędził na Warmii. W trakcie swojego życia był bardziej rozpoznawany jako lekarz.

To wyjątkowo owocne spotkanie – podkreśla jeden z wykładowców i uczestników spotkania prof. Zbigniew Wszołek, na co dzień pracujący na Florydzie. Jest to doskonała platforma, aby spotkać kolegów z całego świata. Prowadziłem sesję odnośnie, jak publikować skutecznie artykuły naukowe, ale czego się tu nauczyłem, z czego można skorzystać. Dla mnie najważniejsze są kontakty z ludźmi z całego świata i Polski. Jak lekarze polscy praktykują, jak działają w innych systemach.

Zdaniem Prezesa Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Dariusza Piotra Bonisławskiego "był bardzo aktywny, odbyły się ciekawe i różnorodne tematycznie sesje naukowe oraz wyjątkowa sesja historyczna 550 lat od urodzenia Mikołaja Kopernika Geniusza Renesansu. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” jest współorganizatorem tego wydarzenia, a nasi goście ze Wschodu wzięli udział w spotkaniu dzięki dofinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polska i Polacy za granicą 2023”.


PROJEKT FINANSOWANY ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów