SWP
2023-11-15 250 Kazachstańczyków wystartowało w listopadowym Biegu Niepodległości Kazachstan

W Kazachstanie odbył się tradycyjny listopadowy Bieg Polonijny poświęcony Świętu Niepodległości Polski. Tradycyjnie zorganizowało go Stowarzyszenie „Polska Jedność” przy wsparciu Wydziału Konsularnego i Polonii Ambasady RP w Kazachstanie.

Wydarzenie sportowe poświęcone Świętu Niepodległości Polski już po raz piąty zgromadziło uczestników z całego kraju. Po raz pierwszy tzw. Bieg Niepodległości odbył się w 2018 roku w Warszawie, zapraszając do udziału Polonię z całego świata. Jego inicjatorami są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Polski Komitet Olimpijski.

W 2019 roku do akcji włączyli się mieszkańcy Astany - w stolicy Kazachstanu akcję wsparło Stowarzyszenie „Polska Jedność” i około 80 biegaczy na czele z Ambasadorem RP Selimem Chazbiewiczem. Rok później, w warunkach koronawirusa, zdecydowano się przenieść bieg do formatu wirtualnego, dzięki czemu mogli wziąć w nim udział mieszkańcy całego kraju.

Warto zauważyć, że w ciągu tych pięciu lat każdy rok różnił się od poprzedniego - albo pogodą (w 2019 roku musieliśmy biegać przez zaspy śnieżne), albo niezwykłymi osobowościami. Rok 2023 był rekordowy pod względem liczby uczestników: 250 osób stanęło na linii startu w Astanie, Ałmaty, Szymkiencie, Kokszetau, Kostanaju, Pawłodarze Pietropawłowsku, obwodzie akmolskim, karagandyjskim i północnokazachstańskim. Byli nawet biegacze, którzy obecnie są w Dosze i Montrealu, a także w polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Lublinie.

Kazachstańscy studenci uczący się w polskich placówkach oświatowych nie pozostali w tyle. Na przykład, po wyścigu Danil Dudewicz i Władysław Tabatczenkow, uczniowie Liceum św. Stanisława Kostki w Warszawie, złożyli kwiaty pod pomnikiem wybitnego polskiego męża stanu i przywódcy wojskowego Józefa Piłsudskiego.

Uroczyste otwarcie wydarzenia było transmitowane na żywo na Instagramie, dzięki czemu każdy mógł poczuć się częścią tego wspaniałego przedsięwzięcia. Transmisja prowadzona była z Astany, gdzie zgromadziło się wielu przedstawicieli Polonii. Po odegraniu „Mazurka Dąbrowskiego” do publiczności przemówili Rinat Dussumov, wiceprezes „Polskiej Jedności” i stały organizator Biegu, Krystian Furmanowicz, nauczyciel języka polskiego skierowany do stolicy Kazachstanu przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz Dmitrij Konowałow, kierownik Klubu sportowego „PJ Team” działającego przy „Polskiej Jedności”. W swoich przemówieniach gratulowali wszystkim z okazji Święta Niepodległości Polski, podkreślali znaczenie sportu i zachęcali wszystkich do prowadzenia zdrowego trybu życia.

1,918 metrów. Właśnie na tyle metrów zaproszono wszystkich chętnych. Dystans był symboliczny - w 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość. Pokonanie dystansu zajmowało 40 minut w ciągu doby. Dla najbardziej wytrwałych przygotowano trudniejsze zadanie - 19 km 180 metrów. Wszyscy finiszerzy otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.Ponadto organizatorzy przewidzieli nagrody specjalne. Nominację „Najstarszy uczestnik” zdobyli 64-letni Elena Garbowska z Pietropawłowska i Aleksander Taranczenko z Pawłodaru. Za najmłodszych biegaczy uznano dwóch mieszkańców Astany - pięcioletniego Konstantina Kovaleva i sześcioletniego Władysława Obmetkina. Upominki wręczyła prezes stowarzyszenia „Polska Jedność” Anna Dobrowolska, która zaznaczyła, że wartość biegu polonijnego polega nie tylko na promocji zdrowego stylu życia, ale także na tym, że biorą w nim udział całe rodziny. A. Dobrowolska podziękowała Wydziałowi Konsularnemu i Polonii Ambasady RP w Kazachstanie za wsparcie projektu, a przedstawicielom organizacji polonijnych za udział.


Tekst: Rinat Dussumov
Zdjęcia: Margarita Witaszyk i Marat Saitkużyn
Wideo: Dmitrij Konowałow

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023

Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów