SWP
2023-12-09 To już dzisiaj! - Koncert Galowy "Kresy" 2023. Polska

To już dzisiaj! - Koncert Galowy "Kresy" 2023. Jak co roku, niezmiennie, już od 32 lat zapraszamy na Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy”. Tym razem polską poezję recytować będą uczestnicy z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Rumunii, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji. Tym razem polską poezję recytować będą uczestnicy z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Rumunii, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji.

Koncert Galowy 9 XII 2023 o godz. 17:00
odbędzie się w w Białostockim Teatrze Lalek.
Wstęp wolny!

O godzinie 17.00 rusza również streaming Gali na kresowym Facebooku Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” oraz w portalu Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polonijna Agencja Informacyjna.
Konkurs „Kresy”

Konkurs „Kresy” to jedyne na świecie przedsięwzięcie, które od 1991 roku promuje polską poezję wśród Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorem Konkursu jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku. „Kresy” to w środowiskach polskich wyjątkowe święto polskiego języka i kultury, okazja do spotkania i dyskusji. Nieustającą, choć nie jedyną, inspiracją w naszym Konkursie jest poezja Adama Mickiewicza. Wersy z „Pana Tadeusza” czy „Dziadów” co roku recytatorzy odkrywają na nowo.

Wśród laureatów Konkursu są tacy uznani aktorzy, jak: Agata Meilute z Litwy (Popiełuszko. Wolność jest w nas, Mała Moskwa, Samotność w sieci), Jan Drawnel z Litwy (Boża podszewka, Ratownicy, Oda do radości) czy Teresa Branna z Czech (Mistrz, Na dobre i na złe, Na Wspólnej). Wielu uczestników Konkursu wybiera studia w Polsce, często na kierunkach artystycznych.

Dla kogo „Kresy”?

Dla kogo „Kresy”? Konkurs jest dla tych, którzy lubią poezję: czytać, pisać, recytować. Bez względu na wiek, zajęcie, płeć, czy inne cechy. Liczą się znajomość i zamiłowanie do polskiego języka. Dla właśnie takich entuzjastów poezji odbywają się eliminacje Konkursu w 15 krajach. Jesienią Jury za granicą ocenia recytujących w 3 kategoriach wiekowych. Eliminacje poza Polską odbywają się w szkołach i domach polskich, ośrodkach kultury, a także w ambasadach i konsulatach RP. Laureaci w wieku powyżej 16 lat prócz nagród otrzymują szansę udziału w Finale Konkursu w Polsce.
Przez 20 lat Kresy odbyły się już w takich krajach, jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Gruzja, Serbia, Grecja i Czechy.

Liczy się dla nas każdy uczestnik – za granicami Polski wzięło już udział 40.413 osób. Możemy więc śmiało stwierdzić, że na całym świecie jest już ponad 40 tysięcy osób, które mogą wyrecytować z pamięci 2 polskie wiersze. Ta swoista ekspansja polskiej poezji na świat przejawia się również w angażowaniu kolejnych krajów do Konkursu „Kresy”.

Finałowe spotkania „Kresów”

Finałowe spotkania „Kresów” adresujemy do zwycięzców eliminacji zagranicznych (wiek: 16+), którzy na tydzień przyjeżdżają do Białegostoku. Grudniowy tydzień w naszym mieście recytatorom wypełniają: Konkurs, warsztaty, Koncert Galowy i ciekawe wydarzenia towarzyszące. Konkurs realizowany jest na scenie Teatru Szkolnego Akademii Teatralnej w Białymstoku, tu rozstrzygają się losy recytatorów. Ich występy zostają bowiem ocenione przez jury, jednak werdykt jest odczytany dopiero podczas Koncertu Galowego.

Kresowe Warsztaty

Warsztaty to ciężka, ale i satysfakcjonująca praca nad własnym tekstem, jego interpretacją. Nad intonacją głosu, dykcją uczestników czuwają wykwalifikowani instruktorzy – wykładowcy Akademii Teatralnej w Białymstoku, reżyserzy i aktorzy białostockich i warszawskich teatrów (BTL, Teatr Dramatyczny im. Al. Węgierki w Białymstoku, Teatr Konsekwentny w Warszawie)

Koncert Galowy

Koncert Galowy to duże wydarzenie artystyczne także dla mieszkańców Białegostoku, odbywa się on na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek i gromadzi na widowni władze Białegostoku i województwa, jurorów Konkursu, ludzi kultury, a także mieszkańców miasta, młodzież.
Przestrzeń pomiędzy tymi trzema pracochłonnymi punktami programu „Kresów” wypełniają wydarzenia dodatkowe. Najważniejsze z nich to Wieczór Gospodarzy (ciepłe powitanie recytatorów w mieście i ich integracja przez sztukę) i Kresowa Wigilia w Pałacyku Gościnnym (dzielenie się opłatkiem z władzami miasta, województwa, zaproszonymi gośćmi, śpiewanie kolęd i prezentacja tradycji z różnych krajów). Żywy kontakt z polska kulturą zapewniają uczestnikom pokazy spektakli i filmów, spotkania z artystami.


Organizator:
Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

Partnerzy:
Białostocki Teatr Lalek,
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku,
Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku ZPO nr 2,
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej


Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku
Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Miasto Białystok.


Patronat medialny:
Polonijna Agencja InformacyjnaZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023


Kwota dotacji w 2024 r.: 135 000,00 PLN


WIADOMOŚĆ WYŚWIETLONO:  4320 RAZYProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów