SWP

STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA"

2015-05-27 Wystawa „Oblicza Polonii. Portety Polaków we Włoszech” została pokazana w Sejmie RP Włochy

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, w holu głównym Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej zaprezentowana została wystawa "Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech".

Zwiedzający mogli poznać historię 14 bohaterów, którzy pochodzą z różnych miejsc Włoch i należą do odmiennych środowisk, a przez to pokazują możliwie szeroki obraz Polonii we Włoszech.

30 kwietnia br. w Sejmie zainaugurowano wystawę "Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech i Bułgarii". Inicjatywa została zorganizowana przez Wiceprzewodniczącą Komisji Łączności z Polakami za Granicą, panią Poseł Joannę Fabisiak, a patronat nad nią objął Marszałek Sejmu RP Radosław Sikorski.

Wystawa składała się z dwóch, niezależnie przygotowanych ekspozycji: "Oblicza Polonii Portrety Polaków we Włoszech", którą zrealizował KG RP w Mediolanie wspólnie z WK Ambasady RP w Rzymie oraz "Polacy w i dla niepodległej Bułgarii", przygotowanej przez Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego.

Wystawa "Oblicza Polonii. Portrety Polaków we Włoszech" to artystyczne zdjęcia, których autorką jest włoska fotograf Francesca Leonardi, a także niezwykłe historie pokazanych na nich bohaterów, które składają się na barwną opowieść o polskiej emigracji we Włoszech. Można na niej poznać m.in. prof. Ryszarda Demela – jedynego obcokrajowca, który otrzymał tytuł honorowego obywatela Padwy czy Ewę Błasik - Sekretarza Generalnego włoskiego Związku Zawodowego CISL .

Podczas otwarcia wystawy Pani Poseł Joanna Fabisiak odczytała list Marszałka Sejmu RP, Radosława Sikorskiego, ponadto głos zabrali m.in. Wicemarszałek Sejmu RP Pani Wanda Nowicka, Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ Pan Jacek Junosza-Kisielewski oraz Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Pan Longin Komołowski. Obecni byli również: Andrea Luca Lepore, Pierwszy Radca Ambasady Włoch w Polsce, Anna Sochańska, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Europejskiej MSZ, Leszek Hensel, b. Ambasador RP w Bułgarii oraz J.E. Vassiliy’a Christov’a Takev’a , Ambasadora Bułgarii w Polsce.

Prezes Związku Polaków we Włoszech Pani Urszula Stefańska Andreini odczytała list Pana Jerzego Adamczyka Konsula Generalnego RP w Mediolanie i Pani Agaty Ibek, Kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, skierowany do uczestników inauguracji wystawy, w którym autorzy napisali: "Dzień Polonii został ustanowiony w uznaniu wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach. W losach naszych bohaterów znajdą Państwo wszystkie te elementy. Opowiadamy o żołnierzach 2. Korpusu Polskiego, którzy podczas II wojny światowej walczyli za wolność Włoch i Polski, o osobach, które wspierały Solidarność, o młodych ludziach, dla których bardzo ważne jest, by ich dzieci chodziły do polskich szkół i by nie zapomniały kim są. Ale na naszej wystawie pokazujemy też coś jeszcze - młodszych bohaterów, którzy przekonują, że również na emigracji można robić niezwykłe rzeczy, osiągać sukcesy lub po prostu radzić sobie i prowadzić dobre życie. Opowiadamy o wspaniałych artystach, designerach, przedsiębiorcach, naukowcach. Wszyscy oni wnosili i wnoszą duży wkład w różne sfery życia swoich "drugich ojczyzn". Ale wszyscy wplatają w te życie cząstki polskości".

Elektroniczną wersję można zobaczyć TUTAJ

Źródło: Konsulat Generalny RP w MediolanieSWP SWP
STOWARZYSZENIE "WSPÓLNOTA POLSKA" - SYGNATARIUSZ KAMPANII SPOŁECZNEJ "JEST NAS 60 MILIONÓW"