Za nami już trzy wydarzenia organizowane w ramach projektu „Dni Kultury Polskiej w POSK Londyn” finansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w konkursie „Polonia i Polacy za granicą 2024 – wydarzenia i inicjatywy polonijne” za pośrednictwem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”..
Największe polskie centrum poza krajem gościło już Annę Seniuk, Jerzego Bralczyka, Michała Ogórka i Grzegorza Halamę.
27 października Anna Seniuk, ceniona i uwielbiana przez publiczność aktorka, zabrała widzów w poetycką podróż, prowadząc ich z właściwą sobie inteligencją, dowcipem i wdziękiem. Wybrzmiały wiersze uznanych polskich poetów Zbigniewa Herberta, Ludmiły Marjańskiej, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej, Anny Świrszczyńskiej, ks. Jana Twardowskiego, które dopełnione zostały wspomnieniami i refleksjami aktorki.
2 listopada prof. Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek i Anna Seniuk zaprosili widzów na niepospolity pokaz zrekonstruowanej wersji filmu „Pan Tadeusz” (reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928) – superprodukcji, pierwszej ekranizacji epopei narodowego wieszcza. Prof. Jerzy Bralczyk i red. Michał Ogórek z właściwą sobie elokwencją i humorem dokonali „na żywo” wielkiej improwizacji: mickiewiczowskie dzieło skomentowali (satyrycznie, historycznie, językowo), spointowali i uzupełnili. Widzowie usłyszeli także fragmenty „Pana Tadeusza” w mistrzowskim wykonaniu Anny Seniuk.
3 listopada Grzegorz Halama, ikona polskiego kabaretu i stand-upu, zaprosił widzów na swój jedyny w swoim rodzaju występ w Londynie. Już od 30 lat na scenie, Halama serwuje humor, który bawi pokolenia – od kultowych postaci po zupełnie nowe skecze i stand-upowe perełki. W jego programie znajdują się zarówno klasyki, które podbiły serca fanów, jak i zupełnie „świeże” żarty. Grzegorz Halama to mistrz absurdalnego dowcipu i błyskotliwych obserwacji codzienności.
12.11.2024,
Wojciech Wysocki, „Życiorys. Monodram poetycki na podstawie tekstów Zbigniewa Herberta”
14.11.2024,
Krzysztof Ścierański Quartet, „Polski Jazz Dobry Jest”
19.11.2024,
Marcin Januszkiewicz z zespołem, „Osiecka po męsku”
Wstęp na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach projektu jest wolny.
PROJEKT FINANSOWANY PRZEZ
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
W KONKURSIE „POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2024 –
WYDARZENIA I INICJATYWY POLONIJNE”