Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego 2022


sierpień 2022 LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W TORUNIU Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Przyjechali do Torunia z Ukrainy, Litwy i Stanów Zjednoczonych. Na uniwersytecie Mikołaja Kopernika będą doskonalić język polski. W muzeach, galeriach, kościołach będą spotykać się z historią i kulturą Polski – ojczyzny ich pradziadów, dziadków, rodziców.

Mówią – chcemy poznawać piękno i historię naszej drugiej Ojczyzny, chcemy lepiej i więcej rozmawiać po polsku. Spacer po Starówce zakończyło pierwsze (na lodach) spotkanie integracyjne, pełne serdecznych, ciepłych rozmów.

Kolejne dni to już praca - zajęcia językowe w salach uniwersyteckich i spotkania z ekspertami, na przykład w Ratuszu Staromiejskim popołudniowy wykład historyka sztuki - temat to sztuka polska i europejska. Są też chwile relaksu jak zwiedzanie gdańskiej starówki, spacer nad brzegiem Bałtyku. Po pobycie w Polsce tajemnice toruńskiego gotyku, zakamarki Zamku Krzyżackiego wraz z jego podziemiami, fortyfikacje obronne, liczne kościoły, ale też meandry Wisły nie będą miały już żadnych tajemnic.

Nie obyło się bez spotkań oficjalnych. Kujawsko- Pomorski Urząd Marszałkowski przyjął naszych uczestników w pięknej Sali Sejmiku, rozmową o charakterze województwa, strukturze administracyjnej, miejscach wartych odwiedzenia. Dyskusję umilały słynne toruńskie pierniki.

Pobyt w Toruniu to okazja do szukania historycznych śladów naszego wielkiego rodaka, Mikołaja Kopernika. Uczestnicy Letniej Akademii odwiedzili dom, w którym urodził się astronom. Zainteresowanie wzbudziła nowoczesna formuła wystawy w zestawieniu ze starymi murami sal. Jak zapewniają nasi Goście "O Koperniku wiedzą już wszystko!"

ZAPRASZAMY NA FOTORELACJĘ




LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO

LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO

Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego. W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.








Dofinansowano ze środków Budżetu Państwa
Kancelarii Prezesa Rady Ministrów









Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów