SWP
2024-02-27 VII edycja Polonijnego Biegu Niepodległości 1918 w Melbourne Australia

W niedzielę 25 lutego br. na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Albion odbyło się 54. Święto Sportowe. Oprócz wielu konkurencji lekkoatletycznych i turniejów piłki nożnej, bilarda oraz tenisa stołowego przeprowadzony został Polonijny Bieg Niepodległości.

Był to pierwszy Bieg w 2024 roku rozpoczynający VII edycję tegorocznego wydarzenia na świecie. Inicjatorami Polonijnego Biegu Niepodległości, mającego swoją tradycję od 2018 roku, gdy Polska obchodziła stulecie odzyskania niepodległości, są Polski Komitet Olimpijski i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.Bieg jest słowem umownym. Można przejść trasę 1918 metrów spacerem. Liczy się wspólne uczestnictwo w tym wielopokoleniowym wydarzeniu, które wzmacnia poczucie wspólnoty i jedności, i jest jednocześnie wyrazem więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorami Biegu w Melbourne byli Rada Naczelna Polonii Australijskiej (RNPA), Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii oraz Klub Sportowy w Albion. Przed startem wszyscy uczestnicy odśpiewali polski hymn narodowy, a po zakończeniu odbyła się ceremonia wręczenia medali uczestnikom.W kategorii kobiet pierwsze trzy miejsca zajęły:
Grażyna Sobania (złoto), Aniela Rawdanowicz (srebro) i Klara Rawdanowicz (brąz).

W kategorii mężczyzn na podium stanęli
Harry Sherwood (złoto), Marek Holona (srebro) i Albert Rawdanowicz (brąz).Pragnę nadmienić, że Sejm RP ogłosił rok 2024 Rokiem Polskich Olimpijczyków w uznaniu zasług i wyjątkowego znaczenia występów polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w 100-lecie zdobycia pierwszego medalu olimpijskiego. Miało to miejsce na VIII Igrzyskach w Paryżu 7 lipca 1924 roku. Tego dnia najpierw medal srebrny zdobyła drużyna kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk, a potem brąz wywalczył jeździec Adam Królikiewicz w konkursie skoków. Natomiast pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski zdobyła cztery lata później Halina Konopacka w rzucie dyskiem w 1928 roku.

Tegorocznym Biegiem pod hasłem „Biegnijmy razem ku chwale Niepodległej” Polonia australijska rozpoczęła obchody Roku Polskich Olimpijczyków.


Małgorzata Kwiatkowska

Zdjęcia: Andrzej Kowalski, Bożena Iwanowska, Beata Rawdanowicz., B.PlatekProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów