Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” z radością informuje o realizacji zadania publicznego pn. "Lato z Polską 2024- turnus letni w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Toruniu" w ramach konkursu: "Wsparcie dla dzieci i młodzieży polonijnej i polskiej za granicą" ogłoszonym przez: Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego - Departament Przedsięwzięć i Stypendiów.
Realizując "Lato z Polską 2024" w Kujawsko-Pomorskim Oddziale Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" w Toruniu, naszym celem jest wzmacnianie narodowej solidarności i odpowiedzialności za młode pokolenie Rodaków żyjących za granicą. To moralny i patriotyczny obowiązek, który realizujemy, integrując dzieci z rówieśnikami z Polski, co sprzyja nauce języka, nawiązywaniu więzi pokoleniowych i poznawaniu współczesnej Polski. Od 2009 roku, programy "Lato z Polską" umożliwiły tysiącom młodych Polaków z całego świata odkrywanie dziedzictwa ich przodków, w tym zabytków, kultury i obyczajów, a także integrację z polskimi rówieśnikami.
W tym roku, turnusy organizowane w ramach "Lata z Polską" w Kujawsko-Pomorskim Oddziale skupią się na doskonaleniu języka polskiego, rozwijaniu zainteresowań oraz pogłębianiu wiedzy o Polsce. Program obejmuje lekcje języka polskiego, warsztaty kulturowe, zajęcia sportowe i liczne wycieczki krajoznawcze. Każdy turnus jest dostosowany do potrzeb uczestników, a udział w programie jest często nagrodą za postępy w nauce języka polskiego.
Turnus I przeznaczony dla uczniów Gimnazjum im. Śniadeckich w Solecznikach (Litwa), będzie obejmował wycieczki do Torunia, Chełmna i Gdańska, zajęcia sportowe, spotkania z językiem polskim, oraz quiz i ognisko podsumowujące.
Turnus II dla uczniów Gimnazjum w Jaszunach (Litwa) skupi się na zwiedzaniu historycznych miejsc Kujaw i Pomorza, w tym Torunia, Chełmna, Golubia-Dobrzynia, Szafarni, Bydgoszczy, Żnina i Biskupina. Turnus zakończy się spotkaniem z Zarządem Kujawsko-Pomorskiego Oddziału i pożegnalnym ogniskiem.
Celem tych działań jest doskonalenie języka polskiego, zainteresowanie historią i kulturą Polski oraz wzrost kompetencji językowych uczestników.
ZADANIE PUBLICZNE DOFINANSOWANE PRZEZ
INSTYTUT ROZWOJU JĘZYKA POLSKIEGO IM. ŚWIĘTEGO MAKSYMILIANA MARII KOLBEGO
ZE ŚRODKÓW MINISTRA EDUKACJI I NAUKI
W RAMACH KONKURSU "WSPARCIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY POLONIJNEJ I POLSKIEJ ZA GRANICĄ"
Kwota dofinansowania:: | 104 019,00 PLN |
Całkowita wartość projektu: | 117 019,00 PLN |
Data podpisania umowy: | Umowa nr 100/K2/2024 z dnia 2024-08-07 |