Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego 2018


lipiec/sierpień 2018 Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego w Olsztynie Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"

Po raz pierwszy w Olsztynie odbywa się Letnia Akademia Kultury i Języka Polskiego. Ojczystego języka uczą się w niej przedstawiciele Polonii z Białorusi, Ukrainy czy Brazylii.

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim języka swoich przodków uczą się dorośli, którzy mają polskie korzenie.

Trzydziestu uczestników z Ukrainy, Białorusi, Rosji i Brazylii przez dwa tygodnie będzie uczyć się też najnowszej historii, kultury i literatury polskiej.

Po uroczystej inauguracji Akademii odbyło się ognisko integracyjne. Uczestnicy mieli już możliwość zwiedzić Olsztyn, skansen w Olsztynku oraz pojechać na wycieczkę do Torunia.


Przedstawiamy relację fotograficzną z Olsztyna. Zdjęcia z: inauguracji Akademii, ogniska integracyjnego, zwiedzania Olsztyna, skansenu w Olsztynku oraz wycieczki do Torunia.
Kolejnym puntem programu Akademii był udział w panelu dyskusyjnym z zaproszonymi gośćmi z Civitas Christiana – „Polska – kraj Wschodu czy Zachodu”. Odbyło się również spotkanie w Akademii Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Członkowie ATW to skarbnica wiedzy o Olsztynie i okolicach, Seniorzy od lat działają prężnie w w dziedzinie kultury i oświaty.

Podczas wizyty w Radiu Olsztyn uczestnicy mogli sprawdzić jak powstaje radio „od kuchni” oraz zobaczyć jak wygląda praca studia emisyjnego, redakcji dzienników, czy studia koncertowego. Zwiedzili dział techniczny oraz salę nagraniową, w której swoje płyty nagrywali, m. in. Edyta Górniak, Krzysztof Krawczyk czy zespół Enej.


Zdjęcia ze: spotkania w ATW w Olsztynie, wizyty w Radiu Olsztyn oraz panelu dyskusyjnego – „Polska – kraj Wschodu czy Zachodu”.Zdjęcia z wycieczki integracyjnejZdjęcia z warsztatów teatralnychZdjęcia z zakończenia Letniej AkademiiProjekt współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
nad Polonią i Polakami za granicą.


LETNIA AKADEMIA KULTURY I JĘZYKA POLSKIEGO W PORTALU WSPÓLNOTY POLSKIEJ


Formuła Letniej Akademii adresowana jest do osób dorosłych pochodzenia polskiego.


W ramach pobytu w Polsce uczestnicy wezmą udział w lektoratach z języka polskiego prowadzonych przez doświadczonych specjalistów oraz warsztatach i wykładach o tematyce historyczno-kulturowej prowadzonych przez pracowników naukowych. Odbędą się spotkania plenerowe, wizyty studyjne, panele dyskusyjne oraz wycieczki integracyjne, które umożliwią uczestnikom pełniejsze uczestnictwo w bogactwach dziedzictwa i kultury narodowej Polski.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów