Polacy w walce o wolność

Polska Siła Zbrojna 1917-1918

Po powołaniu Polskiej Siły Zbrojnej (PSZ) zostali do niej przydzieleni jako doradcy w dziedzinie wyszkolenia oficerowie i podoficerowie niemieccy oraz oficerowie austriaccy. Na czele tej formacji stanął gen. płk. Hans von Beseler, niemiecki generał-gubernator warszawski. Obliczał on, że Polacy mogli wystawić armię liczącą blisko 1 500 000 żołnierzy.
Wobec tego, że Niemcom chodziło o pozorowanie tworzenia polskiej władzy politycznej, a faktycznie o jak najszybsze skierowanie polskich oddziałów na front, doszło do konfliktu Piłsudskiego z gen. von Beselerem. Polacy oczekiwali proklamowania niepodległego państwa, utworzenia niezależnego rządu i własnego dowództwa wojsk polskich. Niespełnienie tych postulatów doprowadziło do tzw. kryzysu przysięgowego.

W lipcu 1917 r. poddani rosyjscy służący w PSZ mieli złożyć przysięgę na wierność Królestwu Polskiemu i przyszłemu królowi oraz na braterstwo broni wojsku niemieckiemu i austro-węgierskiemu. Piłsudski nakazał żołnierzom nie składania tej przysięgi. Było to otwarte zerwanie z Niemcami i koncepcją marionetkowego państwa polskiego podporządkowanego mocarstwom centralnym. 22 lipca Piłsudski oraz jego najbliższy współpracownik płk Kazimierz Sosnkowski zostali aresztowani i wywiezieni w głąb Niemiec.

I i III Brygady, w większości posłuszne wezwaniu Piłsudskiego do odmówienia przysięgi, zostały rozwiązane. Żołnierze (poddani rosyjscy) zostali osadzeni w obozach internowanych w Beniaminowie (oficerowie) oraz w Szczypiornie, a potem w Łomży (szeregowi). Poddani austriaccy we wrześniu 1917 r. zostali wcieleni do armii austriackiej i w większości przerzuceni na front włoski.



Grupa żołnierzy Polskiej Siły Zbrojnej
na ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie

Ci żołnierze, którzy przysięgę złożyli, pozostali w szeregach PSZ. Było ich jednak niewielu. Jesienią tego roku PSZ liczyła zaledwie 139 oficerów i około 2600 szeregowych. Werbunek, prowadzony przez Krajowy Inspektorat Zaciągu, nie dał zadawalających rezultatów. Dopiero wiosną 1918 r. do szeregów dołączyła część byłych legionistów, zwolnionych z obozów w Beniaminowie i Łomży.

Początkowo PSZ składała się z kursów wyszkolenia piechoty, kawalerii, artylerii, taborów, szkoły podchorążych oraz dwóch baonów rekrutów. Z dniem 1 maja 1918 r. przeformowano je w dwupółkową brygadę piechoty, szwadron kawalerii, baterię artylerii, kompanię saperów i szwadron taborów. Utworzono również szkołę mierniczą.

We wrześniu tego roku państwa centralne powołały Radę Regencyjną, która praktycznie posiadała uprawnienia w dziedzinie oświaty i sądownictwa. Jednak wobec zbliżającej się klęski państw centralnych w wojnie podjęła działania zmierzające do przejęcia faktycznej władzy na ziemiach polskich.

7 października Rada Regencyjna proklamowała niepodległość państwa, obejmującego wszystkie ziemie polskie z dostępem do morza, z polityczną i gospodarczą wolnością, tudzież terytorialną nienaruszalnością.

12 października PSZ złożyła przysięgę na wierność Radzie Regencyjnej, a gen. von Beseler ustąpił ze stanowiska jej dowódcy. Wkrótce w jego ślady poszli instruktorzy niemieccy i austriaccy.

28 października sformowano dywizję piechoty (3 pułki), powstały też zawiązki pułków kawalerii i artylerii oraz baonu saperów. Zwierzchnik PSZ gen. dyw. Tadeusz Rozwadowski rozpoczął organizację Sztabu Generalnego i Ministerstwa Spraw Wojskowych.

W połowie października PSZ liczyła niespełna 5000 żołnierzy, jednak słabo uzbrojonych (dysponowano m.in. 6 działami oraz 13 karabinami maszynowymi) i posiadających minimalną ilość amunicji (953 naboje do karabinów i 45 granatów ręcznych).

31 października m.in. w Lublinie, zaś od 10 listopada w Warszawie i na prowincji żołnierze PSZ, wspólnie z członkami POW, uczestniczyli w rozbrajaniu Austriaków i Niemców.

Po zwolnieniu Piłsudskiego z Niemiec i jego przybyciu do Warszawy, 11 listopada Rada Regencyjna formalnie przekazała mu władzę wojskową, zaś 14 listopada - polityczną.




Tadeusz Rozwadowski

Tadeusz Rozwadowski (1866-1928)

Austriacki gen. dyw., podczas I wojny światowej dowodzi ł dywizją. Organizator polskiego Sztabu Generalnego i jego pierwszy zwierzchnik.

W latach 1918-1919 dowodził Armią "Wschód" w czasie walk z Ukraińcami. Następnie szef Polskiej Misji Wojskowej przy Naczelnym Dowództwie Aliantów. Latem 1920 r. został szefem Sztabu Generalnego WP i członkiem Rady Obrony Państwa. Po wojnie Generalny Inspektor Kawalerii, od 1927 r. w stanie spoczynku.

Zmarł 18 X 1928 r. w Warszawie. Odznaczony orderem Virtuti Militari 2 i 5 kl., francuską Legią Honorową 3 kl.




Rada Regencyjna

Rada Regencyjna

Powołana 12 IX 1917 r. Była najwyższą polską władzą wykonawczą do czasu powołania na tron króla. W rzeczywistości do października 1918 r. posiadała faktyczną władzę nad polskim sądownictwem i oświatą. Z jej rozkazu podjęto prace nad tworzeniem wojskowych władz zwierzchnich: Sztabu Generalnego iMinisterstwa Spraw Wojskowych.

Skład Rady Regencyjnej:
abp ks Aleksander Kakowski,
ks. Zdzisław Lubomirski,
Józef Ostrowski

11 listopada 1918 r. przekazała władzę nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu, zaś 14 listopada pełnię władzy cywilnej.







Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów