To już dzisiaj! - Koncert Galowy "Kresy" 2023. Jak co roku, niezmiennie, już od 32 lat zapraszamy na Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy”. Tym razem polską poezję recytować będą uczestnicy z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Rumunii, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji. Tym razem polską poezję recytować będą uczestnicy z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Czech, Rumunii, Mołdawii, Kazachstanu i Gruzji.
Koncert Galowy 9 XII 2023 o godz. 17:00
odbędzie się w w Białostockim Teatrze Lalek.
Wstęp wolny!
O godzinie 17.00 rusza również streaming Gali na kresowym Facebooku Konkurs Recytatorski im. A. Mickiewicza dla Polaków z Zagranicy „Kresy” oraz w portalu Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" i Polonijna Agencja Informacyjna.
Konkurs „Kresy” to jedyne na świecie przedsięwzięcie, które od 1991 roku promuje polską poezję wśród Polaków mieszkających poza krajem. Organizatorem Konkursu jest Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Białymstoku. „Kresy” to w środowiskach polskich wyjątkowe święto polskiego języka i kultury, okazja do spotkania i dyskusji. Nieustającą, choć nie jedyną, inspiracją w naszym Konkursie jest poezja Adama Mickiewicza. Wersy z „Pana Tadeusza” czy „Dziadów” co roku recytatorzy odkrywają na nowo.
Wśród laureatów Konkursu są tacy uznani aktorzy, jak: Agata Meilute z Litwy (Popiełuszko. Wolność jest w nas, Mała Moskwa, Samotność w sieci), Jan Drawnel z Litwy (Boża podszewka, Ratownicy, Oda do radości) czy Teresa Branna z Czech (Mistrz, Na dobre i na złe, Na Wspólnej). Wielu uczestników Konkursu wybiera studia w Polsce, często na kierunkach artystycznych.
Dla kogo „Kresy”? Konkurs jest dla tych, którzy lubią poezję: czytać, pisać, recytować. Bez względu na wiek, zajęcie, płeć, czy inne cechy. Liczą się znajomość i zamiłowanie do polskiego języka. Dla właśnie takich entuzjastów poezji odbywają się eliminacje Konkursu w 15 krajach. Jesienią Jury za granicą ocenia recytujących w 3 kategoriach wiekowych. Eliminacje poza Polską odbywają się w szkołach i domach polskich, ośrodkach kultury, a także w ambasadach i konsulatach RP. Laureaci w wieku powyżej 16 lat prócz nagród otrzymują szansę udziału w Finale Konkursu w Polsce.
Przez 20 lat Kresy odbyły się już w takich krajach, jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Białoruś, Ukraina, Rosja, Kazachstan, Uzbekistan, Rumunia, Bułgaria, Mołdawia, Gruzja, Serbia, Grecja i Czechy.
Liczy się dla nas każdy uczestnik – za granicami Polski wzięło już udział 40.413 osób. Możemy więc śmiało stwierdzić, że na całym świecie jest już ponad 40 tysięcy osób, które mogą wyrecytować z pamięci 2 polskie wiersze. Ta swoista ekspansja polskiej poezji na świat przejawia się również w angażowaniu kolejnych krajów do Konkursu „Kresy”.
Finałowe spotkania „Kresów” adresujemy do zwycięzców eliminacji zagranicznych (wiek: 16+), którzy na tydzień przyjeżdżają do Białegostoku. Grudniowy tydzień w naszym mieście recytatorom wypełniają: Konkurs, warsztaty, Koncert Galowy i ciekawe wydarzenia towarzyszące. Konkurs realizowany jest na scenie Teatru Szkolnego Akademii Teatralnej w Białymstoku, tu rozstrzygają się losy recytatorów. Ich występy zostają bowiem ocenione przez jury, jednak werdykt jest odczytany dopiero podczas Koncertu Galowego.
Warsztaty to ciężka, ale i satysfakcjonująca praca nad własnym tekstem, jego interpretacją. Nad intonacją głosu, dykcją uczestników czuwają wykwalifikowani instruktorzy – wykładowcy Akademii Teatralnej w Białymstoku, reżyserzy i aktorzy białostockich i warszawskich teatrów (BTL, Teatr Dramatyczny im. Al. Węgierki w Białymstoku, Teatr Konsekwentny w Warszawie)
Koncert Galowy to duże wydarzenie artystyczne także dla mieszkańców Białegostoku, odbywa się on na dużej scenie Białostockiego Teatru Lalek i gromadzi na widowni władze Białegostoku i województwa, jurorów Konkursu, ludzi kultury, a także mieszkańców miasta, młodzież.
Przestrzeń pomiędzy tymi trzema pracochłonnymi punktami programu „Kresów” wypełniają wydarzenia dodatkowe. Najważniejsze z nich to Wieczór Gospodarzy (ciepłe powitanie recytatorów w mieście i ich integracja przez sztukę) i Kresowa Wigilia w Pałacyku Gościnnym (dzielenie się opłatkiem z władzami miasta, województwa, zaproszonymi gośćmi, śpiewanie kolęd i prezentacja tradycji z różnych krajów). Żywy kontakt z polska kulturą zapewniają uczestnikom pokazy spektakli i filmów, spotkania z artystami.
Organizator:
Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
Partnerzy:
Białostocki Teatr Lalek,
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza Filia w Białymstoku,
Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku ZPO nr 2,
Centrum Wystawienniczo-Konferencyjne Archidiecezji Białostockiej
Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Białegostoku
Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Miasto Białystok.
Patronat medialny:
Polonijna Agencja Informacyjna
ZADANIE PUBLICZNE FINANSOWANE JEST ZE ŚRODKÓW
KANCELARII PREZESA RADY MINISTRÓW
W RAMACH KONKURSU POLONIA I POLACY ZA GRANICĄ 2023
Kwota dotacji w 2024 r.: | 135 000,00 PLN |