Po raz pierwszy w Olsztynie odbywa się Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. Ojczystego języka uczą się w niej przedstawiciele Polonii z Białorusi, Ukrainy czy Brazylii.
Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim języka swoich przodków uczą się dorośli, którzy mają polskie korzenie.
Trzydziestu uczestników z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Brazylii przez dwa tygodnie będzie uczyć się też najnowszej historii, kultury i literatury polskiej.
Po uroczystej inauguracji Akademii odbyło się ognisko integracyjne. Uczestnicy mieli już możliwość zwiedzić Olsztyn, skansen w Olsztynku oraz pojechać na wycieczkę do Torunia.
Przedstawiamy relację fotograficzną z Olsztyna. Zdjęcia z: inauguracji Akademii, ogniska integracyjnego, zwiedzania Olsztyna, skansenu w Olsztynku oraz wycieczki do Torunia.
Kolejnym puntem programu Akademii był udział w panelu dyskusyjnym z zaproszonymi gośćmi z Civitas Christiana – „Polska – kraj Wschodu czy Zachodu”. Odbyło się również spotkanie w Akademii Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Członkowie ATW to skarbnica wiedzy o Olsztynie i okolicach, Seniorzy od lat działają prężnie w w dziedzinie kultury i oświaty.
Podczas wizyty w Radiu Olsztyn uczestnicy mogli sprawdzić jak powstaje radio „od kuchni” oraz zobaczyć jak wygląda praca studia emisyjnego, redakcji dzienników, czy studia koncertowego. Zwiedzili dział techniczny oraz salę nagraniową, w której swoje płyty nagrywali, m. in. Edyta Górniak, Krzysztof Krawczyk czy zespół Enej.
Zdjęcia ze: spotkania w ATW w Olsztynie, wizyty w Radiu Olsztyn oraz panelu dyskusyjnego – „Polska – kraj Wschodu czy Zachodu”.
Zdjęcia z wycieczki integracyjnej
Zdjęcia z warsztatów teatralnych
Zdjęcia z zakończenia Letniej Akademii
Projekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.
Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.
W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.