SWP
2021-01-08 XII edycja Konkursu „Być Polakiem” Polska

Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,

już po raz dwunasty zapraszamy do udziału w konkursie „Być Polakiem”. Obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości nie ma przyszłości.

Pandemia zamyka nas w domach i skazuje na odosobnienie. Ten stan ma także zalety. Więcej przebywamy razem. W wolnych chwilach możemy więc porozmawiać o sprawach zwykle odkładanych na później. To dobry czas, by w gronie rodziny podyskutować, co to takiego jest tożsamość człowieka ? Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją budować lub wzmacniać ?

Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje. Tysiące nadesłanych prac i dziesiątki opinii młodzieży przekonują, że przygotowanie pracy konkursowej to spotkanie z historią żywą, pozwalającą lepiej poznać i zrozumieć Polskę a w efekcie bardziej ją pokochać.

Zapraszamy więc dzieci, młodzież i nauczycieli żyjących poza granicami Polski w tę podróż w czasie i w przestrzeni. Wspomnienia rodzinne, przyzwyczajenia Polaków i ich zachowania, pojmowanie polskości w wymiarze społecznym i narodowym, problemy gramatyki polskiej to obszary tematyczne tegorocznej edycji Konkursu.KALENDARIUM XII EDYCJI KONKURSU „BYĆ POLAKIEM” – 2021 r.


24.10.2020 Inauguracja XII edycji Konkursu w Instytucie Polskim w Sofii.
18.04.2021 Termin nadsyłania prac konkursowych.
14.05.2021 -16.05.2021 Obrady Jury Konkursu w Warszawie.
15.06.2021 Ogłoszenie wyników XII edycji Konkursu (na Facebooku i stronie Konkursu: www.bycpolakiem.pl)
wraz z informacją, czy ze względu na sytuację epidemiologiczną możliwa będzie wycieczka Laureatów i Wyróżnionych po Polsce. Jeśli tak, zapraszamy 27.07.2021 do Warszawy. Jeśli nie – zapraszamy 01.08.2021 r.
01.08.2021 Udział Laureatów i Wyróżnionych w obchodach 77 rocznic Powstania Warszawskiego.
02.08.2021 Krótka wycieczka w okolicach Warszawy
03.08.2021 godz. 14.00 Gala XII edycji Konkursu, Zamek Królewski w Warszawie, Pl. Zamkowy 4.
04.08.2021 Wyjazdy Laureatów i Wyróżnionych z Warszawy

Zapraszamy! WIĘCEJ INFORMACJI NA WWW.BYCPOLAKIEM.PLDO POBRANIA

Regulamin -   plik MSWord

Regulamin - moduł B -   plik MSWord

Tematy - moduł A -   plik MSWord

Tematy - moduł B -   plik MSWord

Konspekt - moduł B -   plik MSWord

Zgłoszenie - moduł B -   plik MSWord
Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów